Černobyľ znova ožíva: Vybudujú v ňom obrie solárne farmy

  • Ukrajinská vláda oznámila plán na premenenie oblasti, ktorá obklopuje Černobyľ. Na mieste, kde stál jadrový reaktor a dodnes neobývanej oblasti, plánujú postaviť solárne farmy.
chernobylcover
  • Ukrajinská vláda oznámila plán na premenenie oblasti, ktorá obklopuje Černobyľ. Na mieste, kde stál jadrový reaktor a dodnes neobývanej oblasti, plánujú postaviť solárne farmy.

Nielenže by tento plán prakticky využil neobývateľnú oblasť Ukrajiny, ale taktiež by získali aj energiu z obnoviteľných zdrojov energie, a tým sa stali menej závislými na Rusku. Ukrajina pre uskutočnenie tohto plánu stále hľadá investície.

„Černobyľ má veľmi dobrú polohu pre využitie solárnych panelov. Už máme aj vedenie na prenos vysokého napätia, ktoré bolo predtým použité v jadrových elektrárňach. Taktiež pozemky v tejto oblasti sú veľmi lacné a máme veľa ľudí vyškolených na prácu v obnoviteľných zdrojoch energie,“ povedal ukrajinský minister životného prostredia Ostap Semerak v rozhovore v Londýne.

Pred 30-timi rokmi sa po nešťastnej udalosti v Černobyle udiala masívna evakuácia. Dodnes je 2 600 štvorcových kilometrov pozemkov neobývaných a ešte dlho tam nikto stavať dom nebude.

 

chernobyl

Foto: globalnews.ca

Takže, v snahe znovu začať využívať krajinnú oblasť pre niečo rozumné, sa vláda rozhodla investovať do výstavby solárnych panelov, ktoré po dokončení budú produkovať približne 4 Megawatty energie pre občanov Ukrajiny. Podľa Kalifornskej Energetickej Komisie, 1 Megawatt energie postačí pre napájanie 750 až 1 000 domov. Čiže 4 Megawatty energie, by mali veľký vplyv na energetiku v Ukrajine.

Okrem nového zdroja čistej energie sa vláda snaží odpútať od závislosti na Rusku, ktoré im dodáva aj elektrickú energiu, ale aj pre nich ťažko získateľný zemný plyn. Inštaláciou solárnych panelov sa taktiež chcú priblížiť k pripojeniu do Európskej Únie, ktorá v poslednej dobe zvyšuje svoje zameranie na problematiku životného prostredia.

„Máme Európske priority, čo znamená vyšší štandart životného prostredia a ambície v získavaní čistej energie. Chceme byť úspešná krajina, a to znamená, ukázať ľudom, aj v zónach konfliktu, že život s nami je lepší a viac komfortnejší,“ povedal Semerak.

installing-solar-panels-on-your-house

Foto: dsignsomething.com

Práve teraz sa Ukrajina snaží získať investície a rokuje s 2 investičnými firmami z USA a 4 energetickými spoločnosťami z Kanady.

Samozrejme, ešte to istý čas potrvá, kým Ukrajina získa investície a vybuduje solárne farmy. Ak ťa zaujíma ako to teraz vyzerá v Černobyle, pozri si toto video.

zdroj článku: sciencealert.comzdroj titulnej foto: un.org

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech