Aspergerov syndróm: Mnohí ľudia ani v dospelosti netušia, že ho majú. Psychológ vyvracia mýty o autizme

  • Autizmus má odhadom 75 miliónov ľudí na svete
  • Mnohí o tom ani nevedia
  • Psychológ vysvetľuje, prečo ľudia s autizmom nie sú géniovia
Apergerov syndróm
Archív Canva
  • Autizmus má odhadom 75 miliónov ľudí na svete
  • Mnohí o tom ani nevedia
  • Psychológ vysvetľuje, prečo ľudia s autizmom nie sú géniovia

Podľa odhadov má 1 % svetovej populácie nejakú formu autizmu. To by sa nezdalo ako vysoké číslo, no v skutočnosti hovoríme o viac ako 75 miliónoch ľudí po celom svete. Aj na Slovensku sa s ním stretávame čoraz častejšie a odborníci odhadujú, že jeho rozšírenosť stúpla o 178 % od roku 2000. Mnoho ľudí pritom ani v dospelosti nevie, že autizmus má. 

Ide tu predovšetkým o tzv. vysokofunkčné formy autizmu, medzi ktoré patrí aj Aspergerov syndróm. Podľa skúsenosti odborníka, na ktorého sme sa obrátili, niektorí ľudia zistia svoju diagnózu až v dospelosti. Znamená to však pre nich veľkú úľavu, pretože dostanú odpoveď na otázky, ktoré ich mohli trápiť celý život. Napríklad, prečo majú problém s komunikáciou.

„Ide o tie formy na spektre autistických porúch, s ktorými dokážu klienti fungovať v bežnom živote najlepšie. To znamená, že miera problémov je nižšia, resp. sú menej závažné, ako pri iných diagnózach, napr. pri detskom autizme,“ vysvetľuje psychológ vysokofunkčné formy autizmu. 

Jedným z dôvodov, prečo nám môže takáto diagnóza „ujsť“, je, že príznaky ľahšej formy autizmu môžu pripomínať alebo sa krížiť s inými poruchami. Tu treba spomenúť predovšetkým ADHD či poruchy učenia.

V dnešnej dobe by takáto diagnóza nemala predstavovať nijakú stigmu a určite poznáš ľudí, ktorí niektorú z týchto porúch majú. 

Autizmus totiž nie je koncom sveta. „Klienti s Aspergerovým syndrómom zväčša dokážu fungovať v spoločnosti, nájsť si prácu aj partnera, spravidla však zažívajú problémy v chápaní emócií a ich vyjadrení, a tiež v sociálnych situáciách,“ vysvetlil nám psychológ. 

Prečo niektorí ľudia nevedia ani v dospelosti, že majú autizmus? Aké sú jeho najčastejšie znaky? Prečo ľudí s autizmom často označujú za géniov? Ako ovplyvňuje táto diagnóza kariérny život? Na tieto aj ďalšie otázky nám odpovedal Martin Takáč, psychológ platformy Ksebe.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Discoveryaba.com, Thetreetop.com, Ksebe.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá