Daj si výzvu a rob niečo nové po dobu 30 dní

  • Z viacerých 30dňových výziev som sa naučil, že len zriedka kedy je to o každodenných úlohách. Skôr je to o tom, čo z toho vznike, keď to robíte konzistentne po celú dobu.
blog-learning-a-language-online
  • Z viacerých 30dňových výziev som sa naučil, že len zriedka kedy je to o každodenných úlohách. Skôr je to o tom, čo z toho vznike, keď to robíte konzistentne po celú dobu.

Minulý rok som si dal 30dňový social media detox challenge.  Jediným cieľom bolo stopnutie mojej závislosti na Facebooku a Twitteri.

No počas tých 30 dní sa stalo niečo neočakávané: prišiel som s nápadom, ako monetizovať  podcast, na ktorom som spolupracoval. Takéto výzvy majú zvyčajne nejaké vedľajšie produkty a vo väčšine prípadov sú pozitívne.

Taktiež som sa naučil, že dokážem uskutočniť vo svojom živote zásadné zmeny a to len za 30 dní.

download

Kľúčom k úspešnej 30dňovej výzve je, že si zvolíte niečo dosiahnuteľné

Všetci chceme zhodiť nejaké kilečko naviac (99 % z nás určite). Všetci chceme byť v nejakom skille lepší (písanie, čítanie, výroba exotických kobercov).  Tie zlepšenia sa však väčšinou neuskutočnia, protože máme tendenciu nastaviť si métu príliš vysoko.  Zamerajte sa na niečo malé každý deň.

Ideálne je, ak vaša denná úloha z 30dňovej výzvy nezaberie viac ako hodinu. Vlastne je lepšie, ak to bude len 15 minút denne, najmä ak ste ešte nikdy pred tým nerobili nič konzistentne po dobu  30 dní.

Je v ľudskej povahe zachádzať do extrémov. No v extrémoch sa len zriedkavo rodí nejaký progres. Zlepšenie prichádza vďaka konzistentnosti a opakovanému úsiliu.

superga_MDV_4

Ak sa niečoho vzdáte, musíte nahradiť prázdne miesto

Tieto výzvy sú skvelé na vytváranie nových zvykov, no ak sa snažíte s niečím skončiť, musíte to miesto vyplniť inak.

Bez ohľadu na to, o čo sa snažíte, s čím chcete skončiť za 30 dní, niečo musíte robiť namiesto toho, aby sa váš starý zvyk nevrátil.  Budete prekvapení, ako rýchlo dokážete vytvoriť nový zvyk a ako rýchlo sa viete zbaviť toho zlého, keď viete že ho musíte nahradiť, nie len vynechať.

Je dobré, ak si postup meriate a zaznamenávate, no odtiaľ potiaľ

Zistil som, že tie najúspešnejšie 30dňové výzvy si nevyžadujú striktné sledovanie. Čím viac vecí si do toho zvyku pridávate, tým menšia šanca je, že sa z toho stane zvyk.

Žijeme v spoločnosti, ktorá si meria asi všetko. Nie vždy je to však k dobru veci. Keď už budete na istej úrovni, potom si to kľudne začnite brať aj matematicky, no nepreháňajte to hneď zo začiatku.

Takže akú výzvu si dáte vy?

christian-henkel-full-planche-1024x678

Zdroj: thenextweb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech