„Blackface“ už vo feede neuvidíš. Ak si na Facebooku nafarbíš tvár, sociálna sieť ťa potrestá

  • Facebook sa bude zaoberať príspevkami obsahujúcimi antisemitizmus
  • Obsah, ktorý by mal zosmiešňovať určité skupiny ľudí, bude odstránený
Facebook
Pixabay/ Arthur Edelman, William Iven
  • Facebook sa bude zaoberať príspevkami obsahujúcimi antisemitizmus
  • Obsah, ktorý by mal zosmiešňovať určité skupiny ľudí, bude odstránený

Facebook sa odhodlal k veľkému kroku, píše BBC. Aktualizoval svoje pravidlá a bude sa zaoberať príspevkami, ktoré zobrazujú „blackface“ alebo obsahujú antisemitizmus. 

Spoločnosť toto rozhodnutie konzultovala s viac ako 60 externými odborníkmi. Nakoniec sa rozhodlo, že ak niektorý z užívateľov sociálnej siete pridá obsah, ktorý používa na zosmiešnenie iných etník, rasy alebo  skupín osôb, bude odstránený. 

Najviac sa chce zamerať na riešenie problémov s „blackface“. Nie je však úplne jasné, či tento krok pomôže a či obavy týkajúce sa šírenia rasizmu cez sociálne siete budú môcť utíchnuť. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bootney Farnsworth lll (@cooyahkomoko23),

Dlho neriešený problém 

Problém s „blackface“ existuje už minimálne desať rokov, zasahuje hlboko do spoločnosti a vytvára napätie nie len medzi užívateľmi Facebooku ale aj medzi ľuďmi mimo neho. Facebook sa konečne odhodlal pristúpiť k riešeniu. 

„Vítame rozhodnutie Facebooku. Je ale prekvapujúce, že sa tým bude zaoberať až teraz. Život čiernych ľudí veľmi poškodzuje nenávisť, šírenie mýtov, lží a rasových stereotypov,“ povedala Zubaida Haque, riaditeľka think-tanku Runnymede Trust race-equality. 

Zároveň však dodáva, že nie je úplne presvedčená o tom, či sú tieto kroky súčasťou spoľahlivej stratégie, ktorá dokáže vyriešiť nenávisť. 

Nové pravidlá

Aj keď pravidlá Facebooku už dlho zahŕňajú zákaz šírenia nenávistných prejavov, ktoré sa týkajú rasy, etnicity alebo náboženského vzdelania, bola v nich veľká medzera. 

Konečne boli upravené tak, aby bolo každému užívateľovi jasné, kedy sa vyjadruje nad rámec svojich práv a zasahuje tým do práv ostatných. 

Facebook zakazuje karikatúry čiernych ľudí, odkazy na Židov, ktorí ovládajú svet a veľké inštitúcie, mediálne siete alebo ekonomiku. Tieto opatrenia majú platiť aj pre Instagram

„Tento typ obsahu bol vždy v rozpore s našimi pravidlami o nenávistných prejavov,“ uviedla Monika Bickert, vedúca obsahu Facebooku.

Zákaz by sa mal vzťahovať aj na fotografie ľudí zobrazujúcich Black Pete, pomocníka svätého Mikuláša, ktorý sa objavuje na zimných festivaloch v Holandsku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Girl Gone Golden (@girl_gone_golden),

Odstránené by mali byť aj fotografie anglických ľudových tanečníkov, ktorí svoje tváre maľujú na čierno.

Rastúca nenávisť je veľkým problémom

Technologická firma vo svojich štatistikách uviedla, že v mesiacoch apríl, máj a jún 2020 vymazala z Facebooku až 22,5 milióna nenávistných výrokov. V minulom štvrťroku to bolo 9,6 milióna. 

Ich počet teda vzrástol. Nárast mohol byť ale do veľkej miery spôsobený tým, že technológie automatickej detekcie sa zlepšili. Nenávistné príspevky dokážu vyhľadávať vo viacerých jazykoch vrátane španielčiny, arabčiny, indonézčiny a barmčiny. 

Petra Toth: Kým konkurencia po korone zatvárala alebo sa chytali slamky, ja som mala najúspešnejší rok

Facebook však priznáva, že stále nedokáže zmerať výskyt nenávistných prejavov a nevie naisto určiť, či sa problém zhoršuje alebo zlepšuje.

Spoločnosť však dúfa, že nové kroky pomôžu vyriešiť tento problém. V roku 2021 má v pláne začať spolupracovať s audítorom tretej strany na kontrolu počtov takýchto prejavov.„Už nejaký čas varujeme, že veľká pandemická udalosť má potenciál podnietiť xenofóbiu a rasizmus,“ uviedol Imran Ahmed, výkonný riaditeľ Centra pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH).

Neschopnosť Facebooku konať proti škodlivému obsahu na svojich platformách je neospravedlniteľná. Boli opakovane varovaní. Kríza odhalila, že technologické firmy reagujú na škody až po tom, čo k nim došlo,“ uviedla Martha Kirby z NSPCC.

Zdroje: bbc.com, theverge.com, theguardian.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá