15 dôvodov, prečo uprednostniť freelancing pred prácou

  • Ak si jeden zo študentov, ktorí po ukončení štúdia hľadajú prácu, možno máš problém. Nedarí sa ti, nie si pre nikoho dosť skúsený a možno ťa trápi aj študentská pôžička. Čo oddeľuje tých, ktorým sa po škole darí od zvyšku je, že jedna skupina dokončila svoje projekty už počas školy. Ak nemáš totiž po škole čo ukázať, zamestnávateľ nemôže tušiť, čo môžeš dosiahnuť.
image_1439040875.jpeg
  • Ak si jeden zo študentov, ktorí po ukončení štúdia hľadajú prácu, možno máš problém. Nedarí sa ti, nie si pre nikoho dosť skúsený a možno ťa trápi aj študentská pôžička. Čo oddeľuje tých, ktorým sa po škole darí od zvyšku je, že jedna skupina dokončila svoje projekty už počas školy. Ak nemáš totiž po škole čo ukázať, zamestnávateľ nemôže tušiť, čo môžeš dosiahnuť.

 

Nemôžeš čakať do konca školy a hľadať si prácu, aby si si vytvoril portfólio. To musíš zvládnuť už dávno predtým. Tak prečo nebyť freelancerom?

Očakáva sa, že v roku 2020 bude freelancovať polovica populácie. Tak sa spýtaj sám seba, “Som pripravený začať?”

Aby sme ťa povzbudili, tu je 15 dôvodov prečo do toho ísť:

1. Kedy si bol naposledy nezávislý?

Väčšine vysokoškolákov platia vzdelanie rodičia. Tí potom po skončení školy absolútne nemajú poňatia, ako peniaze pracujú a trápia sa. Prevezmi kontrolu nad svojimi peniazmi a nemusíš sa neskôr nič navyše učiť.

2. Dokončené projekty sú viac ako titul

Nikto odo mňa dodnes nepotreboval titul, nikto sa naň ani len nespýtal. To isté platí aj pre mojich priateľov. Ale koľkokrát som už počul, že na čo som vo svojom živote najviac hrdý.

 

3. Peniaze

Čím skôr začneš makať, tým skôr začneš zarábať. Na začiatku to bude ťažké, no neskôr začneš pracovať za zaujímavejšie čiastky a na oveľa zaujímavejších projektoch.

4. Pohovory budeš zvládať ako frajer

Ako freelancer budeš pravdepodobne pracovať pre viacerých ľudí. Platená práca potrebuje jeden pohovor, freelancing aj 50 ročne.

5. V budúcnosti si nevyberieš

Firmy sa snažia pracovať čoraz efektívnejšie. Znižujú počet zamestnancov a procesy riešia externe. Tento trend bude gradovať, priprav sa na to.

 

6. Prevezmeš kontrolu nad svojim životom

Pokiaľ pracuješ v korporátnom svete, budeš musieť makať na projektoch a s ľuďmi, ktorých niekedy nemusíš. Ako freelancer si projekty vyberáš sám a nikto ťa do ničoho nemôže nútiť.

 

7. Naučíš sa bojovať

Pokiaľ si chceš nájsť prácu, potrebuješ vyhrať jeden boj. Pokiaľ chceš byť freelancer, v ringu si nonstop.

8. Nájdeš v sebe silu

Veľa ľudí pracuje v korporáciach, pretože sa boja. Nechcú zlyhať, chcú, aby za nich rozhodovali iní. Lenže tento prístup ti bezpečie nezaručí. Ani v korporácií.

9. Deadlajny si nastavíš sám

Pokiaľ máš kontrolu nad svojimi projektmi, už nikdy ti práca neprekazí hudobný koncert, výlet na pláž či cestovanie po svete.

 

10. Zistíš, čoho si schopný

“Za čo by mi ľudia boli ochotní zaplatiť?” Čím skôr sa postavíš realite čelom a zistíš, ako veľmi cenný pre trh si a tým skôr zistíš, kde sa môžeš ešte zlepšovať.

 

11. Pôjdeš po ťažšej ceste

Možno to znie kontraproduktívne, ale tie najlepšie veci v živote prichádzajú z diskomfortu. Jedine mimo zóny komfortu sa naučíš niečo nové.

12. Budeš mať spontánny život

Každý deň som vďačný, že nemusím chodiť do práce ráno a prísť domov večer. Freelancer zažíva každý deň nové a zaujímavé dobrodružstvo.

13. Spoznáš svoj hodnotu

Čakať celý rok na to, aby ti zvýšili plat o 10, alebo čo i len o 5 percent, to je patetické. Veľa freelancerov dokáže medziročne zarobiť aj o 100% viac peňazí. Pretože ich portfólio neustále rastie.

 

14. Je to najrýchlejšia cesta, ako dosiahnuť úspech

Úspech prichádza, keď máš ruky na volante a vzadu sedia korporátni zamestnanci. Môžu kričať, koľko chcú, môžu chcieť zmeniť smer, no koniec koncov, ruky na volante máš stále ty.

 

15. Korporátne skratky nikam nevedú

Zrejme dostaneš v korporátnej práci na začiatku viac ako začínajúci freelancer. Ak si ale jasne pôjdeš za svojim cieľom, už čoskoro môžeš zarábať oveľa viac a pracovať pri tom oveľa menej ako korporátni zombies. Budeš sa učiť rýchlejšie a len to, čo sám uznáš za vhodné.

 

Tak čo, si pripravený na freelancing?

 

 

zdroj: elitedaily.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech