Čínsky autobus, ktorý dokáže jazdiť ponad autá je realitou

  • Len pred pár mesiacmi Čína ukázala návrh futuristického autobusu, ktorý obletel celý svet. Teraz je tento autobus realitou.
transit-elevated-bus-first-test-ride-qinhuangdao-china-2
  • Len pred pár mesiacmi Čína ukázala návrh futuristického autobusu, ktorý obletel celý svet. Teraz je tento autobus realitou.

Čína dokazuje, že vo svete technológií nezaháľa. Ešte pred niekoľkými mesiacmi predstavila prototyp autobusu, ktorý by prevážal svojich pasažierov ponad autá na cestách a dnes je už tento futuristický autobus realitou.

elevated-bus-beijing-china-1b

TEB (Transit Elevated Bus), ako sa autobus volá, sa prvý krát objavil ako prototyp na 19. ročníku China Beijing High-Tech Expo v Máji. Video tohto modelu sa stalo na internete veľkým hitom, no nik nečakal, že za taký krátky čas, necelé 4 mesiace, sa niečo podobné dokáže aj skonštruovať.

Autobus je 2 metre vysoký a umožňuje autám, aby pod ním prechádzali. Poháňaný je elektrickou energiou, pričom sa pohybuje po dvoch úzkych koľajniciach lemujúcich cestu. Dokáže odniesť až 300 pasažierov, keďže je 21 metrov dlhý a skoro 8 metrov široký.

TEB podobné funkcie ako klasické metro. Prvé testy sa uskutočnili na 300 metrov dlhej dráhe v meste Qinhuangdao. Zatiaľ dosiahol rýchlosť 60 km/h. Hlavnou úlohou TEB je odľahčiť dopravu v preplnených mestách, keďže nezaberie na cestách veľa miesta, a dostať svojich pasažierov včas a bezpečne na zastávku.

transit-elevated-bus-first-test-ride-qinhuangdao-china-1

foto: boredpanda.com

Je to realita alebo podvrh?

Krátko po tom, čo vyšli zábery tohto prototypu stojaceho na ceste sa začali viesť dlhé diskusie o tomto vynáleze, ktoré vyvolali veľké otázniky. Podľa čínskych médií spoločnosť, ktorá vyrobila TEB ilegálne financovala tento projekt a zavádzala svojich investorov. Taktiež podotkli, že samotný test bol len ťah na zvýšenie záujmu o tento autobus u potenciálnych investorov.

transit-elevated-bus-first-test-ride-qinhuangdao-china-5

foto: boredpanda.com

Kritizovaný je aj dizajnér TEB Song Youzhou, ktorý by mal mať len základné školské vzdelanie. Taktiež sa objavili správy, že testovanie bolo len skúšanie brzdového systému a akcelerácie. Dokonca aj samotné mesto Qinhuangdao potvrdilo, že neboli informovaný o tom, kde sa samotný test bude konať.

Najavo vyšlo aj pár podstatných technických nedostatkov daného autobusu. Mal by byť vyšší ako sú povolené limity v čínskych mestách. Niektoré autá a kamióny tiež budú mať problém podísť tento autobus. Song sa však vyjadril, že posledné testy len poukazujú na fakt, že je možné skonštruovať takýto autobus.

transit-elevated-bus-first-test-ride-qinhuangdao-china-4

foto: boredpanda.com

Zdroj: boredpanda.comrt.com,  zdroj titulnej fotografie: boredpanda.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech