Bratislava chce byť zero-waste. Vzniknú tu špeciálne centrá, v ktorých dostaneš veci za symbolickú cenu

  • Bratislava sa v roku 2020 inšpiruje zahraničnými mestami ako je napríklad Edmonton
  • V meste pribudnú takzvané r„euse centrá" plné funkčných vecí, ktoré už ľudia doma nepotrebujú
ctt (1)
ilustračná unsplash.com
  • Bratislava sa v roku 2020 inšpiruje zahraničnými mestami ako je napríklad Edmonton
  • V meste pribudnú takzvané r„euse centrá" plné funkčných vecí, ktoré už ľudia doma nepotrebujú

Zrejme aj ty si sa už ocitol v situácii, kedy si vyhadzoval veci, ktoré sú ešte funkčné, no našliel si za ne lepšiu náhradu. Tieto veci by pritom nemali končiť na skládkach ani v spaľovniach.

Mnohých preto určite poteší správa, že mestské zastupiteľstvo v Bratislave schválilo projekt na zriadenie a budovanie reuse” centier, teda priestorov na opätovné využitie odpadu”. V iných krajinách je to bežná záležitosť, ktorá šetrí životné prostredie a je dobrým krokom k obehovej ekonomike.

Miesto vyhadzovania si tu budeš môcť odložiť či kúpiť použité veci. V pláne je dokonca aj vybudovanie mestskej kompostárne, ktorá zlepší spracovanie bioodpadu v Bratislave. Veci tak v Bratislave dostanú druhú šancu. 

Happy Friday! Seniors Day is here again. Twenty percent off every Friday for those 55 and older. #seniorsday #buysecondhand #reusecentre #savetwentypercent

Gepostet von ReUse Centre am Freitag, 28. Dezember 2018

Centrá pre opätovné využitie však môžu pomáhať aj komunite. Veľa z nich ponúka prácu pre sociálne znevýhodnených ľudí, a za symbolickú cenu si tam môžeš zakúpiť produkty, ktoré nezaťažujú životné prostredie. Zároveň je to skvelá príležitosť pre všetkých, dať nový život starým veciam. Dúfajme, že tento projekt bude úspešný a inšpiruje aj ostatné slovenské mestá.

Stupava chce ísť Slovensku príkladom. Vzniklo tu unikátne miesto, kde ľudia žijú udržateľne

Už pred časom sa aj Stupavčania rozhodli z vlastnej iniciatívy spustiť projekt, ktorý ľuďom uľahčí žiť udržateľne. Snažia sa znížiť množstvo odpadu vyprodukovaného v rodinách, spomaliť konzum či nakupovanie nových vecí a vytvoriť priestor na stretávanie sa ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ďalších generácií.

Pod záštitou komunitného centra Makovice tu vznikol napríklad bezobalový obchod, opravovňa, verejná dielňa či požičovňa vecí. Okrem iného sa tu ľudia môžu naučiť aj to, ako správne triediť odpad, kompostovať alebo vyrobiť si domáce produkty.

zdroj: Makovice

„Radi by sme motivovali ľudí v našom okolí, aby začali uvažovať o tom, či naozaj potrebujú nové veci, či nie je možné opraviť tie pokazené, prípadne ich posunúť na ďalšie využitie. Zároveň dávame priestor lokálnym majstrom, kreatívnym dušiam, lektorom, ale aj lokálnym potravinám, aby si našli cestu ku svojim zákazníkom. Veríme, že žiť lokálne a striedmo môže byť cesta k trvalej udržateľnosti,“ hovorí Zuzana Jurčová, koordinátorka centra Makovice.

Aj pre veci, ktoré už vo svojich domácnostiach doslúžili, našli Stupavčania využitie. Je možné si ich požičať na dva týždne, vyskúšať a potom vrátiť.

„V požičovni nechýba napríklad pekáreň chleba, palacinkovač, zmrzlinovač, projektor, videoprehrávač či detská autosedačka. Veríme, že občasné využitie nájde aj boxerské vrece s rukavicami či prenosné ohnisko,“ predstavuje vybavenie požičovne Jurčová.

Zdroje: OLO, Makovice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá