Čaputová o stave Slovenska: Threema je dôsledkom zlyhania štátneho systému, sme príliš upnutí na automobilovú výrobu

  • Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila k stavu Slovenskej republiky a prezradila, ktoré odvetvia systému ju ako hlavu štátu najviac sužujú
  • Priznala ekonomickú krízu a tiež vysvetlila, prečo sa podnikatelia v čase pandémie nedočkali adekvátnej pomoci
  • V závere dodala, že je načase dostať sa z bludných kruhov korupcie a nezákonností
zuzana čaputová
TASR/Jaroslav Novák
  • Zuzana Čaputová sa dnes vyjadrila k stavu Slovenskej republiky a prezradila, ktoré odvetvia systému ju ako hlavu štátu najviac sužujú
  • Priznala ekonomickú krízu a tiež vysvetlila, prečo sa podnikatelia v čase pandémie nedočkali adekvátnej pomoci
  • V závere dodala, že je načase dostať sa z bludných kruhov korupcie a nezákonností

Prezidentka Zuzana Čaputová je v úrade menej ako rok, no jej správa komplexne zhodnotila nedostatky slovenskej vlády. Dnes vystúpila v pléne so správou o stave našej republiky. Vo svojom príhovore spomenula koronakrízu, ktorá podľa jej slov odhalila nedostatky krajiny aj sama.

„Keď máme spoločný cieľ a spolupracujeme, dokážeme veľké veci, a to na svetovej úrovni,“ zhodnotila počínanie Slovenska počas pandémie prezidentka. Na národ však apeluje, aby sa nevracal do stavu pred pandémiou.

Vláda dávala prednosť iným záujmom, vedcov ignorovala 

Pár slov venovala aj menšinám, ktoré na Slovensku žijú. Spomenula aj to, že v parlamente nemajú nijakého zástupcu, ktorý by reprezentoval menšinové názory a potreby. Prezidentku rovnako mrzí, že ani slovenskí vedci nedostávajú potrebnú podporu, ktorú by si zaslúžili.

„Stačí si spomenúť, ako v nedávnej minulosti prišli veda a výskum o stovky miliónov eur, lebo prednosť dostali iné záujmy, ktoré mali zabezpečiť profit pre subjekty, ktoré sa na vede iba priživujú,“ povedala Čaputová.

Zároveň použila slovo pandémia v kontexte s infodémiou, a teda šírením dezinformácií a hoaxov. Je faktom, že počas pandémie sa práve takéto informácie rozšírili nielen po internete. S tým súvisí digitalizácia, ktorá vo svete neustále silnie. To ale neznamená, že je tomu tak aj na Slovensku.

zuzana čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zlá ekonomická situácia v rodinách sa podpísala na vzdelávaní detí 

Na margo digitálnej infraštruktúry prezidentka spomenula aj situáciu po vyhlásení núdzového stavu. Kým súkromný sektor sa dokázal do online sveta presunúť pomerne rýchlo, verejný sektor bol v ťažkostiach. Poukázala tiež na online výučbu žiakov a študentov, ktorá je bez potrebných technologických výdobytkov nemožná.

Práve v čase online vyučovaní si mnohí odborníci uvedomili, že školské osnovy treba prehodnotiť a patrične ich prispôsobiť dobe. Prezidentka tak narážala na modernizáciu spojenú s digitalizáciou, ktorá práve v čase pandémie vytvorila medzi študentami priepasť a rozdelila ich dve skupiny.

Nie každá rodina si totiž z ekonomického hľadiska môže dovoliť kúpu notebooku či PC, ktorý by sprostredkoval online vyučovanie.

„Kríza nám poskytla ďalší presvedčivý dôvod, že sa nesmieme báť robiť aj veľké zmeny, ak sú potrebné pre moderné vzdelávanie našich detí a mládeže a vyrovnávanie odlišnej štartovacej čiary u našich detí,“ vysvetlila prezidentka.

Za finančné problémy podnikateľov môže zlá administratíva 

Zuzana Čaputová vo svojom príhovore nezabudla ani na ekonomiku, ktorú tiež zachvátil dopad pandémie. „Naše hospodárstvo sa svojou výkonnosťou už prestáva približovať k európskemu priemeru,“ poznamenala Čaputová. Tvrdí, že Slovensko je príliš upnuté na automobilovú výrobu, ktorú by malo skôr vnímať ako prechodné obdobie, ktoré pominulo.

Kým mnohí pracovali z domu alebo iba v obmedzenom pracovnom čase, lekári, zdravotné sestry či iní zamestnanci nemocníc a lekárskych zariadení pracovali neobmedzene. Samotná prezidentka vyjadrila svoje obavy, ako by naše „podfinancované zdravotníctvo“ zvládlo rovnaký počet nakazených, ako napríklad Taliani.

Poukázala tiež na nízku mzdu zdravotníckych pracovníkov, ktorí v priebehu pandémie zachraňujú životy ľudí. Nízka mzda však nie je problém iba jednej skupiny Slovákov pracujúcich vo vybranom odvetví. Prezidentka preto spomenula aj tých, ktorí museli a stále musia prežívať pandémiu v zlých sociálnych či finančných podmienkach.

S tým súvisia napríklad aj zamestnávatelia a podnikatelia, ktorí nedostali včas potrebnú pomoc od štátu. Za nedostatočne rýchlu pomoc podľa jej slov môže slabý stav slovenskej administratívy.

„Nebolo to spôsobené neochotou vlády a ani tým, že by štátni zamestnanci mali v úmysle sabotovať vládne nariadenia alebo neboli ochotní pracovať v mimoriadnom režime,“ priblížila Čaputová. Slovensko by si práve na základe tejto skúsenosti malo zobrať ponaučenie.

zuzana čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensku pomôže Európska únia vo forme grantov 

Ako už je známe, mnohí podnikatelia pocítili ekonomickú krízu na vlastnej koži. Čaputová ale varuje, že ruka v ruke s ekonomickou krízou kráča aj kríza sociálna. „Na Slovensku máme príliš veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s nepredvídateľnými výdavkami ani nečakaným výpadkom príjmov,“ prehlásila prezidentka.

Ďalej dodala, že Slovensko môže dostať finančnú pomoc od Európskej únie. Ide o únijný program Fond pre budúce generácie, ktorý vo forme grantov ponúkne investície vo výške miliárd eur. „Všetko nasvedčuje tomu, že získame zdroje vo výške, aká je nebývalá, dostaneme ich rýchlo a s menšími administratívnymi podmienkami a obmedzeniami, ako doteraz,“ upresnila Čaputová.

Threema je dôsledkom zlyhania štátneho systému, tvrdí prezidentka 

V neposlednom rade venovala prezidentka pár slov aj stále prebiehajúcej kauze Threema, do ktorej sú zapletené viaceré vplyvné slovenské osobnosti. Priznala, že Threema je predovšetkým systémovým zlyhaním. Čaputová položila rečnícku otázku, ako je možné, že až tragická smrť dvoch mladých ľudí a jej vyšetrovanie odhalilo zneužívanie štátnej moci.

Narážala predovšetkým na súdnictvo, ktoré je podľa jej slov doteraz mimoriadne náchylné na korupciu a zneužitie vplyvnými osobami. Trápi ju aj prokuratúra, ktorá sa za posledných 20 rokov zmenila iba málo. „Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov,“ dodala prezidentka.

V závere Čaputová apelovala na spolupatričnosť vlády. „Na to, aby republika mohla civilizovane fungovať, občania potrebujú dôverovať štátu a štát občanom,“ uviedla prezidentka a zároveň poznamenala, že je načase dostať sa z bludných kruhov korupcie a nezákonností.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá