Bill Gates investuje 20 miliónov dolárov do startupu, ktorý chce vyrábať palmový olej z odpadu

  • Spoločnosť C16 Biosciences pracuje na výrobe udržateľnej alternatívy palmového oleja
  • K premene potravinového odpadu a vedľajších priemyselných produktov na syntetický palmový olej využíva kvasinky
BeFunky-collage-3
TASR/Pixabay
  • Spoločnosť C16 Biosciences pracuje na výrobe udržateľnej alternatívy palmového oleja
  • K premene potravinového odpadu a vedľajších priemyselných produktov na syntetický palmový olej využíva kvasinky

Súkromný investičný fond Energy Ventures vedený Billom Gatesom investuje zhruba 20 miliónov dolárov do newyorskej začínajúcej firmy C16 Biosciences, ktorá pracuje na výrobe udržateľnej alternatívy palmového oleja. Uviedla to agentúra Bloomberg.

Firma vznikla pred tromi rokmi. Využíva kvasinky k premene potravinového odpadu a vedľajších priemyselných produktov na syntetický palmový olej, ktorý podľa nej môže nahradiť klasický rastlinný olej. Investíciu chce spoločnosť použiť na rozšírenie tímu a technológie. C16 je jedným z rastúceho počtu tzv. startupov pracujúcich na vývoji alternatív k niektorým produktom.

Veľké snahy nahradiť palmový olej

Záujem o náhradu palmového oleja sa zvyšuje kvôli snahám obmedziť vplyv jeho produkcie na životné prostredie. Väčšina palmového oleja sa produkuje v trópoch, kde firmy často ničia lesy, aby získali priestor pre plantáže. Mnoho producentov tiež k likvidácii lesov využije požiare. To zvyšuje emisie skleníkových plynov a ničia tak aj biologickú rozmanitosť regiónu.

Použitie palmového oleja v každodennom živote sa v posledných desaťročiach rozmohlo. Trh rapídne expanduje a jeho hodnota v budúcom roku môže dosiahnuť takmer 93 miliárd dolárov. Olej sa začal masívne používať hlavne od polovice 90. rokov a podľa neziskovej organizácie Palm Oil Investigations sa teraz nachádza vo viac ako 50 percentách spotrebiteľských produktov.

Cieľom Energy Ventures je investovať do firiem, ktoré majú potenciál k zníženiu emisií ročne až o 500 miliónov ton. Medzi investorov fondu patrí zakladateľ Amazonu Jeff Bezos, šéf Virgin Group Richard Branson a zakladateľ a väčšinový vlastník agentúry Bloomberg Michael Bloomberg.

zdroj: jumpstory.com

Budúcnosť syntetického palmového oleja

Udržateľný palmový olej je už na trhu k dispozícii, jeho produkcia je však malá a nie je lacný. To je dôvod, prečo sa startupy ako C16 snažia nájsť niečo ďalšie. C16 teraz používa vlastné kvasinky, ktoré sa živia odpadom obsahujúcim uhlík, ako sú prebytky potravín zo supermarketov a domácností alebo glycerol z výroby biopalív. V súčasnosti je firma schopná vyrobiť desať kilogramov syntetického palmového oleja týždenne. Vďaka pomoci investície chce produkciu zvýšiť na 1 000 kilogramov, čo by stačilo pre dodávky veľkým podnikom, od kozmetických až po potravinárske spoločnosti.

Použitie odpadu zaisťuje, že suroviny pre výrobu sú lacné a znižujú dopad na životné prostredie, uviedla generálna riaditeľka C16 Shara Tickuová. To dáva syntetickej náhrade šancu, že jej cena bude nízka, možno aj nižšia, ako jej prírodné verzie.

Problematike syntetického palmového oleja sa venujú aj ďalšie firmy. Americký startup Kiverdi používa mikróby k premene oxidu uhličitého na alternatívu k palmovému oleju. Škótska firma Revive Eco získava olej z kávového odpadu a indonézska Biteback sa ho snaží nájsť v hmyze.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech