Daniel pracuje v najkrajšom „office“: Do neprístupných častí jaskyne sa dostanem, keď odtiaľ vyberám odpadky

  • Sprievodca v jaskyni je unikátne povolanie, ktorá zahreje telo aj dušu človeka
  • Daniel Kamenský sa jej venuje už niekoľko rokov
  • Toto nám prezradil
Daniel pracuje ako sprievodca v jaskyni
Sprievodca v jaskyni nie je povolanie, ale poslanie, Reprofoto: Archív Daniel Kamenský
  • Sprievodca v jaskyni je unikátne povolanie, ktorá zahreje telo aj dušu človeka
  • Daniel Kamenský sa jej venuje už niekoľko rokov
  • Toto nám prezradil

Sprievodca v jaskyni je skutočne jedno z najrozmanitejších povolaní, aké môže človek vykonávať. Len si to predstav. Každý deň pracuješ v netradičnom prostredí, pomáhaš prírode a v neposlednom rade si môžeš trénovať aj prácu s ľuďmi či svoje komunikačné schopnosti. 

Jaskyne sú práve jednou z krás, ktorými sa naša krajina môže pýšiť. Sprístupnených je 13 a práve v jednej z nich možno pri najbližšej návšteve stretneš aj mladého Daniela Kamenského. V exkluzívnom rozhovore nám predstavil pozadie“ svojej práce a podelil sa s nami aj o nevšedné zážitky, ktoré zažil. 

  • Ako vyzerá práca sprievodcu v jaskyni?
  • Aké kritériá musí spĺňať záujemca o danú pracovnú pozíciu?
  • Aký najbizarnejší zážitok sa mu doteraz stal?
  • Čím je ovplyvnený stav slovenských jaskýň a aký je v súčasnosti?

Prečo si sa rozhodol stať práve sprievodcom v jaskyni?

Rozhodol som sa stať sprievodcom v jaskyni z vášne pre prírodu a samotnú geografiu, nakoľko som ju študoval. Jaskyne ma fascinujú svojou jedinečnou prírodou a históriou. Cítim sa povinný zdieľať svoje znalosti a entuziazmus s návštevníkmi, aby ich návšteva bola vzdelávacia a nezabudnuteľná.

Mojím cieľom je priblížiť krásu jaskýň a rozšíriť vedomosti o ich úlohe v histórii a prírode. Sprevádzanie v jaskyni pre mňa predstavuje príležitosť zdieľať radosť z objavovania podzemného sveta a tvoriť pútavé zážitky pre návštevníkov.

V ktorej konkrétne pôsobíš a ako dlho?

Počas štúdia som si mal možnosť vyskúšať viacero jaskýň. Prvá jaskyňa, v ktorej som sprevádzal, bola Dobšinská ľadová jaskyňa, kde som pôsobil od júna do polovice septembra. Ďalšie leto som zase sprevádzal návštevníkov v Demänovskej jaskyni slobody, kde som takisto pôsobil od júna do konca augusta Následne som sa chcel vrátiť sprevádzať do tejto jaskyne, ale počas covidu to nebolo možné. Tento rok uvažujem, že by som sa znova vrátil cez leto do Demänovskej jaskyne slobody.

Sú pre vykonávanie tohto povolania nevyhnutné nejaké znalosti alebo schopnosti? A čo škola?

Jasné, že áno, dobrý hlas, zdravé telo a hlavné pevné nervy. Nakoľko je táto práca značne náročná fyzicky a pri niektorých návštevníkoch aj psychicky. Ale najdôležitejšie je mať naozaj rád prírodu a dokázať stráviť celé dni pod zemou. Ďalej je dobré, ak človek ovláda aspoň základy nejakého cudzieho jazyka, napríklad angličtiny, nemčiny a podobne. Ale stať sa sprievodcom môže každý, kto ma chuť. Odporúčam si to najskôr ale skúsiť ako brigádu cez leto.

Ako vyzerá bežný deň takéhoto sprievodcu?

Bežný pracovný deň neexistuje, každý deň je iný. Prichádzali sme o 8.30 do 17.00. Osobne som sa naučil, že platí, čím krajší deň vonku, tým menej turistov v jaskyni. Avšak ak vonku začne pršať, vtedy sú poriadne namáhavé dni, nakoľko všetci ľudia idú do jaskýň.

Jaskyňa
zdroj: Archív Daniel Kamenský

Stáva sa, že v slabšie dni sme v jaskyni niekedy len dvakrát do dňa, kde si prejdeme celý okruh. No v najsilnejšie dni som jeden okruh absolvoval aj sedemkrát. Len pre upresnenie, tradičný okruh v Demänovskej jaskyni slobody má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Nezabudnime, že sa pracuje od utorka do nedele, takže je to taký dlhší pracovný týždeň.

Aké sú podľa teba plusy a mínusy tohto povolania?

Podľa mňa má práca sprievodcu v jaskyni mnoho výhod. Jedinečné a nádherné pracovné prostredie jaskýň ponúka nezabudnuteľné scenérie. Príjemná spolupráca s kolegami vytvára skvelú atmosféru. Zažívanie nových a vzrušujúcich zážitkov pri práci so skupinami návštevníkov je ďalším pozitívnym aspektom.

Ďalšou výhodou je možnosť zdieľať svoju vášeň s ľuďmi, ktorí prichádzajú objavovať jaskyne. Prispievanie k ich vzdelávaniu a ponúkanie nezabudnuteľných zážitkov z návštevy je uspokojujúce.

Na druhej strane, negatíva spojené s touto prácou sú predovšetkým finančné. Plat považujem za nižší, vzhľadom na nároky a zodpovednosť spojenú so sprievodcovskou prácou. Ďalším problémom môžu byť nepríjemné situácie s návštevníkmi, ktoré vedú k stresu a komunikačným ťažkostiam a sťažnostiam.

Mohol by sa sprievodcom v jaskyni stať ktokoľvek?

Určite áno. Stále je veľmi ťažké nájsť dostatok dobrých sprievodcov na leto, kedy ich Správa slovenských jaskýň potrebuje viac, nakoľko sú letné prázdniny. Ale určite odporúčam každému, aby si vyskúšal túto prácu, aj keď len ako brigádu. Najlepšie, ak je zároveň študentom na vysokej škole.

Máš prístup, resp. navštívil si v rámci jaskyne aj miesta, ktoré nie sú prístupné verejnosti?

Samozrejme, že sa mi to pošťastilo. Neprístupné miesta, ktoré bežne nie sú pre verejnosť, som najčastejšie navštívil tak, že som bol upratovať odpadky, ktoré tam nahádzali návštevníci. Vďaka dobrým kolegom sme niekedy mohli nazrieť aj ďalej od chodníka a ukázali nám aj unikátne zákutia, ktoré sa bežne nedajú pozrieť. O to viac boli zachovalé a nedotknuté.

Aký najbizarnejší zážitok sa ti v jaskyni doposiaľ prihodil?

Tých bolo viac, ale tie najlepšie sú tieto dva. V jednej časti jaskyne sa púšťa hudba a ľudia si vychutnávajú akustiku. Keď som ju pustil ako zvyčajne, tak asi po 15 sekundách sa rozospievalo 20 ľudí v poľskom jazyku a začali spievať nejakú poľskú ľudovú pieseň, bolo to nádherné.

Daniel v jaskyni
zdroj: Archív Daniel Kamenský

Druhý zážitok bol „bizár“. Išiel som so svojou skupinou ľudí a predo mnou bola iná skupina, mali náskok asi 2 stanovištia. Keď sme sa posúvali, tak poslední dvaja z predošlej skupiny spomalili a ja som ich pristihol v určitej polohe s divnými zvukmi. Pričom asi zabudli, že v jaskyni je veľmi dobrá ozvena. Keď sme boli asi na 30 m od nich, tak nás započuli a utiekli, takže sme sa nestretli.

Nemal si zo začiatku problém naučiť sa v jaskyni zorientovať? Ako dlho ti to trvalo?

Najprv som chodil ako zadný sprievodca, ktorý ide za skupinou, aby som sa zorientoval a spojil si miesta v jaskyni s textom. Po 20 vstupoch som to šiel vyskúšať ako predný sprievodca, ktorý vedie návštevníkov a rozpráva im sprievodcovské slovo. Na všetko je potrebná menšia prax, ale keď sa chce, všetko sa dá.

Stalo sa ti, že sa ti niekedy „ušla“ aj nedisciplinovaná skupina návštevníkov?

Niektorí návštevníci sa naozaj nevedeli správať a musel som ich viackrát upozorňovať, napríklad, aby nepili a nejedli v jaskyni, nevyhadzovali odpadky, nevrieskali, keď uvidia netopiere, aby neničili výzdobu v jaskyni a podobne. Najhorší boli nielen zahraniční turisti, ale častokrát aj Slováci, ktorí boli oveľa horší, ako ostatní a nevedeli sa správať.

Aké najhoršie prehrešky robia turisti pri návšteve jaskyne?

Návštevníci nám v jaskyni odhodili odpadky, snažili sa ísť pozrieť mimo chodníka, najhoršie ale za mňa bolo, keď som chcel malým deťom ukázať netopiera niekde na mieste, kde ho bolo dobre vidieť a potom sa ho niektorí snažili prebudiť krikom alebo do neho niečo hodiť.

Daniel Kamenský
zdroj: Archív Daniel Kamenský

Existuje nejaký predpísaný kódex, podľa ktorého by sme sa mali počas návštevy jaskýň správať?

Samozrejme, existuje aj návštevný poriadok a každá jedna skupina v jaskyni je hneď po vstupe do upozornená na všetky dôležité veci. Vždy som každú skupinu upozornil a vysvetlil, ako sa majú správať. Keď to začali porušovať, tak som to radšej pripomenul. Ale hlavne by mali byť slušní a ohľaduplní aj na sprievodcu. Predsa len, je to o vzájomnom rešpekte.

Čo robí taký sprievodca v jaskyni mimo sezóny?

Existujú jaskyne, ktoré sú otvorené len počas sezóny, v tých potom prebieha údržba jaskyne. Vtedy sa čistí jaskyňa, opravujú chodníky, zbierajú odpadky, opravujú svetlá a ďalšie iné dôležité veci. Vtedy sa deje dôkladná údržba jaskyne, jej okolia a vonkajších priestorov. V jaskyniach, ktoré sú otvorené celoročne, sa tieto veci dejú počas uzávierok, ktoré si vždy nájdu návštevníci na webe Správy slovenských jaskýň.

Je všeobecne známe, že pobyt v jaskyni prospieva ľuďom aj zdravotne. Aké sú jeho benefity? Pozoruješ ich aj na sebe?

Všeobecne je známe, že čas strávený v jaskyni má pozitívny vplyv na zdravie. Praktizujem vlastne speleoterapiu, nakoľko dýcham jaskynný vzduch a pozorujem niekoľko výhod. Môj dych sa výrazne zlepšil, necítil som sa unavene a prečistil som si celý organizmus. Okrem toho som každý deň športoval, pretože som sa neustále pohyboval po schodoch. Je úžasné, aký pozitívny vplyv môže mať pobyt v jaskyni na celkové zdravie a pohodu.

V jaskyni
zdroj: Archív Daniel Kamenský

V niektorých ľuďoch jaskyne vyvolávajú strach. Čím to je podľa teba podmienené?

Aj ja som sa stretol u ľudí s klaustrofóbiou, v niektorých úzkych miestach je to tesné a nie každému to príde príjemné. Preto som vždy tvrdil návštevníkom, že poďme ďalej, ďalšia časť je krajšia a zaujímavejšia. Ľudia sa boja priestorov v jaskyni, lebo všade okolo nich sú popadané kusy horniny, praskliny a podobne. Preto je nutné vedieť ľudí aj pobaviť a preniesť na iné myšlienky dobrým vtipom a pútavým rozhovorom.

Odporučil by si aj ostatným, aby sa o takúto prácu uchádzali?

Určite, je to výborná skúsenosť do života a posunie každého vpred. Ak máš rád prírodu a nevieš, čo počas letných prázdnin alebo celého roka, tak sa určite zapoj. Ja zastávam názor, že všetko v živote treba vyskúšať a čo nás nezabije, to nás posilní.

Ako sa pozeráš na to, že pod vplyvom klimatickej krízy vidíme viaceré jaskyne, ktoré boli bohaté na ľad už v mnohých častiach bez neho?

Stačí sa pozrieť do národných parkov a vidíme, kde je problém. Odlesňujú a odvodňujú sa národné parky a ich okolie, čím sa nepochybne mení ich klíma, následne sa to prejaví aj v krajine. Keď som pôsobil v Dobšinskej ľadovej jaskyni, všimol som si, že už sa nerobí taká krásna výzdoba, ako na starých fotografiách (iba v prípade silnej zimy).

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske)

Na druhej strane, v Demänovskej jaskyni slobody som si v priebehu letných mesiacov všimol aj pokles priesakovej vody a pokles hladiny rieky Demänovky v jaskyni. Avšak správnymi zásahmi a reguláciou v národných parkoch sa dá takýmto zmenám zabrániť. Je potrebné, aby sa do toho zapojila aj široká verejnosť, napríklad obyčajným používaním verejnej dopravy, nepohybovať sa mimo chodníkov a podobne.

Čo v súčasnosti najviac ovplyvňuje stav jaskýň? Je dostatok ľudí, ktorí sa o ne starajú?

Ako v každom odvetví sú to financie, ale aj samotné nakladanie s nimi. Najviac by však pomohlo, ak by sa investovali peniaze do skvalitnenia a okolia jaskýň, čím by získali ďalšie financie. Je to zatiaľ v norme, ale určite je čo zlepšovať, minimálne, čo sa služieb v okolí týka a udržania turistov v ich okolí. Určite by sme v tejto oblasti mali zamestnať viac ľudí a tak skvalitniť aj starostlivosť o jaskyne.

Podporuje štát túto časť prírody dostatočným množstvom peňazí, alebo sú potrebné rapídne investície?

Štát sa stará o tieto unikáty priemerne. Máme sa čo učiť od iných krajín v rámci cestovného ruchu a propagácie jaskýň a služieb v ich okolí. Ale ja verím, že sa raz nájde človek aj na ministerstve, ktorý sa povenuje aj tejto problematike.

Investuje a zaplatí dostatočne ľudí, ktorí sa starajú o podzemné klenoty Slovenska. Osobne si myslím, že by sa určite mali sprístupniť ešte ďalšie jaskyne a uvítal by som ich zaradenie do popredia, aby nám ich závidel celý svet. Nakoľko toľko krásnych a unikátnych jaskýň na tak malom území v srdci Európy si zaslúži pozornosť.

Zdroje: Správa slovenských jaskýň, YouTube/Zlavomat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá