Biela noc potvrdila veľký divácky záujem o umenie

  • Druhý ročník bratislavskej Bielej noci potvrdil, že súčasné umenie vie komunikovať so širokou diváckou obcou. Sobotná akcia vytiahla do ulíc mesta podľa údajov organizátorov 100 000 ľudí.
bnlabel_kotrhova_lucia_web
  • Druhý ročník bratislavskej Bielej noci potvrdil, že súčasné umenie vie komunikovať so širokou diváckou obcou. Sobotná akcia vytiahla do ulíc mesta podľa údajov organizátorov 100 000 ľudí.

Druhý festivalový ročník je kritický, pretože sa ukáže, či má potenciál ísť ďalej. Po včerajšku vieme, že Biela noc sa môže stať etablovanou kultúrnou akciou, ktorá radí Bratislavu k európskym mestám kultúry,“ hovorí riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

duch_mesta_kotrhova_lucia_web

foto: Kotrhová Lucia

Počas siedmich nočných hodín si obyvatelia Bratislavy, ale aj domáci a zahraniční turisti pozreli 52 umeleckých projektov v podaní 230 autorov a účinkujúcich. Najviac lákali exteriérové inštalácie domácich umelcov: farebné vodné prstence na lúke v Sade Janka Kráľa, dúhovo vysvietený Starý most. Budova VÚB banky, ktorá zaujala najnáročnejším laserovým mapingom, aký sa doteraz na Slovensku použil, počas noci sprístupnila verejnosti výhľad z 23. poschodia, kam vyviezla výťahmi takmer 1800 divákov. Ikonický Mrak z Kanady obkolesilo „mračno“ divákov, ktorí ho pomocou šnúrok rozsvecovali a zhasínali.

harmony_kotrhova_lucia

foto: Kotrhová Lucia

Najviditeľnejším dielom Bielej noci bol laserový Maják na Novom moste. Neustály rad zvedavých divákov čakal na zážitok v Klariskách, priestorovú projekciu od Guillaume Marmina Timée, inšpirovanú Platónovou predstavou vesmíru, ale aj pred Starou tržnicou, v ktorej sa vznášal nadrozmerný biely kruh Vincenta Léroya. Veľký úspech zožala svetielkujúca interaktívna inštalácia umelca Maotika v Prezidentskej záhrade a na jeho druhé dielo, prenášajúce tlkot srdca divákov na fasádu Bratislavského hradu, čakali davy ľudí. Z domácich umelcov zaujala aj projekcia Andreja Kolenčíka a Veroniky Kocourkovej Duch mesta, premietaná na hotel Kyjev a tiež projekcia Borisa Vitázka a Zuzany Sabovej na nástennú maľbu vo dvore Fugy. Veľký záujem bol aj o iné žánre umenia. Multimediálne slovensko-maďarské tanečné predstavenie Floating príjemne prekvapilo mnohých divákov.

lumikon_kotrhova_lucia

foto: Kotrhová Lucia

Už počas prvých hodín sa v meste rozdalo 80 tisíc tlačených máp a mobilnú aplikáciu si do smartfónov stiahlo 10 tisíc divákov. Posilnená mestská hromadná doprava, aj regionálne spoje a výzva Cyklokoalície prísť do mesta radšej na bicykli splnili účel. Dopravné zápchy zaznamenali policajti len v prvých dvoch hodinách v okolí Sadu Janka Kráľa a na Kamennom námestí.

mirror_kotrhova_lucia_web

foto: Kotrhová Lucia

Vstupenky do interiérových a uzavretých výstav si zakúpilo viac než 6 tisíc návštevníkov. Organizátori si overili, že rozhodnutie čiastočne spoplatniť Bielu noc bolo správne. Diváci si diela vychutnali v pokojnej atmosfére bez tlačenice. „Výťažok zo vstupného použijeme na ďalšie skvalitnenie festivalu na budúci rok,“ uviedla Pacáková. Jednotlivé umelecké zastávky už neboli koncentrované len v centre mesta, ale všetky sa dali zvládnuť v rámci pešej prechádzky.

modrykostolik_kotrhova_lucia_web

foto: Kotrhová Lucia

S podujatím vyjadruje spokojnosť aj spoluorganizátor Bratislavský samosprávny kraj. „Naše hlavné mesto už po druhý raz zažilo snovú atmosféru Bielej noci. Tisíce ľudí v uliciach, ktoré sledovali tento veľký sen mesta sú dôkazom, že sme boli spoluorganizátormi skvelej akcie,“ hovorí predseda BSK Pavol Frešo. Dodáva, že pre bratislavskú župu sa Biela noc neskončila. V novembri totiž prídu vybrané ikonické diela aj vďaka destinačnému partnerovi Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism do okresných miest Bratislavského samosprávneho kraja.

boreal_halo_kotrhova_lucia_web

foto: Kotrhová Lucia

Dve headlinerske diela ostávajú v Bratislave ešte pár týždňov – Esther Stocker a jej inštalácia Z budúcnosti v Kunsthalle LAB a nafukovacia inštalácia Comfort #14 od Daniela Baumanna a Sabiny Lang na fasáde Slovenského rozhlasu.

 

up

Startitup bolo sponzorom Bielej noci a celá redakcia sa veľmi teší, že táto akcia dopadla na výbornú! :)

 

zdroj titulnej fotografie: Kotrhová Lucia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech