Česi zostrojili auto, s ktorým môžeš vzlietnuť a oficiálne jazdiť po cestách

  • O lietajúcom aute sa už rozpráva naozaj dlho, ale takmer nikomu sa nepodarilo získať všetky potrebné povolenia pre legálny let a jazdu po verejných komunikáciách.
gcover
facebook.com/virniky
  • O lietajúcom aute sa už rozpráva naozaj dlho, ale takmer nikomu sa nepodarilo získať všetky potrebné povolenia pre legálny let a jazdu po verejných komunikáciách.

Dnes sa zdá, že ako prvej sa to podarilo českej firme Nirvana Systems. Pred pár týždňami definitívne získala všetky povolenia pre ich vírnik Gyrodrive, ktorého vývoj začali pred šiestimi rokmi.

Česká firma tak patrí medzi prvé na svete, ktorým sa niečo takéto podarilo. Vírnik sa na ceste pohybuje pomocou elektromotoru  maximálnou rýchlosťou 40 km/h. Vo vzduchu si však môžeš naozaj uletieť, a to rýchlosťou až 185 km/h. Pri úplne prvom testovaní vírnika Gyrodrive prišlo aj k policajnej kontrole. Polícia však zostala bez slov.

foto:facebook.com/virniky

Na to, aby vírnik získal technický preukaz musel najskôr prejsť radou úprav. Disponuje preto homologovaným osvetlením, držiakom na registračnú značku, spätnými zrkadielkami, klaksónom aj výstražným trojuholníkom, ktorý by bol bežnému vírniku len na dve veci. Vďaka týmto úpravám získal vírnik nielen techničák, ale aj osvedčenie zvláštneho motorového vozidla a registračnú značku.

facebook.com/virniky

O auto kombinované s vírnikom má už teraz záujem niekoľko zákazníkov. Budúcnosť tejto novinky sa však bude formovať až po jeho predstavení na aprílovom leteckom veľtrhu v Nemecku. Ak pôjde všetko podľa plánov, mala by sa odštartovať výroba prvej série, v ktorej bude približne 40 vírnikov.

facebook.com/virniky

Cenu stanovila Nirvana Systems asi o 10 až 15 % vyššiu, než ako je u klasického vírniku, s ktorým sa môžeš pohybovať len vo vzduch. Malo by teda ísť o zhruba 93-tisíc eur. Všetko však závisí aj od zákazníkom zvoleného typu a miery luxusu, na ktorý si potrpí.

Na rozdiel od vrtuľníka, ktorý využíva pre let princíp aktívnej rotácie rotora, vírník využíva princíp tzv. autorotácie. Rotorové listy nie sú aktívne poháňané, ale roztáčajú sa vďaka vetru. Môžeš s ním letieť naozaj rýchlo, ale taktiež sa dá užiť pomalá vyhliadková jazda. Oproti klasickým lietadlám zvláda vírnik aj turbolentné počasie. Verzie s uzavretou strechou dokonca disponujú kúrením, takže s nimi môžeš lietať celoročne. Štatistiky taktiež potvrdzujú, že lietanie s vírnikmi patrí k najbezpečnejším spôsobom lietania.

zdroj:autogyro.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech