Ako som odstavil všetkých mojich susedov od internetu

  • Toto je príbeh o tom, ako sa z môjho bytu stala internetová kaviareň.
collage wif
  • Toto je príbeh o tom, ako sa z môjho bytu stala internetová kaviareň.

Žijem v Bratislave, v jednom z viacposchodových domov v Ružinove a mám toto miesto v podstate celkom rád. Vždy som mal pocit, že som zohnal viacmenej fajn bývanie, v pokojnej časti a s priateľským susedstvom. Stále mám ten pocit, ale dnes už viem, že moji susedia nie sú takí nevinní, ako som si myslel. Prečo?

Lebo ani jeden z nich neodolal pokušeniu pripojiť sa na moju Wi-Fi, z ktorej sa stal free hotspot. Všetkým múdrym za klávesnicou, ktorí hejtujú, že som si ju mal zabezpečiť heslom odkazujem – áno, mal. Ale popravde, nikdy som tomu nepripisoval veľkú vážnosť. Susedia sú všetko starší ľudia a v okolí mi ukazovalo veľa iných domácich sietí, takže nikdy by ma nenapadlo, že niekto bude mať potrebu sa na mňa pripojiť. Mýlil som sa.

collage wifi

foto: wikimedia/youtube.com

A tak sa dostávame k tomu, čo môže nezabezpečená Wi-Fi spôsobiť. Najdôležitejšie je si uvedomiť, že ľudia surfujúci cez tvoj router ohrozujú hlavne teba, lebo všetci máte rovnakú IP adresu. V Nemecku je napríklad platný zákon hovoriaci o zodpovednosti za Wi-Fi. Ak by cez teba v Berlíne streamoval Jurgen copywrightovaný obsah, zodpovednosť by si za to niesol ty. No a ak cez teba dokáže Jurgen ťahať Kanyeho diskografiu, nechci radšej ani myslieť na to, čo cez ňu dokáže šikovný hacker.

 

Čo presne sa teda stalo mne?

Začal som mať problémy s rýchlosťou internetu. Niekoľko dní mi v krátkych intervaloch úplne vypadával alebo bol možno jednoducho len tak slabý, že som mal pocit, že ani nejde. Určite to ale nebola rýchlosť, za ktorú som si platil, a tak som sa asi po týždni domáceho boja s vlastnou sieťou rozhodol zavolať kamaráta-ITčkára, nech sa mi na Wi-Fi pozrie. Ten použil program (GlassWire) na trackovanie aktuálnych používateľov mojej siete. Vtedy sme zistili, že na mojej sieti je poriadne vyššia aktivita, akú by som bol ja schopný vytvoriť.

Nemám nejakú super silnú anténu a Wi-Fi pokrytie nie je v celom byte ideálne, takže mi bolo jasné, že v tom sú najbližší susedia. Neviem, či si pani Magda z bytu nadomnou pozerala inštukčné videá o presádzaní muškátov v 4K, ale cudzí traffic bol obrovský.

 

foto: freerepublic.com

Ako si teda Wi-Fi môžeš čo najlepšie chrániť?

Toto je otázka, ktorú v redakcii StartItUp posledné dva týždne dopodrobna rozoberáme. Základnou ochranou je samozrejme heslo, no to nemusí stačiť vždy. Základné kroky na ochranu domácej siete, ktoré dnes môžeš spraviť, sú preto zmena defaultného hesla, názvu Wi-Fi, ako aj zapnutie zabezpečenia – sťažíš nimi prípadnému hackerovi, ktorý by sa chcel na tvoju sieť dostať, prístup.

Ďalším jednoduchý ochranným korkom je povolenie filtrovania MAC (fyzických) adries. Umožníš tak prístup k tvojej domácej sieti len vybraným (tvojim) zariadeniam a iné sa do nej nebudú vedieť dostať. Pomôcť ti taktiež môže len jednoduché umiestnenia routera na miesto, odkiaľ nedosiahne veľká časť signálu aj mimo tvoj byt či dom.

Odchádzaš na dlhší čas mimo domu? Určite pred odchodom vypni svoj router – jednoducho tak ochrániš domácu sieť. Pomôcť si vieš aj vypnutím verejnej viditeľnosti siete (SSID) – dokážeš tak schovať sieť pred zrakom okolia, s tým, že len ty sám budeš o svojej Wi-Fi vedieť, že existuje.

foto: wsj.com

Jednou z ďalších možností, ako sa môžeš chrániť, je mať program, ktorý ti dá prehľad o zariadeniach pripojených na tvoju sieť. Napríklad slovenský ESET nedávno vydal novú verziu svojich produktov, ktoré okrem iného riešia aj tento problém. Ak si chceš teda skontrolovať, či je tvoja Wi-Fi naozaj len tvoja, sťiahni si skúšobnú verziu ESET Smart Security.

Ja som nakoniec so svojimi susedmi nemusel riešiť závažnejšie komplikácie, ale len spomalený net. Každopádne som však musel svoju Wi-Fi zabezpečiť, čo pre môj panelák znamenalo jedno – koniec free internetu a sladkým časom surfovania a sťahovania v mojom mene. A teraz je rad na tebe – si si istý, že na svojej Wi-Fi nemáš pripojeného nejakého milého suseda?

zdroj titulnej fotografie: pinterest/youtube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech