Bratislavský kraj je Silicon Valley bývalého východného bloku

  • Fakt, že na tom na Slovensku vôbec nie sme až tak zle, zdokumentovali tentoraz pri mapovaní vývoja inovácií v európskych krajinách. Hlavné mesto našej krajiny sa nenechalo zahanbiť.
9112385886_d926073986_k
  • Fakt, že na tom na Slovensku vôbec nie sme až tak zle, zdokumentovali tentoraz pri mapovaní vývoja inovácií v európskych krajinách. Hlavné mesto našej krajiny sa nenechalo zahanbiť.

Vývoj a výkon inovácií sleduje Európska únia v regiónoch starého kontinentu. Do mapovania sa zahŕňa 22 krajín vrámci EÚ a Nórsko. Dokopy je tak sledovaných 214 regiónov, pričom určité menšie územia (Cyprus, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta) nie sú v správe rozčlenené na regióny, ale sú chápané ako celok.

Hodnotenie sa zakladá na dvanástich kategóriách, medzi ktoré patrí napríklad počet nových doktorátov na 1000 obyvateľov vo veku od 25 do 34 rokov, počet vynájdených produktov či zamestnanosť vo vysokošpecializovaných profesiách. Európske regióny sú rozdelené do štyroch výkonnostných skupín, od regionálnych inovačných lídrov, cez úspešných, miernych, až po slabších regionálnych novátorov.

3706932185_c5f8cd107d_b

foto: flickr.com/xlibber

Najlepšie z tohto prieskumu vychádzajú regióny v siedmich štátoch EÚ. Nájdeme ich v Spojenom kráľovstve, škandinávskych krajinách Dánsko, Fínsko a Švédsko, či Holandsku, Francúzsku a najmä v Nemecku. O stupienok nižšie sa umiestnili regióny rovnakých krajín spoločne s rakúskymi, nórskymi, ale aj regiónmi bývalého východného bloku. Im kraľuje Bratislavský kraj spoločne so západným Slovinskom.

Zahanbiť sa nedali ani ostatné regióny spod Tatier. Západné, Stredné aj Východné Slovensko patria do skupiny miernych regionálnych novátorov. Bratislavský kraj sa dostal o skupinu vyššie aj vďaka nadpriemernému počtu vzdelaných ľudí z pohľadu EÚ, exportu špecializovaných výrobkov či zamestnanosti v odborných profesiách. Aj keď oproti roku 2014 zaznamenal, spoločne s celou krajinou okrem východu, mierne zníženie inovatívnosti oproti predchádzajúcim dvom rokom, na sile a postavení mu to neubralo.

Bratislava-2-620x412

foto: youramazingplaces.com

zdroj: europa.eu, zdroj titulnej fotografie: flickr/Lukes_photos

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech