Bratislava bude zelenšia. Na týchto miestach sa v hlavnom meste postupne revitalizuje

  • Matúš Vallo chce do roku 2022 vysadiť 10-tisíc drevín
  • Zeleň už pribudla v centre mesta, ale aj v ďalších mestských častiach
Nicepik, unsplash.com
Nicepik, unsplash.com
  • Matúš Vallo chce do roku 2022 vysadiť 10-tisíc drevín
  • Zeleň už pribudla v centre mesta, ale aj v ďalších mestských častiach

Bratislava sa stáva čoraz zelenším mestom a vo výsadbe sa neustále pokračuje. Spolupracujú magistrát aj mestské časti, aby tak zlepšili život obyvateľov v hlavnom meste. Pri nástupe do funkcie si dal Matúš Vallo odvážne predsavzatie, a to, že vysadí až 10-tisíc drevín, vytvorí tri nové mestské aleje a zabezpečí kvalitnú starostlivosť o zeleň.

Všetky tieto plány majú prebiehať v rokoch 2019 až 2022. Plány sú súčasťou adaptácie na zmenu klímy. Budú sa revitalizovať parky a aj verejné priestranstvá. Zvýši sa tak schopnosť mesta zadržiavať vodu aj odolávať voči horúčavám. Kde všade teda zeleň pribudla?

Kamenné námestie

S revitalizáciou Kamenného námestia začalo hlavné mesto už v auguste, pribudla zeleň či zavlažovacie kvetináče. Z námestia zmizli aj stánky, ktoré boli pre mnohých Bratislavčanov tŕňom v oku. Aj keď pár ne­le­gál­nych stán­kov z ná­mes­tia ubudlo, iné sa ob­ja­vili. Do revitalizácie námestia hlavné mesto investovalo 150 000 eur. Mesto v spolupráci s  Alianciou Stará tržnica osadí na námestí ešte nové lavičky a nové osvetlenie. Viac o Kamennom námestí sa dočítaš tu: Kamenné námestie dostalo zeleň, no prekrýva ju reklama.

Gepostet von Bratislava24.sk am Dienstag, 16. Oktober 2018

Námestie SNP

Na Námestí SNP sa má zrušiť až 120 parkovacích miest, čím sa magistrátu podarí vytlačiť autá do úzadia a viac priestoru dostane zeleň. Na námestiach po zrušení týchto parkovacích miest plánujú pridať 41 veľkokapacitných kvetináčov s menšími drevinami.

Mesto tak chce otestovať, akým typom drevín sa tam bude dariť. Zistenia poslúžia pri ich budúcej trvalej výsadbe. Projekt Živé námestie sa vo veľkom podieľa na zlepšovaní priestorov na Kamennom námestí a Námestí SNP, malými nenáročnými zmenami chce vytvoriť funkčný priestor, ktorý bude skrášľovať centrum mesta. Ak ťa zaujíma, čo všetko plánuje Matúš Vallo a jeho tím zmeniť, prečítaj si náš článok: Matúš Vallo zmení ďalší verejný priestor v Bratislave. Aplikuje tieto riešenia.

zdroj: Námestie SNP (Archív Startitup)

Komenského námestie

Dočasná zeleň postupne pribúda aj na Komenského námestí, kde sa od leta tiež objavil zelený kruh, ktorý je symbolom zmeny a naznačením centrálneho priestoru pre stretávanie sa ľudí. Zeleň tvoria kvetináče, ktoré do priestoru venovalo mesto. Súčasťou je aj výsadba v už existujúcich kvetináčoch. Navyše, vďaka nadácii Slovenskej sporiteľne je na námestí aj ping-pongový stôl. Informácie o Komenského námestí sme ti priniesli v júli: Primátor Matúš Vallo slávnostne otvoril Komenského námestie. My sme boli pri tom.

Komenského námestie žije!

Komenského námestie žije, príďte dnes na otvorenie o 19:00!Všetky dôležité informácie nájdete na: https://bratislava.sk/sk/komenskeho-namestie

Gepostet von Matúš Vallo má rád Bratislavu am Montag, 29. Juli 2019

Klobučnícka ulica

S úpravami začalo mesto aj na Klobučníckej ulici. Potvrdil to aj magistrát, ktorý na práce upozorňuje aj na informačnej tabuli umiestnenej na začiatku ulice. V priestoroch chce vedenie mesta zrušiť parkovacie miesta, čím vytvorí väčší priestor pre chodcov, vysadiť plánuje 14 vzrastlých stromov. Obnova Klobučníckej ulice je súčasťou revitalizácie Námestia SNP a Kamenného námestia.

„Príprava tohoročnej výsadby je momentálne v plnom nasadení. V rámci náhradnej výsadby za vyrúbané dreviny máme napočítaných viac ako 100 stromov a takmer 400 kusov krovín. Ďalších vyše 500 stromov plánujeme vysadiť nad rámec štandardnej každoročnej výsadby a zákonnej povinnosti,“ vyjadrila hovorca magistrátu Peter Bubla pre Startitup.

Lúčne plochy

Okrem drevín v meste pribúda aj ďalšia zeleň. Bratislava začala s výstavbou takzvaných lúčnych plôch, ktorých majú podľa plánov pribudnúť desiatky. Bratislava vytypovala 60 plôch, na akých vyrastú lúky pomocou zmeny režimu kosenia. Jedna z prvých lúk vznikla v mestskej časti Dúbravka a ďalšie by mali vyrásť v Karlovej Vsi či Novom, ale aj Starom Meste.

Viac čítaj TU: Bratislava bude mať desiatky lúčnych plôch. Budeš mať jednu pred svojim domom aj ty?

zdroj: Ilustračný obrázok (Pixabay.com)

Zeleň aj mimo centra

Aj ostatné mestské časti sa zapájajú do zelených projektov. Jeden z najoriginálnejších vzniká v Jarovciach, kde sa rozhodli pre výstavbu takzvaných dažďových záhrad. Tie budú vodu prirodzene odvádzať do pôdy a vyživovať rastliny, okrem nich v oblasti pribudne aj park. Projekt počíta s revitalizáciou mestských priestorov, pribudnú zelené plochy, lavičky, koše aj stojany na bicykle a pritom všetkom zachová súčasnú zeleň nachádzajúcu sa v priestore.

Viac čítaj TU>> Bratislavská mestská časť vyriešila problém so záplavami naozaj originálne, postaví tu dažďové záhrady

Zdroj: TASR, Živé námestie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech