16-ročná študentka prišla na prevratný vynález, ktorým chce bojovať proti suchu v Afrike

  • Kiara Nirghin je iba tínedžerka, no už sa môže pýšiť prestížnou cenou Google Science Fair. Získala ju za inovatívny experiment, na ktorý potrebovala iba šupky z ovocia a čas.
  • Kiara Nirghin je iba tínedžerka, no už sa môže pýšiť prestížnou cenou Google Science Fair. Získala ju za inovatívny experiment, na ktorý potrebovala iba šupky z ovocia a čas.

Jedným z najvážnejších problémov v Afrike je jednoznačne extrémne sucho, ktoré zapríčiňuje neúrodu a vymieranie živočíchov. Tento problém pretrváva aj napriek finančnej pomoci zo strany vlády, ktorú poľnohospodári tak veľmi potrebujú. Napriek tomu môže byť riešenie jednoduchšie, ako sa zdá. Juhoafrická stredoškoláčka Kiara Nirghin prišla s revolučným nápadom, za vznikom ktorého stojí obyčajná ovocná šupka.

Foto: Instagram/Kiara Nirghin

Konkrétne išlo o šupku z avokáda a kôru z pomaranča, pomocou ktorých dokázala vytvoriť špeciálny superabsorpčný polymér (SAP), schopný zadržať veľké množstvo vody. V procese riešenia problému bolo hlavným účelom študentky dbať o životné prostredie. Tým, že použila čisto prírodné zdroje vytvorila alternatívu drahých biologicky neodbúrateľných polymérov plných chemikálií, ktoré bývajú bežne využívané v poľnohospodárstve.

Po 45 dňoch domácich experimentov zistila, že ak sa šupky vystavia určitej dávke tepla a UV žiarenia, sú schopné zmeniť sa na spomínaný polymér. „Výtvor je biologicky odbúrateľný, má nízke náklady a dokonca aj lepšie vlastnosti na zadržiavanie vody. Jediné zdroje, ktoré sa podieľali na vytvorení zmesi z pomarančovej kôry, boli elektrina a čas,“ vysvetlila študentka.

Foto: unsplash.com

Prevratný experiment nezostal nepovšimnutý. Kiara si zaň vyslúžila hlavnú cenu na vedeckom veľtrhu Google Science Fair v Kalifornii. Porazila študentov z celého sveta a za projekt „ako bojovať proti suchu ovocím“ získala štipendium v hodnote 50-tisíc dolárov (42 427 eur).

Výskumy teda opäť dokázali, že ľudstvo zjavne ešte stále nevidí dostatočný potenciál, ktorý sa skrýva v našej prírode. Dokonca aj keď ide o obyčajnú kôru z pomaranča.

Zdroj: googlesciencefair.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá