Colin Snead, ktorý k nám priniesol Allpacku: Slovensko je pre nás dôležitý trh

Martin Bohunický / 17. februára 2016 / Business

Prečítaj si rozhovor s Colinom Sneadom, ktorý sa zamiloval do našej krajiny a priniesol službu, ktorá zamotá Slovenskej Pošte hlavu (a biznis).

Ak ešte nevieš čo je Allpacka, prečítaj si článok, kde sme túto inovatívnu službu predstavili.

 

Ahoj Colin, ako si spokojný so vstupom na slovenský trh?

Absolútne! Chcelo to veľa tvrdej práce, no slovenský trh prijal naše služby veľmi pozitívne, celý tím vďaka tomu prekypuje motiváciou. Je skvelé mať tak skoro momentum, cítime nezastaviteľní a zažívame veľa zábavy!

12736879_10206982284573737_291013094_o

foto: archív C.S.

 

V Maďarsku pôsobíš od roku 2010, kde si dosiahol veľký úspech. Teraz expanduješ na Slovensko, do Českej republiky a do Rumunska. Čo je tvojim cieľom. Máš v úmysle raz expandovať do celého sveta?

(smiech) Našim cieľom na najbližších 5 rokov je byť najväčšou stránkou svojho druhu v strednej a vo východnej Európe. Rád by som dobyl svet, no keď ide o expanziu, je dôležité byť realista. Slovensko je pre nás dôležitý trh a momentálne sa zameriavame na rozšírenie používateľskej základne. Snažíme sa spraviť prémiové doručovateľské služby cenovo dostupné a to pre slovenské startupy, malé firmy, ale aj jednotlivcov.

 

Čo bolo najťažšie na rozbehu Allpacka v Maďarsku, tam známej ako „Fürgefutár“?

Wow, ťažká otázka! Kde by som začal? V podstate sme sa stretli s rovnakými výzvami, aké stretávajú v začiatkoch všetky startupy. Myslím, že náš najväčší problém bol, že sme boli presvedčený o tom, že naši zákazníci chceli jednu vec, no v skutočnosti chceli niekoľko variácii toho, čo sme ponúkali. Veľmi rýchlo sme sa naučili, že zákazníkov musíme počúvať a myslím si, že práve to je základ pre úspech každého startupu.

 

 

Prečo si sa rozhodol premenovať sa na Allpacka?

V Maďarčine znie Fürgefutár skvele! No pre mimo-maďarských ľudí to bolo na jazyk trošku ťažké. Na počiatku nového mena bol skvelý teambuilding, kde sa vypilo fakt veľa piva.

Potrebovali sme niečo chytľavé, čo by jasne vystihovalo, čo robíme. Tiež sme chceli nejaké prepojenie so zvieraťom, ktoré by bolo tvárou značky. Návrhy boli čoraz viac nezmyseľnejšie, no napokon ráno potom pri káve vzniklo meno Allpacka.

12597057_10206982283893720_246976038_o

foto: archív C.S.

 

Tvoje meno naznačuje, že nie si rodený Maďar. Čo ťa priviedlo do tejto krajiny?

Nuž, to je dlhý príbeh..no v krátkosti som sa do tejto časti sveta zamiloval. Budapešť a Bratislava sú nádherné mestá, ľudia sú tu skvelí a otvorení novým nápadom. Žijem v Maďarsku okolo 10 rokov, no čoraz viac času trávim na Slovensku. Je to nádherná krajina, už mi len zostáva presvedčiť manželku, aby sme sa presťahovali :)

 

Priniesol si k nám úplne nový koncept, ktorý môže totálne zatriasť trhom s doručovateľmi a výrazne zvýšiť popularitu kuriérov. V našej krajine stále mnohí využívame pomalú a nespoľahlivú Slovenskú Poštu. Je Slovensko nejakým spôsobom špecifické v porovnaní s ostatnými krajinami?

Nie, základné princípy každého trhu sú rovnaké, ako si spomenul, štátni doručovatelia sú pomalí a nespoľahliví, kuriéri sú zase drahí – teda až kým im nezaručíme určitý počet zásielok. Náš biznis model ponúka startupom a malým firmám s menším počtom zásielok možnosť využiť prémiové doručovateľské služby za dostupné ceny.

 

 

Ako prebieha komunikácia s doručovateľmi? Sú otvorení takýmto inováciám?

Náš vzťah s kuriérskymi službami musí byť pevný, aby tento biznis model fungoval. Dôležité je, že im vieme priniesť niečo, čo by sami nedokázali získať. S každou spoločnosťou zdieľame našu marketingovú stratégiu a cieľové skupiny a tým sa snažíme eliminovať všetok strach, ktorý môžu mať.

 

Ako Fürgefutár zmenil trh s kuriérmi v Maďarsku? Nestali ste sa tŕňom v oku štátneho doručovateľa?

(smiech) Na začiatku bolo náročné presvedčiť všetky spoločnosti, že práca s nami im prinesie dostatok benefitov. Zabralo nám to nejaký čas, no priniesli sme im veľa nových zákaziek, ktoré ich nestáli nič navyše. Preto si myslím, že je to skvelé win win pre obe strany.

12699066_10206982284653739_192507558_o

foto: archív C.S.

 

Prezradíš nám nejaké zaujímavé čísla, ktoré si dosiahol v Maďarsku? A môžeme niečo podobné očakávať aj na Slovensku?

Mesačne vybavíme viac ako osemtisíc zásielok, čo je úžasné číslo, keď sa nad tým zamyslíte. Taký istý potenciál vidím aj na Slovensku, ani trochu o tom nepochybujem! Dúfame, že by sme takéto čísla mohli dosiahnuť do Vianoc 2017.

 

Ako si stretol Ildikó Bodokovú?

Kiežby to bol zaujímavejší príbeh, ako že sme si dali inzerát a ona sa ozvala :)

 

Je to ona, kto má na starosti slovenskú časť Allpacky. Čo ťa presvedčilo, že ona je tá pravá, s ktorou tu môžeš uspieť?

Jedna vec sú jej bohaté skúsenosti a skvelé výsledky..no myslím si, že vďaka jej energii a entuziazmu bolo rozhodnutie prijať ju veľmi ľahké. Keby jej ktokoľvek z vašich čitateľov zavolal, garantujem, že by už po minúte konverzácie zdieľali rovnaký názor, ako mám ja.

12754947_10206982285053749_608983319_o

foto: archív C.S.

 

Mimochodom, čo hovoríš na našu krajinu? :)

Milujem to tu, je tu skvelá atmosféra a vždy si to tu užívam. Mám rád vašu kultúru, minulé leto som tu bol na kanoe, teraz sa chystám užiť si tu pár týždňov lyžovačky.

 

Máš na záver nejaký odkaz pre mladých startupistov na Slovensku?

S radosťou, tu je moja myšlienka…menej premýšľajte, viac robte! Ak máte nápad, spravte z neho realitu, nestarajte sa o veci, ktoré sa môžu pokaziť, pretože sa aj tak pokazia, patrí to k tomu.

Pridať komentár (0)