Na austrálskej púštnej farme narastie 17 000 ton zeleniny len pomocou morskej vody a Slnka

  • Jedinečná farma, ktorá vypestuje zeleninu na púšti.
sundrop-farms-australia-1020×610
  • Jedinečná farma, ktorá vypestuje zeleninu na púšti.

Táto jedinečná farma dokáže vytvoriť prostredie pre kvitnutie rastlín v púšti s použitím iba slnečného svetla a morskej vody.  Farma sa zaobíde bez použitia pôdy, fosílnych palív, podzemných vôd alebo pesticídy, čo sú pre nás bežné veci pri pestovaní akýchkoľvek rastlín. Táto farma má názov Sundrop Farms a pestuje plodiny v hydroponickom skleníku lemovanom s vodou zaliatymi lepenkami. Farma má rozlohu 20 hektárov a oficiálne sa otvorila 6. októbra v blízkosti Port Augusta. Ich prvé vypestované paradajky na púšti sú už na predaj v austrálskych obchodov s potravinami.

sundrop-farms-australia-full-width-tall-1020x533

Foto: inhabitat.com

Sundrop Farms funguje ako poľnohospodárska mágia. Bežné poľnohospodárstvo by nefungovalo v púštnej oblasti, ale tejto farme na tom vôbec nezáleží. Vodu získava zo Spencerovho zálivu a čistí ju s využitím obnoviteľných zdrojov energie. 23 000 zrkadiel odráža svetlo do prijímacej veže na výrobu solárnej energie. Keď Slnko svieti, systém je schopný poskytnúť až 39 megawattov čistej energie – to je dosť na to, aby plnohodnotne fungovalo zariadenie na odsoľovanie a zároveň aby energia poháňala skleník, ktorý je vyhrievaný v zimnom období.

sundrop-farms-greenhouse

Foto: inhabitat.com

Sundrop Farm dokáže vypestovať 17 000 metrických ton surovín ročne. Už teraz v skleníku rastie 18 000 rastlín paradajok a Sundrop Farms si kladie za cieľ pestovať aj iné plodiny, ako sú ovocie alebo papriky. Rastliny sú pestované v kokosových šupkách a farma „zamestnáva predátorský hmyz“ pre reguláciu škodcov, ktorí by mohli poškodiť rastliny.

sundrop-farms-solar-power-1020x610

Foto: inhabitat.com

Vybudovanie takéhoto pestovateľského systému stálo 200 miliónov dolárov – ​​ale CEO Sundrop Farms Philipp Saumweber hovorí, že táto horibilne vysoká suma sa vráti v priebehu budúcnosti, pretože farma nebude potrebovať žiadne fosílne palivá. Ak počas zimného obdobia solárne články nestíhajú dodávať požadovanú energiu, farma sa môže pripojiť k elektrickej sieti, avšak ich konečným cieľom je postúpiť do bodu, kedy bude farma úplne sebestačná.

sundrop-farms-official-opening-1020x610

Foto: inhabitat.com

Na základe informácií zo Sundrop Farms, „lámeme závislosť poľnohospodárstva na obmedzených – vyčerpateľných zdrojoch.“ Tento rok sa im podarilo vytvoriť ďalšiu farmu v Tennessee, a nedávno dokončili aj svoj prvý európsky projekt farmy v Portugalsku. Dúfam, že budúcnosť, kde nebudú len domy a fabriky poháňané solárnou energiou, ale taktiež aj farmy a iné poľnohospodárske budovy, je už za rohom.

 

Zdroj článku: inhabitat.comZdroj prezentačného obrázku: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá