Chladnokrvný Ku Klux Klan nie je len jeden. Má množstvo odnoží, ich členovia v mene Krista neváhajú aj zabiť

  • Tajomné spoločenstvo operuje v Spojených štátoch amerických už takmer 200 rokov
  • To, čo začalo ako spoločenský klub, sa zmenilo na chladnokrvný klan
sprievod Ku Klux Klan spoločenstva
Ku Klux Klan, Flickr/Marian & Beata Lacko
  • Tajomné spoločenstvo operuje v Spojených štátoch amerických už takmer 200 rokov
  • To, čo začalo ako spoločenský klub, sa zmenilo na chladnokrvný klan

Ku Klux Klan (KKK) predstavuje jeden z najznámejších symbolov rasovej nenávisti a nadradenosti bielej rasy (nielen) v americkej histórii. Jeho korene siahajú do obdobia po občianskej vojne, keď skupina veteránov Konfederácie v meste Pulaski v štáte Tennessee založila prvú vetvu Klanu ako spoločenský klub, píše sa na History.

Startitup oslovil amerikanistu z Univerzity Komenského v Bratislave, PhDr. Jozefa Pecinu, PhD., ktorý nám pomohol hlbšie sa ponoriť do minulosti, kedy sa tento neslávne známy Klan začal formovať. Porozprával nám aj o tom, aké podmienky museli budúci členovia Ku Klux Klanu spĺňať, či aké iniciačné rituály museli vykonávať.

Ku Klux Klan sprievod
zdroj: Flickr/Tony Wigley

Korene tajomného spoločenstva menom Ku Klux Klan

Pri Ku Klux Klane je treba podľa Jozefa Pecinu rozlišovať niekoľko etáp existencie. Prvý Klan vznikol podľa jeho slov v r. 1866, krátko po vojne Severu proti Juhu v meste Pulaski (štát Tennessee). „Šesť znudených bývalých vojakov armády Konfederácie (= Juhu) si založilo ‚spoločenský klub‘, ktorý tajomne nazvali Ku Klux Klan.“

„Členovia klubu sa obliekali do bizarných kostýmov a po nociach strašili bývalých otrokov. Podobné ‚kluby‘ začali vznikať aj v iných štátoch bývalej Konfederácie a zakrátko sa z nevinného ‚strašenia‘ stalo zastrašovanie, od ktorého bol iba krok k skutočnému násiliu.“

Amerikanista opísal aj ciele, ktoré si Klan kládol. Cieľom prvého Klanu bolo údajne zabrániť bývalým otrokom voliť, a tým podporovať Republikánsku stranu v štátoch bývalej Konfederácie.

„Prvý Klan zanikol približne v roku 1871. K znovuzrodeniu Klanu prišlo v r. 1915 na Kamennej hore neďaleko Atlanty v štáte Georgia. Jeho zakladateľ, William Joseph Simmons, sa inšpiroval v súčasnosti veľmi kontroverzným filmom Zrodenie národa, ktorý glorifikoval prvý Klan.“

V polovici dvadsiatych rokov mal Klan niekoľko miliónov členov v takmer všetkých regiónoch Spojených štátov, ozrejmil pre Startitup Pecina. Jeho ideológia bola založená na nadradenosti bielych, anglosaských a protestantských Američanov.

„Obeťami druhého Klanu boli nielen Afroameričania, ale aj Židia, komunisti alebo imigranti. Druhý Klan zanikol na začiatku štyridsiatych rokov. O treťom Klane môžeme hovoriť v súvislosti s bojom proti hnutiu za občianske práva Afroameričanov v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch.

Ako vyzerala iniciácia nových členov? Kto mohol vstúpiť do radov KKK?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: History, Ku Klux Klan: A History of Racism

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá