Čaká nás psychedelická renesancia. Uznávaný expert chce psychické problémy liečiť „drogami“

  • Mohli by psychedeliká pomáhať v liečení duševných chorôb?
  • Vedec Rick Doblin strávil posledné desaťročia skúmaním tejto otázky a výsledky sú sľubné
na snímke je muž v ružovom svetle
freepik
  • Mohli by psychedeliká pomáhať v liečení duševných chorôb?
  • Vedec Rick Doblin strávil posledné desaťročia skúmaním tejto otázky a výsledky sú sľubné

Vo svojich knihách a na prednáškach vysvetľuje, akým spôsobom lieky ako LSD, psilocybín a MDMA ovplyvňujú náš mozog, a ukazuje, ako môžu v kombinácii s psychoterapiou zmeniť spôsob liečby posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP), depresie, užívania návykových látok a mnoho iného.

„Psychedeliká sú pre štúdium mysle tým, čím je mikroskop pre biológiu a ďalekohľad pre astronómiu.“

Toto sú slová českého rodáka, doktora Stanislava Grofa, jedného z popredných výskumníkov psychedelík na svete, z ktorého práce vychádza aj Doblin.

Rick Doblin patrí medzi vedcov, ktorý sa snažia objasniť širokej verejnosti to, aký majú psychedeliká pri rozumnom používaní potenciál pomôcť nás uzdraviť, inšpirovať či možno dokonca aj zachrániť.

Vysvetľuje, že v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch prekvital po celom svete výskum psychedelík a vyzeral veľmi nádejne v oblastiach psychiatrie, psychológie a psychoterapie, neurovedy a štúdia mystických zážitkov.

Psychedeliká však unikli z výskumného prostredia a začali ich používať priaznivci kontrakultúry a hnutia proti vojne s Vietnamom. Dochádzalo však aj k neuváženému používaniu. A to vyvolalo následky.

vietnam
zdroj: wikimedia/James K. F. Dung, SFC, Photographer

V roku 1970 kriminalizovala americká vláda akékoľvek použitie psychedelík a začala postupne úplne zastavovať všetok psychedelický výskum.

Tento zákaz sa rozšíril do celého sveta a trval desaťročia. Bolo to tragické, lebo psychedeliká sú vlastne iba nástrojom, a to, či sú výsledky prospešné, alebo škodlivé, závisí od spôsobu ich použitia.

Psychedelický“ znamená „prejavujúci sa mysľou“ a týka sa látok, ako sú LSD, psilocybín, meskalín, iboga a ďalšie.

„Keď som mal 18 rokov, bol som prvákom na vysokej škole a experimentoval som s LSD a meskalínom. Tieto skúsenosti ma priviedli do kontaktu s mojimi emóciami. Pomohli mi dosiahnuť duchovné spojenie, ktoré som, bohužiaľ, v obrade bar micva nenašiel. Keď som si chcel mojich rodičov doberať, povedal som im, že to oni ma dohnali k psychedelikám, lebo bar micva zo mňa chlapa neurobil,“ vysvetľuje Rick Doblin, PhD., ktorý je aj zakladateľom a výkonným riaditeľom Multidisciplinárnej asociácie pre psychedelické štúdie (MAPS). 

„Najdôležitejšie je, že psychedeliká mi dali pocit takého zdieľaného človečenstva, našej jednoty so všetkým životom. A ostatní ľudia tiež referovali rovnaké pocity. A cítil som, že tieto skúsenosti majú potenciál byť protilátkou na kmeňovitosť, fundamentalizmus, genocídu a ničenie životného prostredia. A tak som sa rozhodol zamerať svoj život na zmenu zákonov a stal sa legálnym psychedelickým psychoterapeutom.“

Teraz, pol storočia po tom zákaze, sme podľa Doblina uprostred globálnej renesancie psychedelického výskumu. Psychoterapia pomocou psychedelík sa ukazuje byť veľmi sľubnou pri liečení posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP), depresie, sociálnej úzkosti, užívania návykových látok či alkoholizmu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: University of Virginia, Cambridge University, ADF, National Library of Medicine, Brain Line, NIDA.NIH.GOV, University John Hopkins, FDA, Youtube/Reason TV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá