Čína rozdúchava iskru vojny. Za 24 hodín sa k jej susedovi priblížilo 103 lietadiel

  • V priebehu 24 hodín sa k ostrovu priblížilo 103 lietadiel a deväť plavidiel
  • Tento krok podľa taiwanského ministerstva ohrozil bezpečnosť prielivu
na snímke sú lietadlá a vlajka
ilustračný obrázok, TASR/AP/South Korean Defense Ministry, Chiang Ying-ying
  • V priebehu 24 hodín sa k ostrovu priblížilo 103 lietadiel a deväť plavidiel
  • Tento krok podľa taiwanského ministerstva ohrozil bezpečnosť prielivu

Taiwanské ministerstvo obrany vyzvalo Čínu, aby prestala so škodlivými vojenskými akciami, keďže zaznamenalo nárast čínskej vojenskej leteckej dopravy v blízkosti ostrova, a varuje, že takéto akcie by mohli vystupňovať napätie. 

Čína, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek jeho demokratickej správe, pravidelne uskutočňuje vojenské cvičenia v okolí ostrova, aby zdôraznila svoje územné nároky a vyvinula tlak na Tchaj-pej, píše britský portál The Guardian.

Podľa taiwanských predstaviteľov obrany bolo nedávno nad oceánom v priebehu 24 hodín pozorovaných 103 čínskych vojenských lietadiel, čo znamená výrazný nárast. Tieto lietadlá sa stiahli ešte pred vstupom do taiwanského vzdušného priestoru, ako to zvyčajne býva.

Lietadlá zaznamenali medzi 6:00 v nedeľu a 6:00 v pondelok, uviedlo ministerstvo s tým, že sa tradične otočili predtým, ako by dosiahli Taiwan. Štyridsať z týchto lietadiel preletelo cez symbolický bod na polceste medzi pevninskou Čínou a ostrovom. Za predchádzajúcich 24 hodín rezort hlásil aj deväť námorných plavidiel.

Ministerstvo v Tchaj-peji čínske počínanie označilo za šikanovanie, ktoré by v súčasnej napätej atmosfére mohlo eskalovať. „Vyzývame pekinské úrady, aby niesli zodpovednosť a okamžite zastavili takýto druh ničivých vojenských aktivít,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu.

Napätie medzi pevninou a ostrovom

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Situácia medzi krajinami je komplikovaná a napätá, často sa spája s geopolitickými, historickými a strategickými otázkami. Čínska ľudová republika (ČLR) považuje Taiwan za svoju provinciu a aspiruje na jeho znovuzjednotenie s pevninskou Čínou, a to aj silou, ak to bude potrebné. Taiwan, ktorý má vlastnú vládu, vojenské sily a nezávislú zahraničnú politiku, vníma seba ako suverénny štát, aj keď ho veľa krajín oficiálne neuznáva.

V posledných rokoch sa napätie zvyšuje. Čína zintenzívnila vojenské cvičenia a hliadky blízko taiwanského vzdušného a morského priestoru. Taiwan zase posilňuje svoje obranné kapacity a hľadá medzinárodnú podporu na ochranu svojej suverenity a demokracie.

Aktivity ako prelety bojových lietadiel či námorné manévre sú často spôsobom, akým Čína vyvíja tlak na Taiwan a signalizuje svoje nároky na ostrov.

Napätie medzi Čínou a Taiwanom sa pomaly stupňuje, pričom Peking v ostatných mesiacoch zintenzívnil svoje vojenské aktivity pri ostrove, aby naň zvýšil tlak.

Na základe informácií Taiwanského ministerstva o pohybe čínskych lietadiel za posledný deň sa uvádza, že vojenské lietadlá prekročili hranicu, ktorá kedysi predstavovala neformálnu deliacu čiaru v Taiwanskom prielive. Táto línia sa rešpektovala, kým ju Čína pred rokom nezačala často porušovať, pripomína britský portál. 

Okrem toho ďalšie lietadlá preleteli cez vodnú cestu na juhu Taiwanu, ktorá ho oddeľuje od Filipín, známu ako Bašiho kanál.

Opakované prelety

Do blízkosti Taiwanu sa v nedeľu dopoludnia priblížilo 28 lietadiel. Väčšina z nich prekročila aj pomyselnú líniu, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu oddeľujúceho Taiwan a Čínu. Informovalo o tom ministerstvo obrany v Tchaj-peji, píše agentúra AFP.

Taiwanské ministerstvo obrany len od nedeľňajšieho rána do poludnia zaznamenalo prelety 28 čínskych lietadiel. Z nich 20 prekročilo tzv. stredovú líniu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany Taiwanu v oblasti juhovýchodne a juhozápadne od ostrova.

Len minulý týždeň čínska vláda predstavila „novú cestu k integrovanému rozvoju“ s Taiwanom. V pláne sa uvádza, že Fujian sa stane „demonštračnou zónou“ pre rozvoj s Taiwanom a „prvým domovom“ pre taiwanských obyvateľov a podniky, ktoré sa chcú usadiť v Číne, ako píše CNN.

Zdroje: The Guardian, SITA, TASR, CNN, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá