Architekt navrhol futuristickú plávajúcu dedinu vyrobenú 3D tlačou z rias a plastového odpadu

  • Plávajúce dediny by mohli byť cestou k budúcej energetickej nezávislosti.
  • Plávajúce dediny by mohli byť cestou k budúcej energetickej nezávislosti.

Štruktúry navrhnuté architektom Vincentom Callebautom, by recyklovali odpad zozbieraný z medzinárodných vôd, ako stavebný materiál pre novú udržateľnú námornú architektúru. Kompozitný materiál by obsahoval zmes plastového odpadu a rias. Tieto úplne sebestačné lokality sú víziou udržateľnej rovnostárskej spoločnosti pre jednotlivcov šetrných k životnému prostrediu.

foto: inhabitat.com

Projekt si kladie za cieľ vyriešiť dlho trvajúce napätie medzi západnými vládami a africkými krajinami, pokiaľ ide o celosvetovú spotrebu energie. Nový typ architektúry by kombinoval obnoviteľné zdroje energie, informačné a komunikačné technológie s cieľom ponúknuť energetickú nezávislosť pre každý štát na svete a ukončiť konflikty spojené so spracovaním ropy.

Obyvatelia týchto utopických štruktúr s názvom People of the Seas, by vymýšľali nové urbanizačné procesy na zmiernenie acidifikácie a znečistenia oceána. Recyklovali by 100% plastového odpadu z oceánu a vytvorili udržateľnú lokalitu s názvom Aequorea. Po postavení by tieto ekosystémy na vlastnú päsť pokračovali v raste , používali uhličitan vápenatý obsiahnutý vo vode na vytvorenie externéhu skeletu, polopriepustné membrány pre odsoľovanie morskej vody a riasy na výrobu energie pre vykurovanie a klimatizáciu.

foto: inhabitat.com

Dediny by sa pohybovali ako ponorky či lode a dokázali pojať až 20 000 ľudí. Hlavný prístup je umiestnený na povrchu vody a vedie cez štyri prístavy obklopené mangrovmi zakorenenými na plávajúcom dome s priemerom 500 m. Všetky bytové jednotky sú modulárne a okrem nich sa v dedine nachádzajú pracovné priestory, recyklačné závody, vedecké laboratóriá, vzdelávacie centrá, športoviská a akvaponické farmy.

Riasy, planktón a mäkkýše, bohaté na minerály, bielkoviny a vitamíny, sú pestované ako potrava a udržiavané ako „škôlky pre vodnú faunu a flóru“. Produkty z palubných ekologických fariem, sadov a záhradiek sú distribuované vo veľkom, vo vratných, biologicky odbúrateľných obaloch. Dokonca aj nábytok je vyrobený z materiálov na bio báze zlepených s materiálom syntetizovaným z mušlí.

Myslíš, že sa tento futuristický návrh môže stať realitou?

foto: inhabitat.com

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá