Buď investorom, aj keď práve nemáš peniaze

  • Warren Buffett, George Soros či Benjamin Graham. To sú najväčší svetoví investori dnešnej doby. Ich schopnosť odhaliť, ktoré spoločnosti majú veľký potenciál, im priniesla rozprávkové bohatstvo vyjadrené v miliardách dolárov. Sú akoby z inej planéty. Čo ale, ak aj ty môžeš byť ako oni? Už dnes.
101641718-104554645.1910x1000
  • Warren Buffett, George Soros či Benjamin Graham. To sú najväčší svetoví investori dnešnej doby. Ich schopnosť odhaliť, ktoré spoločnosti majú veľký potenciál, im priniesla rozprávkové bohatstvo vyjadrené v miliardách dolárov. Sú akoby z inej planéty. Čo ale, ak aj ty môžeš byť ako oni? Už dnes.

Títo ľudia sa stali takými úspešnými preto, lebo robia niečo odlišne ako väčšina populácie. Samozrejme, majú za sebou dlhú cestu. Každý sa však môže vybrať rovnakým smerom. Nemáš peniaze? Existuje jedna ešte dôležitejšia komodita. Čas.

Wednesday, October 16, 2013 Fortune The Most Powerful Women Washington, D.C., USA 9:30 AM ONE ON ONE Warren Buffett, Chairman and CEO, Berkshire Hathaway Inc.
Interviewer: Carol Loomis, Senior Editor at Large, Fortune Photograph by Stuart Isett/Fortune Most Powerful Women

Warren Buffet, foto: gobankingrates.com

Všetko, čo robíme, možno zaradiť do dvoch ekonomických kategórii – produkcia a spotreba. Prvou skupinou sú spotrebitelia. Chcú mať najlepšie auto, najväčší dom či najkrajšie oblečenie, aby zaujali ostatných. Svoj čas trávia tým, že pozerajú lacné televízne šou, pijú alkohol či surfujú na internete. Ich nastavenie mysle je „chcem viac, dajte mi viac, zabavte ma“. Druhá skupina ľudí tvorí hodnoty. Hľadá, ako vytvoriť niečo svoje, ako byť lepší, ako obohatiť tento svet.

Samozrejme, každý je občas spotrebiteľom. Nie je nič zlé na tom občas si oddýchnuť, či dopriať niečo pekné. Ak však chceš byť bohatým, musíš investovať. A bohatstvo myslím v najširšom slova zmysle. Nejde len o to, koľko peňazí máš na účte. Myslím aj bohatstvo zdravia, šťastia či ľudí, ktorými sme obklopení. Ten, kto si ide zacvičiť, je investor. Pretože investuje svoj čas, energiu a pohodlie do toho, aby sa stal silnejší a zdravší. Aby žil dlhšie.

ap510529037

foto: benjamingraham.com

Ten, kto si prečíta knihu o podnikaní, je investor. Investuje čas aj peniaze do toho, aby niečo vybudoval. Aby zlepšil svoje schopnosti, rozšíril si vedomosti a aby sa inšpiroval. Učí sa od najlepších podnikateľov, ľudí, ktorí niečo dosiahli. Výsledkom takéhoto investovania sú podnikateľské nápady, vedomosti o tom, v čom a ako investovať a akým chybám sa vyvarovať. Veľa ľudí si totiž myslí, že podnikanie je príliš riskantné či ťažké. Mnoho z nich však v skutočnosti ani nezistilo, o čom podnikanie je. Príde im zbytočné mrhať energiou a čítať si o podnikaní.

Preto zabudni na to, že investori musia mať veľa peňazí. Keď chceš začať, investuj najmä svoj čas a svoju energiu. A hľadaj spôsoby, ako niečo vytvoriť. Ako niekomu pomôcť, či uľahčiť činnosť. Ideálne tak, aby ti bol ochotný zaplatiť.

Zdroj titulnej fotografie: cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech