Dating aplikácie – ničia nám vzťahy, alebo ich naopak vo veľkom umožňujú?

  • Kedysi bol Tinder len neznámym slovom, ktoré mi musela objasniť kamarátka, dnes už ho pozná snáď každý. Vo svojom okolí neprestávam počúvať o ľuďoch, ktorí sa spoznali cez Tinder, OkCupid, Match, ale samozrejme aj cez sociálne siete ako Instagram či Facebook. Ľudia sa medzi sebou, síce iným spôsobom, ale stále spoznávajú, tak kde je ten problém, o ktorom ktosi stále hovorí?
facebook-dating-this-site-rounds-up-single-friends-of-friends-d1df165ac1
  • Kedysi bol Tinder len neznámym slovom, ktoré mi musela objasniť kamarátka, dnes už ho pozná snáď každý. Vo svojom okolí neprestávam počúvať o ľuďoch, ktorí sa spoznali cez Tinder, OkCupid, Match, ale samozrejme aj cez sociálne siete ako Instagram či Facebook. Ľudia sa medzi sebou, síce iným spôsobom, ale stále spoznávajú, tak kde je ten problém, o ktorom ktosi stále hovorí?

Asi pred dvomi rokmi som od kamarátky počula túto hlášku: „Tento týždeň idem na svoj prvý Tinder date.“

Na čo? Kam to ide? Musela mi to vysvetliť ako idiotovi a oznámiť, že, ak som doteraz o Tinderi ešte nepočula, zrejme buď žijem v jaskyni, alebo som zadaná. (Našťastie to bola tá druhá možnosť.) Tinder je totiž v našej oblasti najobľúbenejšia zoznamovacia aplikácia. Kedysi ľudia na tento účel využívali napríklad Pokec, dnes sme už o čosi pokročili. A aj keď som dovtedy o tomto zázraku nepočula, existencia podobnej aplikácie ma vôbec neprekvapila.

V dnešnej dobe považujem za úplnú samozrejmosť, že sa väčšina vzťahov buď začne, alebo aspoň rozvíja na internete. Veľké zoznamovacie portály mi síce vždy prišli ako tak trochu zúfalé miesta, kde si vypisujú neuspokojení starí mládenci s rovnako nešťastnými majiteľkami desiatich mačiek, ale generácia appiek podobných Tinderu je pre celkom inú cieľovú skupinu. Pre tú, do ktorej patrím aj ja a zrejme aj ty: zaneprázdnených a uponáhľaných mladých ľudí, ktorí sa chcú predovšetkým zabávať.

Flirting couple in the park texting on smartphones

foto: sheknows.com

Odkedy som z úst skutočného, nie filmového, človeka pred pár rokmi prvýkrát počula na otázku „Kde ste sa zoznámili?“ odpoveď: „na internete“, už Dunajom pretieklo poriadne veľa vody. Sociálne siete sa stali úplne bežnou súčasťou nášho každodenného života, bez ktorej pomaly ani nevieme existovať. A nemyslím to takým tým klasickým katastrofickým spôsobom, akoby som chcela povedať: „Tento svet sa rúti do záhuby.“ Nerúti. (A ak áno, určite nie kvôli sociálnym sieťam.)

Jednoducho je to tak – spájajú v sebe možnosť komunikácie s našimi blízkymi a priateľmi, spôsob, ako medzi sebou udržiavať kontakt a vidieť, ako sa tomu druhému darí, poprípade vedieť aj to, čo sa aktuálne deje vo svete a môcť o tom živo diskutovať. So far, so good. Keď už sme takmer všetci takto pohodlne zaregistrovaní (väčšinou) pod našimi skutočnými menami, bolo zrejme len otázkou času, kým túto úprimnosť niekto využije vo svoj prospech a prospech tých, ktorí hľadajú niekoho do páru.

Tinder dating app photo

foto: iko-system.com

Práve v tom vidím veľkú výhodu Tinderu a práve preto som si ho ani vrámci sociálneho experimentu nikdy nezaložila. Je prepojený na Facebook. Tým rieši problém s fake účtami vymyslených ľudí, ktorí druhú stranu lákajú von s pofidérnymi úmyslami. Okrem toho, na zoznamovacích appkách toho o sebe naozaj veľa neprezrádzame – minimálne nie oveľa viac, než na verejne prístupnom Facebooku – takže sa o svoju bezpečnosť netreba obávať o nič viac, ako keď máme účet na Facebooku, Instagrame, Tumblri, a všelikde inde. Meno, vek, niečo krátke o sebe a samozrejme, fotky.

Dnešné zoznamky nám teda už niečo ako-tak garantujú – čo je oproti anonymnej minulosti pokrok. Fotky sú najdôležitejšie a zároveň, aj keď dokážu poriadne skresľovať, musia byť aspoň trochu autentické. Čo však neznamená, že sa ti na rande nemôže namiesto peknej slečny (v tvári) dovaliť hysterická obézna žena so slovami, že si vás udrží za každú cenu. (True story. Našťastie nie moja.) Nemám vôbec nič proti ženám s nadváhou, no ak o niečo podobného razenia nie je záujem, terapia šokom a zavádzanie to nijako nezmení.

Dinner Party

foto: liveandlearnkid.wordpress.com

Zároveň sú podobné vymoženosti perfektným miestom pre ľudí, ktorí patria do istej komunity s určitými požiadavkami a vedia, že si budú rozumieť len s ľuďmi podobného razenia. Platí to nielen pre zoznamky vyhradené pre gayov, lesby, ale aj zoznamky nastavené podľa náboženského vyznania: Catholic Singles, Jdate, Crescent, atď. Filtre na osoby zájumu môžu byť takéto zásadné, ale aj celkom bežné.

Coffee Meets Bagel napríklad ľudí sortuje podľa uvedených vlastností, akými sú napríklad osobnostné črty, ale aj úroveň vzdelania, náboženstvo, politické názory, či inklinácie k domácim zvieratám. Zaneprázdnení ľudia tak nemusia strácať čas hľadaním, aplikácia to spraví za nich a rovno im pošle hotovú ponuku. Ak to niekto chce brať seriózne, príde si na svoje. Aj keď, pár trollov sa iste nájde všade. 

online-dating-header2

foto: David W. Gant

A v tom sa zrejme skrýva najväčší háčik podobných appiek – strach z toho, že to, čo sa na stretnutí ukáže, bude celkom iné ako to, čo si videl vo virtuálnom svete. Nikto na upravenej fotke na Instagrame, ktorú si nepochybne vyberie aj medzi reprezentatívne fotky na zoznamovanie, nevyzerá úplne rovnako, ako v skutočnom živote. S týmto faktom jednoducho treba žiť. Obavy sú do istej miery na mieste. Aj príbehy o únosoch a úchyloch, ktorí nás chcú predať na orgány a ešte predtým znásilniť, mi rezonujú v ušiach ešte od ranných čias internetu.

Pred stretnutiami naslepo máme teda oprávnene rešpekt. Napriek tomu sa dnes už v USA začína tretina manželstiev na internete. Ten rešpekt teda môže byť namieste, no väčšinou sa naše najhoršie obavy ani zďaleka nepotvrdia. A takto zoznámené páry vraj sú aj spokojnejšie, než tie, čo sa zoznamujú tvárou v tvár. Aspoň to zistili v štúdii Chicagskej univerzity. Pri dnešnom počte rozvodov je však oveľa zaujímavejšie skôr to, či tieto manželstvá vydržia, alebo sa, naopak skončia.

27TINDER1-master675

foto: nytimes.com

Zároveň ostáva faktom, že aplikácie ako Tinder, Badoo, Bumble, Hinge, Ok-Cupid, alebo Match, nie sú štandardne miestom na nadväzovanie celoživotného zväzku. Vrámci u nás najpopulárnejšieho Tinderu prežije len 13% nadviazaných vzťahov dlhšie ako mesiac. Čo je niekedy presne tak isto dlhá doba, ako iným trvá uznať, že v nejakom vzťahu vôbec sú. A čo mňa osobne neprekvapuje ani trochu, je, že ani tieto aplikácie nie sú imúnne voči úchylom, ktorí majú pocit, že niekoho zaujímajú napríklad ich dick pics.

Z opýtaných sa až 57% žien a oproti tomu len 21% mužov priznalo, že ich na Tinderi niekto obťažoval, napríklad seuxálnymi návrhmi, nevyžiadanými fotkami genitálií, alebo tým, že podobné fotky žiadal od nich. Aj keď ide o zoznamovaciu appku, nejaká úroveň by sa udržiavať mohla. A vôbec, ak si v roku 2016 ešte myslíš, že niekoho cudzieho zaujíma nevyžiadaná fotka tvojho penisu, nemal by si byť nielen na Tinderi, ale ani voľne na verejnosti.

Two Men Sitting at Cafe, Asian Mix Race Friends Guys Happy Smile Natural Light ** Note: Visible grain at 100%, best at smaller sizes

foto: astro glide

Aj z okolitých skúseností môžem potvrdiť, že nech boli úmysly akokoľvek úprimné, žiaden trvácny vzťah—alebo akýkoľvek vzťah—sa s takýmto začiatkom nekonal. Buď je Tinder využívaný ako prostriedok na krátkodobé zábavky, alebo ako spôsob zábavy. Pri takej veľkej ponuke sa niet čomu čudovať. Pokiaľ je človek podľa kritérií Tinderu zaujímavý, „matches“ sa môžu len tak hrnúť. Aj preto mi ďalšia kamarátka nedávno spomínala, že sa vďaka Tinderu pozná a stretáva s asi piatmi chalanmi.

Jeden študuje medicínu a je veľmi inteligentný, druhý je z toho istého mesta čo ona a má kapelu, ďalší je veľmi vtipný… Keby si mala vybrať, s ktorým si niečo začať, nevedela by sa rozhodnúť. Celkovo má pri podobných výmysloch človek pocit, že možnosti známostí sú takmer neobmedzené, a z tohto dôvodu žiadnu neberie celkom vážne. Lebo ak to nevyjde, môže vždy ísť von s niekym iným.

a-z-of-millennial-dating-body-image-1452474792

foto: id.vice

Takže v skratke: zatiaľ čo vzťahy na celý život si cez zoznamovacie appky zrejme nenájdeš (teda pokiaľ motyka nevystrelí), ak je tvojim cieľom skôr zábava, krátkodobé vzťahy a známosti, go for it. Rande môže dopadnúť skvelo, ale aj hrozne, ale čo medzi ľuďmi nasleduje potom, sa už na Tinder, ani žiadnu inú aplikáciu zvaliť nedá, pretože to môže dopadnúť rovnako dobre aj zle prostredníctvom každého druhu zoznámenia.

Všeobecný trend vrámci vzťahov je taký, že sa liberalizujú, uvoľňujú a že ľudia žijú viac neviazane a menej monogamne. V tomto smere sa obrovskej popularite rande aplikácií netreba čudovať.

A ak sa ešte dnes niekto rozhorčuje nad tým, aké je hrozné, ak sa nejaké to prípadné dieťa neskôr dozvie, že sa jeho rodičia zoznámili na internete (preboha!), myslím, že takéto dieťa môže naopak byť rado, ak sú jeho rodičia v bode, keď vie samo klásť otázky, ešte stále spolu v harmonickom vzťahu. Pretože približne polovica manželstiev sa na Slovensku stále rozpadá. Takže, či už to bolo na zastávke, v bare, na ulici alebo na internete, v tomto smere účel svätí prostriedky. A aké prostriedky má konkrétne svätiť, je už na každého vlastnom úsudku.

Dating-

foto: mad patriots

zdroj: Metro.co.uk, digital trends, zdroj titulnej fotografie: mashable.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech