Chatbot ako „psychológ“: Opýtali sme sa na odvekú dilemu, čo ženy chcú. Jeho odpovede prekvapujú

  • Chatbota sme sa skúsili spýtať, po čom túžia ženy a muži vo vzťahu
  • Kázal nám zostať ticho, ak nechceme dostať vynadané
Žena sa smeje a aplikácia OpenAI
Ilustračný obrázok, Unsplash/@michaeldam, Unsplash/Levart_Photographer
  • Chatbota sme sa skúsili spýtať, po čom túžia ženy a muži vo vzťahu
  • Kázal nám zostať ticho, ak nechceme dostať vynadané

Program fungujúci na princípe umelej inteligencie s názvom ChatGPT vyvolal vo svete ošiaľ. Ide o prototyp, ktorý vyvinula spoločnosť OpenAI, ktorý má optimalizovaný jazykový model, čo mu umožňuje viesť plynulý dialóg a komunikovať. 

ChatGPT je schopný odpovedať na takmer všetky otázky, opravovať chyby, písať eseje a slohové práce, vyhotovovať životopisy a písať piesne. Úkony mu pritom zaberú sotva pár sekúnd. Nie je preto žiadnym prekvapením, že ho ľudia využívajú na rôzne experimenty. 

Rozhodli sme sa teda, že sa ChatGPT spýtame na otázky, na ktoré hľadá odpoveď mnoho žien aj mužov vo vzťahu. Vyskúšali sme ho ako rýchleho vzťahového poradcu. Samozrejme, upozorňujeme, že umelá inteligencia je vo svojich zárodkoch a určite by nemala byť využívaná v problémoch namiesto skutočného odborníka.

Túžby mužov a žien

Ako prvú sme zadali chatbotu jednoducho položenú otázku, a to: „Po čom túži žena vo vzťahu.“ Chatbot nám ponúkol pomerne logickú odpoveď s viacerými dôležitými bodmi. 

„Túžby ženy vo vzťahu môžu byť rôznorodé a závisia od jej individuálnych potrieb, hodnôt, očakávaní a skúseností,“ odpovedal chatbot na našu otázku s tým, že uviedol bežné túžby, ktoré ženy vo vzťahu môžu mať. 

„Mnoho žien vo vzťahu túži po spoločných záujmoch a aktivitách s partnerom. Chcú si spoločne užívať čas a vytvárať spoločné zážitky. Pre mnoho žien je tiež dôležitá intimita a fyzický kontakt vo vzťahu. Chcú sa cítiť požadované a mať fyzický kontakt s partnerom, ktorým prejavujú lásku a blízkosť.“

Aby sme sa nezamerali iba na potreby žien, spýtali sme sa chatbota aj túto otázku: „Po čom túži vo vzťahu muž.“ Jeho odpoveď bola takmer totožná s tou, ktorú nám ponúkol pri prvej otázke. Preto sme si povedali, že bude múdrejšie sa ho spýtať toto: „V čom sa líšia potreby mužov a žien vo vzťahu.“ Pár základných rozdielov podľa neho existuje, no všetky sú iba „všeobecnými vodítkami a nie sú platné pre všetkých jednotlivcov“.

„Ženy môžu mať častejšie potrebu hovoriť o svojich pocitoch a emóciách s partnerom a hľadať podporu a pochopenie. Muži sa môžu cítiť pohodlnejšie s riešením problémov a hovorením o faktických informáciách,“ odpovedal chatbot.

Ďalej chatbot odpovedal, že sa môžu muži cítiť pohodlnejšie pri zachovaní určitého množstva „nezávislosti a autonómie“, pričom ženy považujú za dôležitejšie „cítiť sa zapojené a podporované vo svojich záujmoch a aktivitách“.

Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, tieto problémy rieši aj priekopníčka životného a vzťahového koučingu na Slovensku Janette Šimková. U klientov rieši dlhodobé a pretrvávajúce problémy.

„Vo vzťahových otázkach je to vzájomné nepochopenie odlišností, z ktorého vzniká veľa nedorozumení, emočných zranení a konfliktov. Keď sú dlhodobo neriešené, prejdú do vzťahovej krízy, ktorá dokáže vzťah položiť na lopatky.“

Kľúčové prvky zdravého vzťahu

Aby sme sa aj naďalej udržali vo vzťahovej rovine, spýtali sme sa chatbota nasledovnú otázku: „Ako byť dobrým partnerom vo vzťahu.“ 

Muž a žena
zdroj: Unsplash/@madbyte

„Dôležitým prvkom zdravého partnerského vzťahu je otvorená a úprimná komunikácia. Je dôležité, aby ste sa dokázali otvorene rozprávať o svojich pocitoch, potrebách, očakávaniach a obavách,“ odpovedal chatbot, pričom zvolil niekoľko ďalších dôležitých bodov. 

„Dôvera a vernosť sú kľúčové pre zdravý a trvalý partnerský vzťah. Je dôležité, aby ste svojmu partnerovi preukazovali dôveru a rešpektovali jeho súkromie a dôverné informácie.“

Tu však naša zvedavosť nekončila, preto sme sa rozhodli, že chatbot potrápime otázkami, na ktoré hľadá odpoveď množstvo ľudí vo vzťahu. Spýtali sme sa ho nasledovné: „Kedy ostať pri konflikte v partnerskom vzťahuje radšej ticho.“

„V partnerskom vzťahu je dôležité nájsť rovnováhu medzi otvorenou a úprimnou komunikáciou a rešpektom voči druhému partnerovi. V niektorých prípadoch sa môže zdať, že je lepšie zostať ticho počas konfliktu, ale to by nemalo byť používané ako bežná stratégia na riešenie problémov vo vzťahu,“ odpovedal chatbot s tým, že ozrejmil, kedy je lepšie zostať ticho. 

Jednou z takých situácií je podľa chatbota, ak sa chce človek vyhnúť nadávkam a urážkam. „Ak ste v konflikte a váš partner začne používať urážky a nadávky, môžete sa snažiť zostať ticho a vyhnúť sa reakcii. Je dôležité, aby ste si uvedomili, že takéto správanie nie je akceptovateľné a môže poškodiť váš vzťah.“

Chatbot objasnil, prečo majú niektorí muži tendenciu byť ticho počas hádky. „Niektorí muži môžu mať tendenciu byť ticho počas hádky, pretože sa boja konfrontácie a nechcú situáciu zhoršiť.“ 

Šimková však uviedla na pravú mieru, prečo sú hádky v zdravom vzťahu dôležité. „Hádka býva charakterizovaná ako víťazstvo emócií nad intelektom. Toto samo osebe nemusí byť problematické – za predpokladu, že si to uvedomujeme. Keď je myslenie ovplyvnené citmi natoľko, že sa vymyká logickej kontrole, argumentáciu to skreslí a prichádza k slovným zraneniam,“ uviedla Šimková.

Zdroje: SIU, OpenAI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá