Ďalšia vyspelá krajina zakáže jednorazové plasty. Slovensku sa nedarí ani len recyklovať

  • Kanada je ďalšou krajinou, ktorá plánuje zakázať jednorazové plasty. Plánuje tak učiniť do konca roka 2021
  • Na Slovensku stúpla miera recyklácie komunálnych odpadov na 39 percent. Priemer EÚ je 42 percent
  • Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastov od roku 2021 už minulý rok na jar. Mesiac po ňom prijala zákaz aj Slovenská republika
  • Ministerstvo plánuje spustiť zálohovanie PET fľašiek od začiatku roku 2022. Chce vykupovať aj plasty nachádzajúce sa v prírode
Plasty
Unsplash/Jordan Beltran/Volodymyr Hryshchenko
  • Kanada je ďalšou krajinou, ktorá plánuje zakázať jednorazové plasty. Plánuje tak učiniť do konca roka 2021
  • Na Slovensku stúpla miera recyklácie komunálnych odpadov na 39 percent. Priemer EÚ je 42 percent
  • Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastov od roku 2021 už minulý rok na jar. Mesiac po ňom prijala zákaz aj Slovenská republika
  • Ministerstvo plánuje spustiť zálohovanie PET fľašiek od začiatku roku 2022. Chce vykupovať aj plasty nachádzajúce sa v prírode

Kanada je ďalšou krajinou, ktorá plánuje zakázať jednorazové plasty. Plánuje tak učiniť do konca roka 2021. Zakázať chce nákupné tašky, slamky, miešacie tyčinky, plastové držiaky na plechovky, príbory a aj kuchynský riad. Tento krok je súčasťou snahy Kanaďanov dosiahnuť do roku 2030 nulový plastový odpad.

„Znečistenie plastmi ohrozuje naše prírodné prostredie. Napĺňa naše rieky alebo jazerá, najmä naše oceány, a dusí tam žijúcu divočinu,“ uviedol podľa CNN kanadský minister životného prostredia Jonathan Wilkinson. „Kanaďania vidia dopad znečistenia od pobrežia k pobrežiu.“

Plán obsahuje aj vylepšenia, ktoré majú zabrániť „plastu v našej ekonomike a mimo nášho životného prostredia,“ uviedol.

Podľa Kanadskej vlády sú jednorazové plasty najväčším znečisťovateľom sladkovodných tokov v krajine. Už minulý rok predseda kanadskej vlády Justin Trudeau označil plasty za veľký problém, pričom naznačil, že plánuje zákaz jednorazových plastov. Podľa vlády Kanaďania každý rok vyhodia viac ako 3 milióny ton plastového odpadu – a iba 9% tohto plastu sa recykluje. „Zvyšok ide na skládky alebo do nášho životného prostredia,“ uviedol Wilkinson.

Zákaz nebude mať zatiaľ vplyvu na jednorazový plastový odpad, ktorý sa používa v zdravotníctve. Jedná sa hlavne o ochranné prostriedky, ktorých objem sa počas pandémie koronavírusu cititeľné zvýšil. Kanadská vláda prisľúbila svojim provinciám pomoc pri bezpečnom odstraňovaní tohto odpadu.

zdroj: Wikimedia (Muntaka Chasant)

Na Slovensku recyklujeme málo

Podľa informácií portálu Euractiv v roku 2019 stúpla miera recyklácie komunálnych odpadov na 39 percent. Priemer EU je 42 percent. Cieľ Slovenska do roka 2024 je zvýšiť mieru na 50 percent. Cieľ by sa mohlo podariť aj vďaka opatreniam a legislatíve prijatej na európskej úrovni aj na úrovni Slovenskej republiky.

Európsky parlament schválil zákaz jednorazových plastov od roku 2021 už minulý rok na jar. Mesiac po ňom prijala zákaz aj Slovenská republika. Od roku 2021 má začať platiť zákaz deviatich druhov výrobkov, a to jednorazových tanierov, príborov, miešadiel, dvoch druhov pohárov, slamiek, miešadiel,  paličiek od balónov, vatových tyčiniek do uší a nádob na potraviny. Podobné zákony prijali aj ostatné členské krajiny Únie pred nedávnom Nemecko.

Pomáhajú aj súkromné spoločnosti. Dva súkromné reťazce Lidl a Kaufland vystupujú ako lídri v zelených riešeniach. Obaja sa zaviazali znížiť produkciu plastového odpadu vo svojich obchodoch a ponúkať ekologické varianty. Pomáhajú aj niektorí výrobcovia, cestou nižšieho plastového odpadu chce kráčať aj jednotka na nápojovom trhu spoločnosť Kofola.

zdroj: Ilustračný obrázok (Wikimedia, Derek Keats)

Ministerstvo chce vykupovať aj plasty nachádzajúce sa v prírode

Významným míľnikom bude aj zálohovanie PET fliaš a hliníkových obalov, ktoré sa začne 1. januára 2022.

Do roku 2025 by sa mala dosiahnuť 75-percentná návratnosť, do roku 2027 až 90-percentná návratnosť. Ambíciou ministerstva je dosiahnutie vyššej, ba až absolútnej návratnosti. Správca bude v praxi rozhodovať o technickom a logistickom nastavení systému, spôsobe zberu PET fliaš či rozmiestnení zberových automatov.

 Zálohovanie PET fliaš má byť spoplatnené 12 centmi, zálohovanie hliníkových obalov nápojov desiatimi centmi, do budúcnosti nie sú vylúčené prípadné zmeny v cenách. Vykupovanie sa má týkať len fliaš a obalov s čiarovými kódmi.

Ministerstvo bude zároveň navrhovať jednorazové vykupovanie aj neoznačených obalov a takýchto plastových hmôt, ktoré sa nachádzajú a budú nachádzať v slovenskej prírode. Akcia by mala trvať približne pol roka, rezort očakáva, že na ňu štát vyčlení financie. „Verím, že na Slovensku sa zmení situácia a tento druh odpadu zmizne,“ skonštatoval Budaj, ktorý nevylučuje ani menšie zmeny v legislatíve.

zdroj: Pixabay
Zdroje: CNN, Euractiv, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá