Prezidentka chce, aby bol jej palác príkladom v ochrane životného prostredia

  • Prezidentský palác by podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mohol byť pre ostatné štátne inštitúcie príkladom a inšpiráciou v oblasti ochrany životného prostredia
  • Uviedla to na sociálnej sieti s tým, že v súčasnosti sa jej kancelária napríklad snaží znížiť množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje
grapos
TASR, wikimedia.org-Ing.Mgr.Jozef Kotulič
  • Prezidentský palác by podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mohol byť pre ostatné štátne inštitúcie príkladom a inšpiráciou v oblasti ochrany životného prostredia
  • Uviedla to na sociálnej sieti s tým, že v súčasnosti sa jej kancelária napríklad snaží znížiť množstvo odpadu, ktorý vyprodukuje

Uvažuje tiež o komplexnom ekologickom audite, šetrnejšom cestovaní a ďalších ekologických projektoch. Čaputová vo svojom statuse upozornila aj na klimatickú zmenu, ktorú podľa nej symbolizuje aj súčasná vlna horúčav. V tejto súvislosti vyzdvihla, že sa Slovensko prihlásilo k dohode o dosiahnutí uhlíkovej neutrality v roku 2050.

„Nejde však len o veľké strategické ciele. Každý z nás môže aj v malom prispieť k tomu, aby sme sa k životnému prostrediu správali zodpovednejšie a ohľaduplnejšie,“ myslí si prezidentka.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Donnerstag, 4. Juli 2019

Keďže ochranu životného prostredia Čaputová považuje za jednu zo svojich kľúčových priorít, tvrdí, že nechce ostať iba pri slovách. Ešte pred jej nástupom začala prezidentská kancelária spolupracovať s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky.

„Nechali sme si spracovať analýzu a teraz začíname so sériou školení pre zamestnankyne a zamestnancov kancelárie, ako predchádzať vzniku odpadu a ako ho správne triediť,“ priblížila prezidentka.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Mittwoch, 17. Juli 2019

„Bohatstvo Slovenska spočíva najmä v prírode: v lesoch, prekypujúcich životom, v čistých riekach a podzemnej vode, ktoré sú zásobou pitnej vody, v úrodných poliach, ktoré poskytujú ľuďom prácu a obživu. Toto bohatstvo dnes systematicky ničíme – často kriminálnym spôsobom a priamo na úkor zdravia ľudí. Taká je moja osobná skúsenosť z kauzy pezinská skládka, ale aj z mnohých iných prípadov. Aj vďaka týmto skúsenostiam som presvedčená, že ochrana životného prostredia už nemôže zostávať v politike len okrajovou témou. Ide o vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, a potraviny, ktoré jeme,” napísala Z. Čaputová vo svojom predvolebnom programe.

zdroj: unsplash.com

Na vlastné oči mnohí z nás vidia, že na Slovensku sú v najväčšom ohrození lesy. Sme svedkami masívneho, často aj nelegálneho výrubu lesov. Necitlivá ťažba dreva už rozvrátila mnohé vzácne ekosystémy, dokonca aj v Národných parkoch.

Netreba pritom zabúdať, že odlesňovanie vedie aj k zvýšenému riziku povodní. Popri odlesňovaní je veľkým problémom ohrozenie vodných zdrojov. To je výsledok nielen zanedbávania starých environmentálnych záťaží, ale aj používania nebezpečných pesticídov, a predovšetkým množstva odpadu, ktorý firmy aj jednotlivci do vody vypúšťajú. V konečnom dôsledku je to však zodpovednosťou nás všetkých. Vyžaduje si to zmenu myslenia.

Zdroj: facebook.com/zcaputova,  TASR, facebook.com/, zuzanacaputova.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá