3 jednoduché rady, ktorých by sa mal držať každý začínajúci podnikateľ

  • Podnikať je ťažké a rozhodne to nie je pre každého. To môžem potvrdiť. Som malý kúsok za štartovacou čiarou vlastného podnikania a pomalými krokmi sa približujem tam, kam chcem a, samozrejme, robím pritom chyby.
dbpix-summly-fleischer-tmagArticle
  • Podnikať je ťažké a rozhodne to nie je pre každého. To môžem potvrdiť. Som malý kúsok za štartovacou čiarou vlastného podnikania a pomalými krokmi sa približujem tam, kam chcem a, samozrejme, robím pritom chyby.

Niečo som sa za tú chvíľu naučila a tu je pár rád pre novopečených podnikateľov:

 

  1. K peniazom sa správaj prakticky

Na začiatku podnikania ťa čaká viac výdavkov ako príjmov, preto sa musíš vedieť „obracať“ a premyslieť si každý krok. Aj v peniazoch si určuj priority, premysli si, čo je dôležitejšie zaplatiť ako prvé. Ak vygeneruješ nejaký zisk, už si môžeš objednať aj tie vizitky. :-) Generovanie zisku a jeho riadenie je pritom veľmi dôležité. Namiesto sústredenia na aktuálne potreby, však mnohé spoločnosti premýšľajú, koľko peňazí im biznis vygeneruje o 4 roky. A to môže byť ďalší veľký problém.

Peniaze sú pre podnik ako kyslík pre človeka. Máš ich dostatok, aby mohol dýchať?

wpid-o-businessman-protective-money-facebook

foto: elyonacc.wordpress.com

Začiatočníci robia vždy minimálne jednu z týchto chýb: Ich počiatočný kapitál je nízky a nemajú raisnutý rizikový kapitál. Ku generovaniu ziskov majú len pár mesiacov. Ak sa potom nenaplní dokonalý scenár, ktorý si predstavovali, príde tvrdá realita, dôjdu peniaze a podnikanie sa zastaví. Ak nemáš zadné dvierka, môže prísť rýchly koniec.

Druhá chyba prichádza na rad, keď majú až príliš veľa peňazí a nie je nevyhnutné generovanie zisku. Je im jedno, že strácajú tisíce denne, lebo ich podnik je stále dobre financovaný. A tento prípad vedie k nízkej výkonnosti a flegmatickému správaniu sa k budovaniu ziskového podniku.

Bez ohľadu na situáciu, podnikanie potrebuje peniaze, niekedy viac, niekedy menej.

 

  1. Čas = peniaze

V podnikaní to platí niekoľkonásobne viac, a to najmä v prvom roku. Čas sú tvoje peniaze, tak si radšej niekedy premysli, či pôjdeš na párty, dovolenku alebo si pozrieš nové diely obľúbeného seriálu. Niekedy to je strata času. Ver mi, niekoľkokrát sa to stalo aj mne a potom som premrhaný čas ľutovala.

Nachádzaš sa v období, kedy by každá minúta tvojho života a pracovného času mala byť venovaná podnikaniu. Môže sa stať, že tomu budeš musieť obetovať 18 hodín denne, ako aj čas s rodinou. Je to veľká obeť, ale musíš si uvedomiť, že je nevyhnutná. Avšak musíš sa pýtať samého seba, akú veľkú firmu chceš vybudovať. Čím má byť väčšia, tým viac času ťa to bude stáť.

picjumbo.com_HNCK1218

foto: picjumbo.com

“Priniesť ľuďom niečo nové, neustále to vylepšovať a špekulovať. Predstava vybudovania niečoho veľkého aj zo zdanlivo malej veci,” povedal o podnikaní Michal Dutko z Trdlo Sweetery.

 

  1. Dodržuj slovo

Každý krok, každé rozhodnutie či objednávku si dobre premysli, takisto si premysli, čo komu sľúbiš. Niekedy ťa nedodržanie sľubov totiž môže stáť firemnú a najmä tvoju povesť. So spoľahlivým podnikateľom sa vždy lepšie spolupracuje.

Štatistiky hovoria, že do konca prvého roka svojej existencie skrachuje väčšina podnikov. Jedným z dôvodov je to, že si človek neuvedomuje, aké ťažké to je a že do toho musí vložiť všetko, čo má. Nikto ti nezaručí, že neurobíš chyby alebo, že ti tieto rady pomôžu vyhnúť sa im, majú byť len nástrojom k úvahe.

Myslím si že každý aspoň trochu ambiciózny človek s dobrým nápadom a dávkou dravosti by mal skúsiť podnikanie. Je to skvelá škola, ktorá naučí mnohým veciam.

TRA297_BLOG_Header_Sometimes_a_gentlemans_handshakes_isnt_enough_1445x775

foto: realadventure.co.uk

“Proste sa nebáť, ísť do toho. Ale treba mať určitú dávku pokory. Mladí sa dokážu tak nadchnúť svojim nápadom, že prestanú byť objektívni a prestanú počúvať rady tých, ktorí už niečo dokázali. Nebáť sa padnúť, no mať v sebe ozaj zdravú mieru pokory. A keď už za tým človek ide, tak je potrebné si postaviť v hlave aj plán B v prípade, že by to nevyšlo, “ povedal prezident Andrej Kiska.

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: coinformacje.pl

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK