Ako vybrať vianočný stromček: Slováci dokola opakujú tú istú chybu

  • Slováci začínajú vo veľkom zháňať vianočné stromčeky
  • Mnohí preferujú živý vianočný stromček
  • Ako vybrať vianočný stromček, ktorý dlho vydrží
Vianočné stromčeky a muž nesie v rukách zviazaný vianočný stromček.
Ilustračné foto, TASR/Radovan Stoklasa
  • Slováci začínajú vo veľkom zháňať vianočné stromčeky
  • Mnohí preferujú živý vianočný stromček
  • Ako vybrať vianočný stromček, ktorý dlho vydrží

Možno si jedným z tých, ktorým je ľúto píliť stromčeky, čo rástli roky, len aby skončili vyschnuté pri kontajneroch, a preto uprednostňuješ umelý vianočný stromček.

Aj keď si mnohí z nás v dobrej viere kupujú práve ten umelý, ktorý vydrží dlhšie, v skutočnosti je to najmenej ekologická možnosť. Umelé stromčeky sa vyrábajú z PVC, čo je produkt ropy, nedajú sa recyklovať a putujú k nám z druhej strany sveta, väčšinou až z Číny. Ako vybrať vianočný stromček, aby bol čo najkrajší a dlho vydržal?

Hoci nemá zmysel rúbať stromček len pre krátkodobé potešenie, živý stromček predstavuje lepšiu alternatívu než ten umelý. Ale dávaj si pozor, pri tomto variante záleží na jednej dôležitej veci.

Pozor na to, odkiaľ pochádza

Pri výrobe umelých stromčekov sa často využívajú nebezpečné kovy ako kadmium a chróm. Tieto látky neprospievajú nášmu zdraviu, najmä nie vo chvíľach najväčšej pohody pri vianočnom stromčeku. Okrem toho, na výrobu jedného stromčeka ide toľko kyslíka, koľko by za desať rokov vyprodukovali stovky živých stromov.

Hoci sa zdá nelogické rúbať živý stromček len kvôli pár dňom potešenia, oproti plastovému je to lepší výber. Živý stromček pochádza z obnoviteľného zdroja a počas svojho rastu produkuje veľa kyslíka a pohlcuje množstvo CO2 a prachu.

Pri výbere živého stromčeka je dôležité vedieť, či pochádza z domácej produkcie, alebo ho doviezli. V mnohých prípadoch sa dováža z Dánska. Tieto stromčeky môžu pochádzať z bežných prerezávok alebo z vianočných stromčekových plantáží. Pri nákupe sa vždy informuj o pôvode stromčeka a o spôsobe, akým ho pestovali.

Najlepšou voľbou je stromček z prerezávok s certifikátom FSC. Tento certifikát potvrdzuje, že lesníctvo je šetrné k prírode. Znamená to, že pri ťažbe nedochádza k používaniu škodlivých chemikálií, rešpektuje sa hniezdenie vtáctva a podobne. Dobrou alternatívou je aj certifikát PEFC, ktorý garantuje udržateľný rozvoj a správne hospodárenie v lesoch.

Strom v kýbli

Na východnom Slovensku existuje zaujímavý projekt s názvom „Strom v Kýbli“. Jeho pracovníci ti privezú vianočný stromček až do obývačky a po Vianociach ho zoberú späť. Po zvyšok roka sa o stromček budú starostlivo starať.

V rámci projektu si môžeš stromček vybrať na základe fotografií a každý stromček má svoje meno, napríklad Benjamín, Alena alebo Dalibor. Ich veľkosti sa pohybujú od 90 cm do 200 cm a ceny sú stanovené od 15 do 90 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @stromvkybli

Všetky tieto stromčeky pochádzajú z východného Slovenska. Je dôležité, aby si stromček neumiestňoval blízko radiátorov alebo iných zdrojov tepla.

Úplne najekologickejšou a najviac udržateľnou možnosťou je kúpiť si stromček od štátneho podniku Lesy SR. Ich ceny sú takmer smiešne a stromčeky pochádzajú z tzv. prerezávok a lesných škôlok. Teda vyťali by sa tak či tak, no takto ti môžu urobiť radosť aspoň cez sviatky. Navyše máš istotu, že stromček bol vypestovaný lokálne a necestoval na Slovensko tisícky kilometrov.

Komunitné zdobenie stromčeka

Obyvatelia Liptovského Mikuláša si môžu ľubovoľne vyzdobiť komunitné vianočné stromčeky vo svojich mestských častiach. Označené sú hviezdou na vrcholci a tabuľkou. Sú to tie isté stromy ako vlani, zmena nastala len v Starom Meste. Informovala o tom hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková.

V Andiciach a Beniciach sa komunitný vianočný strom nachádza pri kultúrnom dome, pre mestské časti Bodice a Demänová je vyčlenený v parku pri kultúrnom dome. Ploštínčania si budú môcť vyzdobiť stromček pri Urbárskom dome, v Iľanove vedľa kultúrneho domu.

„Stromček na komunitné zdobenie sa nachádza aj v blízkosti detského ihriska v Stošiciach, pre Podbrezinčanov a Vitálišovčanov rastie v hornej časti pešej zóny na Hruškovej ulici. V Okoličnom je vytypovaný pri Váhu na ulici Pobrežnej,“ uviedla hovorkyňa.

Dodala, že v Liptovskej Ondrašovej bude pri kultúrnom dome, v Palúdzke pri detskom ihrisku na Ulici J. Lenka. Nábrežie skrášli stromček pri odpočívadle na cyklochodníku a v Starom Meste v Parku spomienok.

Súčasťou liptovskomikulášskych Vianoc je tiež drevený betlehem pod arkádami mestského Múzea Janka Kráľa. Atmosféru na námestí dotvára už päť rokov, každý rok ho radnica doplnila o nový prvok.

„K pôvodnej kompozícii Svätej rodiny v životnej veľkosti postupne pribudli Traja králi, pastierik s ovečkami a dievčatko s milodarom. V tejto chvíli je už betlehem kompletný,“ doplnila Katarína Verešová z múzea.

Hlavné námestie zdobí okrem betlehemu aj svetelná výzdoba a nadrozmerné gule povešané na listnatých stromoch.

Zdroje: FSC, PEFC, stromvkybli.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá