Koľko musíš zarábať, aby sa ti oplatila živnosť?

  • Čoraz viac Slovákov mení trvalý pracovný pomer za živnosť
  • Medzi najväčšie úľavy živnostníkov patria paušálne výdavky, nezdaniteľná časť základu dane či daň z príjmu len 15%
  • Od sumy 1 000 € mesačne začína byť živnosť veľmi zaujímavá
tatrasipka
Jumpstory
  • Čoraz viac Slovákov mení trvalý pracovný pomer za živnosť
  • Medzi najväčšie úľavy živnostníkov patria paušálne výdavky, nezdaniteľná časť základu dane či daň z príjmu len 15%
  • Od sumy 1 000 € mesačne začína byť živnosť veľmi zaujímavá

Počet živnostníkov na Slovensku neustále stúpa. Oproti ľuďom na trvalom pracovnom pomere (TPP), čo je na Slovensku najčastejšia forma pracovného pomeru, sú daňovo zvýhodnení hneď viacerými faktormi a na daňovom priznaní dokážu slušne ušetriť.

Aj napriek tomu mnohí ľudia živnosť stále bezdôvodne spochybňujú a vnímajú ju len ako spôsob, vďaka ktorému dokáže zamestnávateľ šetriť peniaze. To však vôbec nie je pravda a živnosť je v drvivej väčšine prípadov výhodná obojstranne.

Dnes mnohokrát vidno pracovné ponuky, ktoré ponúkajú napríklad 1 500 eur na živnosť a len 1 300 eur v prípade TPP. Pri takýchto číslach sa však živnosť už určite oplatí a odporúčame ti ju. Kde je tá hranica?

Živnostníkom má v časoch, kedy Slovensko bojuje proti koronavírusu, podať pomocnú ruku aj vláda, presné opatrenia zatiaľ nie sú známe a premiér o nich plánuje rokovať.

zdroj: unsplash – Slobodné povolania sú vďaka paušálnym výdavkom pre živnosť najideálnejšie. Programátori, grafici, copywriteri, marketéri či fotografi by nad živnosťou určite mali uvažovať.

Ako na živnosti ušetriť?

Kým v prípade TPP sú tvoje dane a odvody pevne nastavené a stará sa o ne zamestnávateľ, pričom tebe len pípne už zdanená výplata, živnosť funguje odlišne.

Na účet ti každý mesiac príde nezdanená mzda a o odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne sa staráš sám – to však elegantne vyrieši automatický platobný príkaz alebo účtovníčka.

A, napokon, v marci podávaš daňové priznanie. V tomto procese je však množstvo úľav, vďaka ktorým živnosť dokáže byť finančne výhodnejšia.

Najväčším strašiakom živnostníkov sú sociálna a zdravotná poisťovňa, kde sú odvody omnoho vyššie – na druhej strane sa živnostníci môžu pochváliť napríklad paušálnymi výdavkami, vďaka čomu nemusia zdaňovať až 60 % príjmov. Teda, čím vyšší je príjem, tým viac sa živnosť opláca.

zdroj: Startitup – Suma 1 000 € je takmer ten benchmark, kedy sa živnosť začína oplácať.

Paušálne výdavky ti ušetria tisíce eur

Ak máš ročný príjem do 49 790 eur ročne, môžeš si uplatniť paušálne výdavky až do 60 % tvojho príjmu a ich výška zároveň nesmie presiahnuť 20 000 eur.

Ak je teda tvoj ročný príjem 30 000 eur, 60 % z toho, čiže 18 000 eur, vôbec nepodlieha daniam a daňové priznanie by si mal podávať len zo zvyšných 12 000 eur. Na druhej strane nemáš nárok na žiadne iné výdavky a bločky si teda budeš odkladať zbytočne.

Aj spomínaných 12 000 eur sa však dá ešte znížiť. Vďaka nezdaniteľnej časti základu dane si môžeš odrátať ešte 4 414,20 eur ročne a tiež dobrovoľné príspevky na dôchodkové sporenie či kúpele, ktoré sa rádovo pohybujú v stovkách eur.

Zrazu tak z príjmu vo výške 30 000 eur daníš len veľmi malú časť.

A je tu ešte posledná úľava – pokiaľ obrat živnostníka ročne nepresiahne 100 000 eur, daň z príjmu sa znižuje na 15 %, pričom v prípade zamestnancov ostáva na 19 %.

Pre SZČO sú navyše k dispozícii štartovacie príspevky až do sumy 5 754,08 eur. Konkrétna výška závisí od miesta prevádzkovania činnosti, najhoršie dopadnú obyvatelia Bratislavského kraja s bonusom 3 596,30 eur. Príspevok je dokonca možné získať znovu, no až po ôsmich rokoch vykonávania činnosti.

Tibor Lörincz, ekonomický analytik Tatra banky: „Nemyslíme si, že živnosť nahradí pracovné pomery, skôr vidíme priestor vo vyššej flexibilite zamestnaneckých pracovných pomerov.

 

Ako si živnosť zjednodušiť?

V prípade živnosti ale musíš vyplniť daňové priznanie a každý mesiac tiež myslieť na odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Práve s týmto má pomôcť nový Živnostnenský účet od Tatra banky, ktorá sa tak stala prvou slovenskou bankou mysliacou aj na drobných podnikateľov.

Automatizované transakcie sa postarajú o jednoduchý a bezstarostný platobný styk s obchodnými partnermi, no hlavná výhoda spočíva v plánovaní.

Vďaka využívaniu Živnostenského účtu môžeš dostať predschválenú ponuku na financovanie vo forme úveru alebo kreditnej karty, čo Tatra banka živnostníkom s paušálnymi výdavkami poskytuje ako jediná na Slovensku.

Svoje peniaze máš vďaka prepracovanej aplikácii vždy poruke a čo je najzaujímavejšie, Živnostenský účet je úplne zadarmo. Prvý rok úplne bez poplatkov a v budúcnosti ti bude stačiť, ak ti na účet pristane aspoň 500 eur mesačne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech