Cez víkend budú padať hviezdy. Povieme ti, kde môžeš sledovať toto nebeské divadlo

  • Počas víkendu môžeš na oblohe pozorovať unikátny jav - meteorický roj
  • Maximum dosiahne v pondelok, vtedy budeš môcť uvidieť až 15 meteorov pokope
perzeidy pozoruj
TASR: Milan Kapusta
  • Počas víkendu môžeš na oblohe pozorovať unikátny jav - meteorický roj
  • Maximum dosiahne v pondelok, vtedy budeš môcť uvidieť až 15 meteorov pokope

Čaká ťa vzrušujúci víkend. Nielen, že sa blíži výročie Nežnej revolúcie a žije ním skutočne každý, ale ešte aj hviezdy sa nejakým spôsobom spojili a majú potrebu sa prejaviť. Oddnes budeš môcť na oblohe pozorovať unikátny jav, opäť budú totiž padať leonidy.

Pamätáš na augustovú hviezdnu smršť?

Bola famózna a pozorovať si ju mohol z rôznych miest na Slovensku. Presne tak to bude aj tento raz. Nič špeciálne k tomu nepotrebuješ, dokonca ani ďalekohľady či teleskopy. Problémom by mohol byť agresívny svetelný smog, ktorý je vo veľkých mestách celoročne prítomný. Na dôkladné pozorovanie padajúcich leoníd je totiž potrebná absolútna tma.

Nie sú potrebné ďalekohľady. Pri dobrej tme sú meteory dostatočne jasné, aby sme ich mohli vidieť voľným okom,“ radí Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Zároveň však pre readkciu Startitup dodáva, že podmienky na pozorovanie budú tento rok priemerné. „Mesiac je deň po maxime činnosti meteorického roja v poslednej štvrti,“ prezrádza a tak sa intenzívnemu mesačnému svetlu pravdepodobne nevyhneš. To osvetľuje mesto aj bez toho, aby svetelný smog akýmkoľvek spôsobom napomáhal.

Čo znamená, keď hviezdy padajú

Leonidy sú hviezdy, ktoré sa v tomto meteorickom roji budú dostávať do zemskej atmosféry. Nebude ich síce niekoľko stoviek, ako tomu bolo v lete, no krásny nebeský vizuál si budeš môcť jednoznačne pozrieť a užiť.

Z periodickej kométy 55P/Tempel-Tuttle unikajú prachové častice, ktoré postupne okolo jej dráhy vytvoria v medziplanetárnom priestore prúd častíc. Zem týmto vláknom prechádza každoročne v druhej dekáde novembra,“ vysvetľuje pre Statitup Svoreň.

Častice vletia do zemskej atmosféry, kde vďaka vysokej stretávacej rýchlosti zhoria. Vyvolajú pritom ionizáciu vzduchu v okolí svojej dráhy v atmosfére, čo môžeš vnímať ako jav meteoru.

zdroj: TASR: AP

Častice do prúdu nie sú dodávané z kométy rovnomerne, ale každých 33 – 34 rokov sa vyskytujú zvýšené frekvencie. Pri veľkom daždi 12. a 13. 11. 1833 vznikla meteorická astronómia. Obrovské dažde boli pozorované aj v rokoch 1965 a 1997. Zvýšené frekvencie sú pozorované aj dva roky pred a dva roky po dažďoch,“ vysvetľuje výskyt meteorického roja a jeho opakovanie Ján Svoreň.

Pozorovať budeš môcť odvšadiaľ

V maxime, ktoré meteorický roj dosiahne v pondelok, bude pozorovateľných 15 meteorov. Ako sme už spomínali, pozorovať budeš môcť z ľubovoľného miesta na Slovensku, potrebné je len to, aby bola na mieste dostatočná tma a teda čo najmenej rušená umelým svetlom.

Skvelé podmienky sú v astronomických centrách či staniciach. Jednu takú nájdeš napríklad v Hurbanove, volá sa Slovenská ústredná hvezdáreň, taktiež v Tatranskej Lomnici a v Bratislave nájdeš dokonca aj astronomický klub.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá