Čína sa pripravuje na Taiwan: Testuje „lietajúcu ponorku“ a vyvíja jadrové torpédo

  • Napätie medzi Taiwanom a Čínou ostáva veľké
  • Čína medzi tým testuje nové „superzbrane"
  • Ide o bezpilotnú „helikoptéru", „lietajúcu ponorku" či torpédo
china drone
AVIC
  • Napätie medzi Taiwanom a Čínou ostáva veľké
  • Čína medzi tým testuje nové „superzbrane"
  • Ide o bezpilotnú „helikoptéru", „lietajúcu ponorku" či torpédo

Napätie medzi Čínou a Taiwanom ostáva naďalej veľké. V nedeľu na ostrovný štát, ktorý Čína považuje za svoju provinciu, pricestovala americká delegácia oboch komôr Kongresu. Vedie ju demokrat z Massachusetts Ed Markey, uvádza CNN.

Čína odpovedala neohláseným vojenským cvičením, ktoré spustila v okolí Taiwanu v pondelok. Ide už druhú návštevu predstaviteľov amerického Kongresu v krátkej dobe. Taiwan 2. augusta navštívila šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Peking to označil za provokáciu. Nasledovali niekoľkodňové čínske vojenské cvičenia. 

Čína pokladá Taiwan za súčasť svojho územia a opakovane vyhlásila, že je v prípade potreby pripravená vojensky zasiahnuť.

Peking sa v tomto napätom období chváli úspechmi vo vývoji zbraní. Otestovať mal bezpilotnú helikoptéru, dron prezývaný ako „lietajúca ponorka“ a vyvíjať má torpédo podobné ruskému Poisedonu. To dokáže niesť jadrovú hlavicu a vyvolať „jadrové cunami“, ktoré by z pobrežných miest spravilo neobývateľné ruiny.

Letieť dokáže až päť hodín 

Najďalej vo vývoji je bezpilotná „helikoptéra“, ktorá sa radí k bezpilotným lietadlám (UAS) AR-500CJ. Helikoptéra bola v uplynulých dňoch prvýkrát úspešne otestovaná. O teste informoval jej štátny výrobca AVIC.

Aviation Week uvádza, že bezpilotná helikoptéra bola špeciálne vyvinutá pre čínske námorné plavidlá. Testy mali zahŕňať lietanie s vertikálnym vzletom a pristátím (VTOL). Pokračovať budú ešte ďalšie testy, certifikácia je naplánovaná na budúci rok 2023.

UAS bol navrhnutý tak, aby mal maximálnu vzletovú hmotnosť 500 kíl a mohol niesť užitočné zaťaženie vo výške 800 kíl. Výdrž má mať päť hodín, pričom má dosahovať maximálnu rýchlosť 170 kilometrov za hodinu. Lietať dokáže vo výške 6 700 metrov.

Bezpilotné lietadlo by mohlo byť použité na prieskum, ale zapojené by mohlo byť priamo do bojových útokov alebo elektronických útokov. Dron môže niesť aj bomby a laserom navádzané strely, uvádza Express.

Jeho sesterský model „AR-500BJ“ by tiež mohol nájsť využitie pri záchranných alebo pátracích prácach.

Vysúvacie krídla 

V testovaní má byť aj ďalší dron, ktorý prezývajú ako „lietajúca ponorka“. Stáť za ním majú výskumníci z Nanjingskej univerzity letectva a astronautiky vo východnej Číne.

O testoch a vývoji informoval portál South China Morning Post (SCMP). Podľa portálu má mať bezpilotné plavidlo schopnosť lietať vysokou rýchlosťou.

Dron má byť poháňaný štyrmi vrtuľami, pričom má mať i dve krídla, ktoré sa dajú pri kĺzaní vodou poskladať. Dron tak dosiahne aerodynamický tvar podobný ponorke, ktorý znižuje odpor vzduchu a poskytuje vyššiu mobilitu.

Pri tom, ako vychádza na hladinu, sa krídla znova vysunú, čo mu umožňuje letieť rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu.

„Pri plavbe v režime s pevným krídlom spotrebuje málo energie, takže môže vykonávať niekoľko rýchlych misií na veľké vzdialenosti vo vzduchu,“ uviedol profesor Ang Haison, ktorý je vedúci projektu.

Problémom, s ktorým sa tím vedcov stretával, bol vzlet dronu. Nemohol vzlietať z vody, pretože vlny, vzduch a voda spôsobovali nestabilné prostredie pre štarty. Vedci problém vyriešili kĺzaním po hladine, až dokiaľ dron nedosiahne potrebný vztlak na vzlet.

„Sú (určené) hlavne pre vojenské aplikácie. Niektoré môžu lietať nadzvukovou rýchlosťou,“ povedal výskumník pre SCMP.

Vyhnúť sa má vedieť sonarom i radarom 

Čína má tieto zbrane vyvíjať ako lacný prostriedok, ktorý by zničil a ochromil obranu lietadlových lodí. Pravdepodobne sú čínskym cieľom lietadlové lode Spojených štátov, ktoré sa často plavia v sporných vodách Juhočínskeho mora. Na ne si nárokuje Čína.

Výskumníci tvrdia, že moderné vojenské lode dokážu zostreliť približne polovicu prichádzajúcich hrozieb, ako sú lietadlá, rakety alebo tradičné drony.

„Lietajúca ponorka“ by však mohla byť schopná prelomiť tieto vrstvy obrany, pretože sa môže ponoriť pod vodu, keď ju zachytí radar a znovu sa vynoriť, aby sa vyhla sonarovému systému lode.

51566545085_8fe672a46e_k
zdroj: Flickr/U.S. Pacific Fleet

Vedci tvrdia, že ak sa bude tento dron pohybovať rýchlosťou vyššou ako 150 kilometrov za hodinu, môže dosiahnuť až 100 % schopnosť prežitia.

Takéto drony „môžu dosiahnuť efektívne útoky na kľúčové ciele nepriateľa. Určite sa stane silným doplnkom k existujúcemu vybaveniu, bojovým metódam a taktike čínskeho námorníctva,“ napísali výskumníci.

Torpéda by mohli byť vypúšťané v húfoch 

Výskumný tím v Pekingu tvrdí, že dokončil návrh jadrového reaktora, ktorý má byť lacným riešením pre torpéda, uvádza South China Morning Post.

Svoje zistenia publikovali v recenzovanej správe Journal of Unmanned Undersea Systems. Má ísť o čínsky lacný variant ruského jadrového torpéda Poseidon. Líšiť sa má aj veľkosťou.

The Eurasian Times uvádza, že Čína tvrdí, že ich mini verzia by sa dala umiestniť do typického torpédometu a vypustiť v obrovských počtoch prakticky z akejkoľvek ponorky alebo bojovej lode. Cieľ by tak mohli zasiahnuť za týždeň od svojho vypustenia, bez toho, aby boli spozorované.

Každé torpédo by sa spustilo a udržalo si svoju rýchlosť nad 30 uzlov (56 kilometrov za hodinu) až 200 hodín s použitím jednorazového jadrového reaktora, kým by sa zhodilo na morské dno.

Potom by mala byť využitá batéria na napájanie konvenčných zbraní. To naznačuje, že Čína nechce použiť jadrovú hlavicu. Čínske torpéda by tak mohli niesť konvenčné zbrane alebo fungovať podobne ako jadrová ponorka.  

Jadrové reaktory sú drahé kvôli bezpečnosti, ktorú vyžadujú. Čínski vedci ale navrhujú nahradiť niektoré materiály, ktoré sú určené vojenskou normou za materiály komerčné.

Lacné torpéda by tak mohli zaútočiť na nepriateľské ponorky potom ako opustí prístav a spôsobiť plavidlu malé škody. Vhodné sú aj na prieskum a pozorovanie.

 Na rozdiel od Poseidonu môžu byť masovo vyrábané, ten sa nedá sériovo vyrábať, pretože je príliš veľký, drahý a ničivý.

Zdroje: Aviation Week, Express, South China Morning Post, The Euroasian Times, South China Morning Post, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá