Britský variant, ktorý zamoril Slovensko, bol len jednohubka. Nový indický variant Delta je o 30 až 100 % nákazlivejší

  • Britskému variantu sa nevyhlo ani Slovensko. Ešte v máji dominantne prevažoval
  • Variant koronavírusu Delta bol prvýkrát objavený v Indii
  • Británia plánuje opäť uvoľniť reštrikcie aj napriek obavám
pjimage – 2021-06-04T131726.274
Unplash/Fusion Medical Animation, TASR/AP,Petr David
  • Britskému variantu sa nevyhlo ani Slovensko. Ešte v máji dominantne prevažoval
  • Variant koronavírusu Delta bol prvýkrát objavený v Indii
  • Británia plánuje opäť uvoľniť reštrikcie aj napriek obavám

Prvú nákazu tzv. britským variantom potvrdili na juhu Anglicka koncom minulého roka. Britské úrady v januári varovali, že táto mutácia môže byť až o 70 % nákazlivejšia a o 40 % smrteľnejšia, než bol pôvodný vírus. 

O dva mesiace na to britské úrady hlásili, že je o 64 %smrteľnejší ako predchádzajúce podoby vírusu. Výsledky boli uverejnené v štúdii realizovanej odborníkmi z Univerzity v anglickom Exeteri, ktorú britský uverejnil odborný časopis The British Medical Journal.

HOAX: Ľudia hromadne umierajú po očkovaní a stavajú sa pre nich spaľovne, tvrdí dcéra kolegyne anonymnej pani

Britskému variantu sa nevyhlo ani Slovensko. Ešte v máji dominantne prevažoval. Zamoril celú našu krajinu a počas druhej vlny mu podľahli mnohí ľudia. Bola to však len jednohubka v porovnaní s variantom, ktorý sa v UK šíri dnes. Nový variant Delta (indický) je podľa informácií The Guardian o 30 až 100 % nákazlivejší.

Britský variant sme si na Slovensko doviezli práve z Anglicka a nie je vylúčené, že rovnaký scenár bude nasledovať aj s variantom Delta.

Uvoľnia reštrikcie napriek obavám?

Variant koronavírusu s názvom Delta bol prvýkrát objavený v Indii. Podľa profesora Neila Fergusona, ktorý zaviedol vo Veľkej Británii prvý lockdown je prenosnejší ako britský variant. The Guardian informuje, že Ferguson je popredný epidemiológ na Imperial College v Londýne, ktorý radil situáciu v krajine na začiatku pandémie.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

„Správa, bohužiaľ, nie je taká pozitívna, ako by som si prial. Variant Delta je o 30 až 100 % viac prenosný ako ostatné varianty a o 60 % prenosnejší ako variant Alpha alebo teda Kent,“ povedal pre program Today Radio.

Británia plánuje opäť uvoľniť reštrikcie napriek obavám z indického variantu vírusu. V máji predseda vlády Boris Johnson uviedol, že nevidí nič, čo by ho odrádzalo od presvedčenia, že budú 21. júna pokročiť vpred v uvoľňovaní reštrikcií v Anglicku.

zdroj: TASR/ AP Photo/Matt Dunham, Pool

Ťažké rozhodnutie

Člen vládneho poradného tímu v rámci pandémie Mike Tildesley uviedol, že opätovné otvorenie Anglicka, ktoré je plánované na z 21. júna bude „skutočne ťažkým rozhodnutím“.

Hovorí, že sú dve možnosti. „Ak dôjde k oneskoreniu otvorenia, ktoré by mohlo pokles prípadov zmierniť a druhá, že ak sa dátum neodloží, samozrejme to potom bude mať dopad na podniky po celej krajine,“ povedal pre BBC Breakfast s tým, že vláda bude musieť nájsť kompromis. Dúfa však, že hospitalizácia pacientov nebudú stúpať v takom rozsahu ako v januári.

Boris Johson je optimista. „Najbližších pár dní bude rozhodujúcich pre vyhodnotenie dopadu odblokovania krajiny.“

Pfizer poskytuje menšiu ochranu proti indickému variantu

Ľudia, ktorí dostali vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, majú menej protilátok na indický variant koronavírusu v porovnaní s ostatnými variantmi, ukázali nové údaje. Informáciu priniesla v piatok britská stanica Sky News, informuje TASR.

Hladina týchto protilátok je nižšia so stúpajúcim vekom a časom klesá, ukázala tiež analýza krvných vzoriek od 250 zdravých ľudí. Tieto údaje sú ďalším dôkazom podporujúcim názor, že zraniteľní ľudia by mali do jesene dostať posilňujúcu dávku vakcíny, myslia si výskumníci. Údaje, pochádzajúce od Inštitútu Francisa Cricka a Biomedicínskeho výskumného centra UCLH v Londýne, takisto potvrdzujú súčasné plány Británie skrátiť čas medzi dávkami vakcíny.

Zistilo sa, že po jednej dávke vakcíny od Pfizeru sa u prijímateľov menej pravdepodobne vytvoria také vysoké hladiny protilátok na indický variant koronavírusu (známy aj ako delta variant), aké sa vytvoria na britský variant (označovaný tiež ako alfa). Vedci však tvrdia, že samotné hladiny protilátok nepredpovedajú účinnosť vakcíny, a potrebné sú preto ďalšie štúdie. Nižšie hladiny protilátok však stále proti koronavírusu chránia, dodali odborníci.

Vládne presvedčenie, že teraz je v Spojenom kráľovstve dominantný indický variant. Prvé dôkazy naznačujú, že indický variant môže znamenať zvýšené riziko hospitalizácie v porovnaní s britským variantom, píše Sky News.

Podľa poradkyne UCLH pre nákazlivé choroby Emmy Wallovej je nutná opatrnosť a najdôležitejšie je zaistiť, aby čo najviac ľudí nemuselo byť hospitalizovaných. Podľa nej je preto potrebné rýchlo podať ľuďom druhú dávku vakcín a poskytnúť aj posilňujúce dávky osobám s oslabeným imunitným systémom.

Zdroje: The British Medical Journal, The Guardian, BBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá