Definitívny koniec „doby kešu“? Čoraz viac ľudí platí kvôli vírusu kartou

  • Aj na Slovensku sú firmy, ktoré v čase epidémie koronavírusu neakceptujú platbu v hotovosti
  • Platby kartou či mobilom rastú, ale hotovosť tu s nami bude stále, predpokladajú experti
V čase pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí platí kartou či mobilom namiesto hotovosti. Ilustračná snímka, Pixabay.com/Peggy und Marco Lachmann-Anke, TASR/AP
  • Aj na Slovensku sú firmy, ktoré v čase epidémie koronavírusu neakceptujú platbu v hotovosti
  • Platby kartou či mobilom rastú, ale hotovosť tu s nami bude stále, predpokladajú experti

Ubúda bankomatov, pribúdajú terminály. Platby kartou zažívajú boom vo svete aj na Slovensku. Viacero spoločností, najmä kuriéri a donášky akceptujú už len bezhotovostné platby. Supermarkety či banky zase ľuďom odporúčajú, aby zákazníci platili bezkontaktne. Počet bezhotovostných platieb počas pandémie nepochybne vzrastie. Ale dokáže poslať „dobu kešu“ na smetisko dejín?

Nenosiť so sebou hotovosť je dnes veľmi pohodlné. Terminál už má naozaj takmer každý obchodník a platiť vieme nielen kartou, ale aj telefónom či hodinkami.

Keď idete do obchodu, radšej zaplatíte telefónom alebo kartou, aby ste sa nemuseli ničoho dotknúť,“ hovorí vedúci ekonóm AMP Shane Oliver pe Daily Mail Australia. „Myslím, že to núti ľudí nepoužívať hotovosť. Keď si na to zvyknú, už nebude cesty späť, hovorí.

Doba kešu je možno preč, ale hotovosť zo spoločnosti úplne nezmizne. Veľa ľudí jednoducho až príliš miluje slobodu a anonymitu, s ktorou sa hotovosť spája, hovorí Shane Oliver.

Navyše, hotovosť nemusí predstavovať bezpečnostné riziko. Aj svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča umývať si ruky po manipulácii s hotovosťou a nedotýkať sa tváre a to vždy, nie iba teraz. Jednoducho preto, že sú doslova špinavé. Bankovka môže zmeniť majiteľa aj viackrát za deň a môže mať na sebe baktérie a vírusy. Bankovka môže byť špinavšia ako záchodová doska. Prenos koronavírusu z peňazí však nikdy zaznamenaný nebol.

Vírusy však môžu na bankovkách prežiť celé týždne. Južná Kórea napríklad dáva peniaze do karantény, teda necháva ich v trezore, kým vírusy samy neodumrú. V Austrálii zakázala hotovosť väčšina podnikov, z ulíc dokonca miznú bankomaty. Podobný trend je vidieť aj na Slovensku. Keď pandémia pominie, určite si mnohí z nás zvyknú platiť menej „na drevo“, niektorí ekonómovia si však myslia, že bankovky a mince sa stanú minulosťou.

Vyberanie peňazí z banky však môže mať aj jeden veľmi negatívny efekt na samotné banky. Keď nebudú mať k dispozícii vklady od ľudí, hrozí nám prehĺbenie finančnej krízy. Obmedzenie hotovosti tak má ešte jeden, oveľa hlbší rozmer ako len zabránenie šíreniu koronavírusu na bankovkách.

 

 

Zdroj: DailyMail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá