Autopilot Tesla X odviezol šoféra do nemocnice

  • Autonómnosť systému Tesly už so sebou priniesla pár prípadov, kedy ohrozila život. No teraz, pre zmenu, jeden život zachránila.
2015-10-14T213356Z_01_PAL07_RTRIDSP_3_TESLA-MOTORS-AUTOPILOT
  • Autonómnosť systému Tesly už so sebou priniesla pár prípadov, kedy ohrozila život. No teraz, pre zmenu, jeden život zachránila.

Joshua Neall je 37-ročný majiteľ Tesla Model X z Missouri, ktorému funkcia autonómneho systému v Tesle zachránila život. Potom, ako odchádzal z jeho advokátskej kancelárie domov, ho zasiahla pľúcna embólia. Neall zapol autopilota a dovolil autu prevziať riadenie na viac ako 30 kilometrov. Najprv po diaľnici a potom aj cez mesto až k nemocnici, kde cestu už dokázal sám dokončiť.

2016-Tesla-Model-X-interior-at-speed

foto: motortrend.com

Autopilot od Tesly je pod drobnohľadom už od začiatku tohto roka, kedy sa na Floride stala veľká nehoda a vodič automobilu zomrel. Prípad záchrany života je presný opak a Elonovi to rozhodne hrá do karát.

Určite ťa napadla otázka, či by pre Nealla nebolo jednoduchšie zavolať si sanitku a neriskovať cestu autom. Nuž, nevieme prečo sa takto rozhodol, ale ako sám povedal: „Od kedy mi začala embólia, väčšinu cesty autom, si vôbec nepamätám.“ Ďalej dodal, že akonáhle začal dostávať príznaky pľúcnej embólie, začal panikáriť a okamžite vedel, že sa čo najrýchlejšie musí dostať do nemocnice.

modelx

foto: engadget.com

Pokračovať v ceste pod extrémnym fyzických nátlakom nie je najlepšou voľbou. Ale bolo to ľudské rozhodnutie, čo z autonómneho systému spravilo obrovského hrdinu.

Ak by sa stalo niečo horšie a vodič má ešte vážnejšie príznaky, ktoré mu nedovoľujú riadiť auto alebo robiť základné logické rozhodnutia, autopilot zapne takzvaný „failsafe“ mód, v ktorom zníži rýchlosť vozidla, zapne výstražné svetlá bo bokoch auta a pohybuje sa nízkou rýchlosťou popri kraji cesty.

2015-10-14T213356Z_01_PAL07_RTRIDSP_3_TESLA-MOTORS-AUTOPILOT

foto: motors.o2.com

Či už to bolo správne alebo nesprávne rozhodnutie nezmeníme, ale to, že spustil autopilota keď mal vážne zdravotné problémy, bol preňho určite dobrý krok. Človek v takejto situácii nerozmýšľa racionálne a viac sa riadi pocitmi a základným pudom sebazáchovy a vtedy urobí čokoľvek, aby sa zachránil.

Nakoľko sa ukázalo, akú veľkú úlohu budú mať v budúcnosti a v našich životoch na starosti autonómne vozidlá, môžeme čakať, že za 10 alebo 20 rokov nebudeme potrebovať vodičské preukazy, ale iba auto, ktoré nás odvezie kam chceme a možno aj tebe zachráni život.

Zdroj článku: techcrunch.com, zdroj titulnej fotografie: motors.o2.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech