Architekt vysvetľuje, ako by mal vyzerať office v roku 2021. Väčšina kancelárií na Slovensku to nespĺňa

  • Moderné kancelárie by mali byť dostatočne flexibilné, aby spĺňali potreby zamestnancov
  • Zariadiť kanceláriu tak, aby ju mali zamestnanci radi, je výzva aj pre architektov
  • Dobrou pomôckou je 3D návrh, vďaka ktorému vidieť všetko dopredu
AJ_produkty
Archinfo a Skypark
  • Moderné kancelárie by mali byť dostatočne flexibilné, aby spĺňali potreby zamestnancov
  • Zariadiť kanceláriu tak, aby ju mali zamestnanci radi, je výzva aj pre architektov
  • Dobrou pomôckou je 3D návrh, vďaka ktorému vidieť všetko dopredu

Existuje niekoľko vecí, ktoré by mal moderný kancelársky priestor spĺňať, aby doň zamestnanci chodili radi. A hlavne, aby sa v ňom dobre pracovalo. 

Flexibilita a ergonómia

Zaoberať sa treba samotným priestorom. V modernej kancelárii by nemalo ísť o to, aby sa do nej zmestilo čo najviac zamestnancov. Cieľom je vytvoriť zdravé pracovné prostredie, v ktorom sa zamestnanci budú cítiť komfortne. Tým sa prirodzene zvýši aj ich produktivita, čo je vlastne aj cieľom investície do kvalitného kancelárskeho priestoru.

„V kancelárii musíme dbať  hlavne na funkčnosť priestoru. Snažíme sa zakomponovať do projektov ergonomické objekty a dizajnové prvky, vďaka ktorým sa ľudia v práci cítia príjemne. To je momentálne veľký trend,“ vysvetľuje architekt Ing. arch. Pavol Jarab. 

Najlepšie je kanceláriu rozdeliť na zóny. Moderný priestor ráta s tým, že zamestnanci okrem kancelárskeho stola a stoličky potrebujú napríklad aj miesta pre relax či konzumáciu jedla.

Manažéri by pri konzultovaní návrhu s architektmi mali brať do úvahy, že zamestnanci sa líšia. Niekto rád pracuje sám pri stole v sede či v stoji, niekto je produktívnejší pri počúvaní hudby na sedačke a iný sa rád poradí s tímom.

zdroj: AJ Produkty

Kľúčom je flexibilita a ergonómia. Moderným trendom je takzvaný „activity based office“ – teda kancelársky priestor, v ktorom si zamestnanci vyberajú miesto podľa aktuálneho pracovného zadania. Niekedy potrebujú ticho, aby sa vedeli sústrediť, inokedy zase miesto pre stretnutie s klientom či zasadačku pre brainstormingy.

Tento koncept podporuje podľa výskumov tímovú prácu a kreativitu. Veľa zamestnancov však stále preferuje mať svoje stále miesto, pri ktorom majú aj svoje osobné veci. 

Do kancelárie je taktiež vhodné umiestniť flexibilné prvky, ktoré umožňujú priestory prispôsobiť aktuálnej potrebe a aktivite. Paravány či výškovo nastaviteľné a posúvateľné stoly poslúžia profesionálnej debate a rôznym polohám práce počas dňa. Aktívnu kanceláriu budú zamestnanci milovať.

Okrem miestnosti na oddych je dôležitým prvkom aj priestor určený na konzumáciu jedla a dobre vybavená kuchynka. Rozumní manažéri si neprajú, aby zamestnanci jedli pri svojich stoloch, ale v priestoroch na to určených. Plnohodnotne strávená prestávka na obed v príjemnom prostredí, znamená vyššiu produktivitu po zvyšok dňa.

Individuálne potreby

Dôležité pri návrhu kancelárie je myslieť na to, aby priestor vyhovoval hlavne samotným zamestnancom.

Pri práci, ktorá vyžaduje sústredenie a čo najmenej rušivých elementov, je vhodné investovať do kvalitných priestorov pre oddych a načerpanie novej energie počas prestávok.

Napríklad programátor, ktorý robí sám a potrebuje sa sústrediť, vyžaduje iné miesto ako človek, ktorý má denne 20 telefonátov či videohovorov a 5 stretnutí so zákazníkmi.

Aj na prvé počutie zanedbateľné veci ako počet ľudí v jednej miestnosti a orientácia stolov môžu mať významný vplyv na kvalitu a schopnosť zamestnancov pracovať. 

zdroj: Aj Produkty

Pre interné či externé stretnutia treba na pracovisku vyhradiť funkčný priestor podľa toho, akú časť práce stretnutia zaberajú. Je dôležité, aby bol miestností pre stretnutie dostatok a nestalo sa, že by boli všetky obsadené, a zamestnanec by nemal kam posadiť zákazníka. Taktiež je dôležité bezchybné technické vybavenie takýchto miestností pre účely online a konferenčných hovorov či prezentácií.

Rastliny a svetlo

Posledným, ale nie menej dôležitým prvkom je množstvo zelene a svetla. Keď sa v kancelárii nachádzajú rastliny, cirkuluje v nej lepší vzduch a čím viac svetla sa do kancelárie dostane, tým lepšie sa bude zamestnancom robiť.

zdroj: Unsplash/Alesia Kazantceva

Návrh priestoru pomôže pri rozhodovaní a realizácii

So zariadením optimalizovaných kancelárskych priestorov pomôžu manažérom skúsení architekti. Návrh kancelárie je zložitý, finančne a časovo náročný projekt, preto mu treba venovať pozornosť. „Pri návrhu kancelárií musíme vyhovieť väčšiemu počtu ľudí, čo je určite náročnejšie,“ potvrdzuje architekt.

Existujú však spôsoby, ako proces uľahčiť, urýchliť a hlavne ako ho zvládnuť s úsporou na výdavkoch. Najlepšie na súčasnej dobe je, že technológie umožňujú zariadenú kanceláriu vidieť skôr, ako sa realizuje. Vďaka softvérom vedia architekti vytvoriť 3D vizualizácie, ktoré je možné jednoducho upraviť podľa potrieb investora. 

Najväčšiu výhodu vidí architekt nasledovne: „Nie každý človek si vie projekty v 2D formáte prestaviť v realite. Preto najradšej pracujeme s 3D vizualizáciami a modelmi, ktorých výhodou je okrem presnejšej predstavy najmä optimalizácia času pre obe strany.“ 

zdroj: AJ Produkty

S návrhmi kancelárií má bohaté skúsenosti spoločnosť AJ Produkty. Firma s dlhodobou tradíciou a kvalitou výrobkov zariaďuje kancelárie, sklady či dielne už viac ako 40 rokov, ich súčasné portfólio zahŕňa viac ako 15 000 výrobkov a neustále sa rozširuje.

Veľkou výhodou vizualizácií od AJ Produkty je, že v návrhoch sú použité skutočné a dostupné výrobky. Tým sa skráti čas realizácie a hlavne sa šetria financie. Väčšinou sa totiž návrhy vyrábajú na mieru, čo značne navyšuje výdavky. „Pre architekta je veľkou výhodou, ak má od dodávateľa k dispozícii konkrétne modely produktov, ako poskytuje aj firma AJ produkty. Takéto modely nám šetria čas a umožňujú nám zamerať sa na detaily celkového dizajnu priestoru,“ potvrdzuje architekt Jarab. 

Zároveň platí, že produkty budú dostupné v podstate stále. My budujeme vzťah tým, že veľa produktov vyrábame vo vlastnej výrobe a vieme zákazníkovi garantovať, že keď si u nás niečo objedná, tak to budeme mať aj o 10 rokov,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ AJ produkty Maxim Kovtun v jednom z predchádzajúcich rozhovorov pre Startitup.

zdroj: AJ Produkty

Zariadenie kancelárie prebieha v spolupráci so zákazníkom, ktorý má možnosť voľby a zmeny. Celý proces začína kontaktom zo strany zákazníka. V ďalšom kroku sa s ním spojí obchodný zástupca od AJ Produkty, ktorý zameria konkrétny priestor, ponúkne návrh vhodného riešenia a pripraví 2D a 3D vizualizácie. Zákazník sa na základe nich vie rozhodnúť, či je návrhom spokojný alebo je potrebné ho ešte upraviť. 

V súčasnosti má spoločnosť AJ Produkty dva vlastné závody na výrobu produktov pre celú Európu a jeden z nich sa nachádza v Trnave. Napriek veľkovýrobe je však stále možné prispôsobiť produkty na mieru. Všetko v závislosti od požiadaviek zákazníka.

Zariadenie kancelárie je dobrou a dlhodobou investíciou. Oplatí sa však len vtedy, ak sa mu venuje dostatok času a robia ho skúsení profesionáli.

Zdroje: Startitup, Bureauone

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech