Austrália vyzýva na evakuáciu. Vedci hlásia viac ako miliardu mŕtvych zvierat a obávajú sa megapožiaru

  • Situácia v Austrálii sa rapídne zhoršuje a to najhoršie má prísť už tento piatok
  • Premiér dnes predĺžil už platný sedemdňový stav núdze o ďalších 48 hodín
  • Podľa vedcov na následky požiaru už doplatila viac ako miliarda zvierat, hrozí aj trvalé vyhynutie niektorých druhov
aust
Koala Hospital Port Macquarie, wikimedia.org
  • Situácia v Austrálii sa rapídne zhoršuje a to najhoršie má prísť už tento piatok
  • Premiér dnes predĺžil už platný sedemdňový stav núdze o ďalších 48 hodín
  • Podľa vedcov na následky požiaru už doplatila viac ako miliarda zvierat, hrozí aj trvalé vyhynutie niektorých druhov

Úrady v austrálskom štáte Viktória pre masívne lesné požiare predĺžili stav núdze a vyzvali ľudí vo východných regiónoch na evakuáciu. Podľa predpovedí by sa tam totiž nebezpečné podmienky mohli pre suché veterné počasie v nasledujúcich dňoch zhoršiť, informuje SITA.

zdroj: wikimedia.org

Premiér štátu Daniel Andrews vo štvrtok informoval, že nebezpečenstvo je pri takomto rozsahu požiarov ťažké predpovedať, a už platný sedemdňový stav núdze predĺžil o ďalších 48 hodín. Toto nariadenie dáva pohotovostným orgánom väčšie právomoci, píše spravodajský portál BBC.

Situácia sa má zhoršiť

Najväčšie riziko hrozí v piatok, keď by sa teploty mali vyšplhať až na 41 stupňov Celzia a mal by fúkať nebezpečný vietor sprevádzaný bleskami. To podľa miestnych predstaviteľov zhorší už existujúce požiare a možno spôsobí nové. Existujú aj obavy z megapožiaru, ktorý by mohol vzniknúť spojením veľkých požiarov vo Viktórii a susednom Novom Južnom Walese.

zdroj: wikimedia.org

Ľudí vyzývajú k evakuácii

S lesnými požiarmi sa Austrália potýka už od septembra, no pre Viktóriu bude v súvislosti s ohňom najhorší zrejme tento mesiac. Varovania pred zhoršujúcimi sa podmienkami a výzvy na evakuáciu pred požiarmi platia aj v štátoch Južná Austrália a Nový Južný Wales, kde oheň naďalej ohrozuje životy ľudí a ich domovy.

zdroj: wikimedia.org

Výstrahy vydali aj v Západnej Austrálii na predmestiach južne od Perthu. Tamojší požiar sa podľa verejnoprávneho vysielateľa ABC šíri smerom na severovýchod a hasia ho najmenej tri hasičské lietadlá. Požiare si v Austrálii vyžiadali životy 26 ľudí a zničili zhruba 2 000 domovov.

Viac ako miliarda zvierat prišla o život 

Profesor Chris Dickman revidoval svoj odhad počtu zvierat usmrtených v požiaroch v NSW z pôvodných 480 miliónov, na viac ako 800 miliónov zvierat. V rámci celoštátneho dosahu, žial odhady hovoria o viac ako miliarde uhynutých zvierat. Experti sa však obávajú, že toto sú len optimistické odhady a reálne číslo zvierat, ktoré požiar pripravil o život, bude oveľa väčšie. 

zdroj: wikimedia.org

Odhady zahŕňajú všetky cicavce (okrem netopierov), vtáky a plazy a nezahŕňaú žaby, hmyz alebo iné bezstavovce. V Austrálii za posledných 200 rokov vyhynulo  asi 34 druhov a poddruhov domorodých cicavcov, čo je najvyššia miera straty v rámci ktoréhokoľvek regiónu sveta.

zdroj: TASR

Profesor Dickman v rozhovore pre National Public Radio v Amerike povedal: „Myslím si, že nie je nič, čo by sa dalo porovnať s devastáciou, ktorá sa deje tak rýchlo na takom veľkom území. Je to príšerná udalosť z hľadiska počtu postihnutých zvierat.“ 

„Vieme, že austrálska biodiverzita v posledných desaťročiach klesala a je dobre známe, že Austrália má najvyššiu mieru vyhynutia cicavcov na svete. Tieto udalosti  môžu urýchliť proces vyhynutia mnohých ďalších druhov. Zažívame veľmi smutné časy.”

Sme svedkami klimatických zmien v praxi 

Dickman zdôrazňuje, že práve na príklade Austrálie môžeme jasne vidieť, čo zapríčiňujú zmeny podnebia. Žiaľ, na Austrálii je možné tieto zmeny badať najskoršie a aj najvýraznejšie. Podľa profesora s 30-ročnými skúsenosťami, je ľudstvo pravdepodobne svedkom toho, čo môže zmena klímy spôsobiť a ako v praxi vyzerá.

Podľa profesora Dickmana, medzi austrálskymi vedcami a ekológmi panuje názor, že v prípade tvorby politiky boli z debaty celkom vylúčení. 

„Myslím si, že je čas začať počúvať vedcov a pozrieť sa na to, čo sa pravdepodobne udeje v najbližších desaťročiach. Mali by sme začať premýšlať o tom, ako môžeme v tejto situácii udržať ľudstvo ale aj biodiverzitu v dobrom stave,” hovorí profesor Dickman.

Ďalej upozorňuje na fakt, že zvieratá, ktoré prežili požiare vďaka úteku či úkrytu v podzemí, sa vrátia alebo objavia v oblastiach, v ktorých nebude dostatok zdrojov na to, aby prežili. Niektoré z nich sa zase stanú obeťami tamojších predátorov. Dokonca aj vtáky a iné zvieratá, ktoré majú dostatok síl na útek do bezpečných oblastí, budú len zriedka schopné úspešne konkurovať zvieratám, ktoré tam už žijú. 

Zdroje: sydney.edu.au, bbc.com, SITA, kosu.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá