Ako sa zbaviť vodného kameňa v domácnosti?

Snímka obrazovky 2022-01-21 o 10.04.31

Vodný kameň je jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa naše spotrebiče kazia. Usádza sa na špirálach alebo spojoch a postupne ich narúša, až kým ich úplne nezničí. Za vodný kameň je zodpovedná tvrdá voda, ktorá navyše nepriaznivo pôsobí na pokožku a vlasy. Môžeme sa ho zbaviť raz a navždy?

Zase raz sa potvrdzuje staré známe pravidlo – prevencia je lepšia, ako dodatočné riešenie problému. V tomto prípade je riešením zmäkčenie vody. Zbavíte sa tak priamo koreňa problému. Ak do domu nebude pritekať tvrdá voda, nebude sa tvoriť vodný kameň, alebo aspoň nie v takej miere, ktorá by poškodzovala spotrebiče a robila vám na čele vrásky.

Ako zmäkčiť vodu?

Mäkkosť a tvrdosť vody je určovaná podľa obsahu minerálov v nej. Závisí najmä od prostredia, kde sa nachádzame, od zloženia okolitej pôdy a aj od toho, či si vodu nejakým spôsobom upravujeme. Prispieva k tomu aj alarmujúce znečistenie prostredia, preto sa filtrovanie vody stáva v dnešnom svete nevyhnutnosťou, ak chcem zdravo žiť.

Najjednoduchším spôsobom je nainštalovať centrálny zmäkčovač vody. Ide o zariadenie, cez ktoré preteká všetka pitná a úžitková voda a vďaka obsahu špeciálnej živice premieňa ióny vápnika a horčíka na sodík. Ten sa však vo vode nachádza len v takej miere, ktorá nie je pre ľudský organizmus škodlivá.

Keďže tvrdosť vody závisí práve od množstva vápnika a horčíka, zmenšením ich množstva prirodzene zmäkne a v kontakte s rôznymi povrchmi po sebe nezanecháva stopy v podobe vodného kameňa. Zlepšenie si však môžete všimnúť aj na lesklejších vlasoch a hydratovanejšej pokožke. Vápnik však potrebujú naše kosti a horčík je skvelý na zvládanie stresu a uvoľnenie nervov a svalov. Prečo je teda dobré odstraňovať ich z vody?

Je mäkká voda zdravšia?

Nemajte obavy. Vápnik a horčík, sú rovnako ako ostatné stopové prvky a minerálne látky, dôležité pre budovanie našej imunity a celkového zdravia. Zmäkčovač vody ich preto z vody absolútne neodstráni, iba zníži ich množstvo tak, aby boli zdraviu prospešné a nie škodlivé. Nadbytok vápnika a horčíka totiž nepoškodzuje iba náš majetok, ale aj našu pokožku a vnútorné orgány – najmä, ak je ich prísun dlhodobý a pravidelný. Na zmäkčovači je možné jednoducho regulovať tvrdosť vody, ktorá k vám domov priteká. Vďaka tomu ide o maximálne individuálne riešenie, ktoré prispôsobíte členom svojej domácnosti.

Čo s vodným kameňom, ktorý už doma máte?

Po inštalácii zmäkčovača na vodu sa už nemusíte obávať hrubých nánosov vodného kameňa. Ale čo s kameňom, ktorý je už pevne usadený na vašich spotrebičoch, vodovodných kohútikoch či v sprche? Pokiaľ nechcete doma skladovať dráždivé chemikálie, skúste to najskôr s lacnejšími a bezpečnejšími babskými receptami.

  • Ocot a horúca voda – využite silu octu napríklad tak, že ho necháte zovrieť v rýchlovarnej kanvici alebo ho nalejete do práčky a zapnete cyklus bez pridania bielizne. Špirály zanesené vodným kameňom pri zohrievaní spotrebujú viac elektrickej energie, preto nejde iba o estetický problé
  • Citrón a soľ – kyselina citrónová v jej najčistejšie podobe spolu so soľou dokáže zázraky najmä s vodovodnými kohútikmi a sprchami. Rozpoľte citrón a namočte ho do soli. Potom touto polovičkou citróna krúživými pohybmi čistite miesta napadnuté vodným kameňom. Takýmto spôsobom môžete zužitkovať aj odšťavené citrónové šupky – stačí, ak na nich ostane trochu dužiny.
  • Ocot a soľ – aj v tomto prípade ide o kombináciu prírodnej kyseliny a soli. Soľ nasypte napríklad okolo ústia kohútika a polejte octom. Nechajte cez noc odstáť a potom opláchnite horúcou vodou a zvyšky vodného kameňa dočistite napríklad zubnou kefkou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá