Deväť dôvodov, pre ktoré by si mal ísť na Erasmus

  • Tápaš ulicami veľkomesta. Štúdium na škole ťa už tak nenapĺňa. Pri pomyslení na budúcnosť ti behá mráz po chrbte. Tvoji kamaráti sa so sklonenými hlavami vracajú z pracovných pohovorov. Najradšej by si sa zahrabal pod zem, aby si sa vyhol otázkam, čo s tebou bude po škole a kde sa vidíš o 5 rokov...
team-1
  • Tápaš ulicami veľkomesta. Štúdium na škole ťa už tak nenapĺňa. Pri pomyslení na budúcnosť ti behá mráz po chrbte. Tvoji kamaráti sa so sklonenými hlavami vracajú z pracovných pohovorov. Najradšej by si sa zahrabal pod zem, aby si sa vyhol otázkam, čo s tebou bude po škole a kde sa vidíš o 5 rokov...

Nezúfaj! My našťastie poznáme riešenie! Je čas na zmenu! Budúcnosť prišla teraz, choď na Erasmus! Ako Erasmák budeš vidieť svet novými očami, ľahšie sa presadíš v budúcnosti a babenke oproti v kupéčku zabrnkáš na správnu strunu. Chceš vedieť, aký budeš?

Profil Erasmáka:

Našiel si sa

Erasmus je okrem iného aj perfektný samospoznávací pobyt. Je čas spoznávať nielen svoje okolie, ale predovšetkým seba samého. Vieš kto si? Vieš, čo chceš? Teraz už áno! Erasmus ťa hodil do vody zvanej život, odrazu sa už môžeš pokojne spoľahnúť aj na seba v akejkoľvek nepredvídateľnej situácii. Dokážeš vziať na seba zodpovednosť a poznáš svoje slabé aj silné stránky. Vieš, čo ťa baví, čo ti vyhovuje, čoho sa radšej vyvarovať a učíš sa zo svojich chýb. Skrátka, si úplne nový sebestačný človek, ktorý sa vo svete už nikdy nestratí.

Vyrástol si

Konečne si dospel! Pobyt v zahraničí ťa naučí k samostatnosti. Hoci to zo začiatku vôbec nevyzerá ako prechádzka ružovou záhradou, vždy lepšie ako v 20-tke bývať pod strechou rodičov a nemať žiadne súkromie. Veď sa len pozri na svojich rovesníkov, tí ani nevedia, ako zapnúť práčku. Ten nespútaný pocit slobody a samostatnosti ťa navyše prinútil postarať sa sám o seba a sem tam si aj oprať či navariť. Spoznávaš novú krajinu a s ňou objavuješ aj nové chute. Zrazu sa z teba stáva odborník na paellu a otvoriť fľašu vína dokážeš aj bez vývrtky. Baby pozor! Sú z vás ženy do voza aj do koča.

stock-footage-hipster-group-is-taking-selfies

foto: educationireland.wordpress.com

Máš veľa kamošov

Tvoj okruh kamarátov sa z Anči zo susednej dediny a Joža z baru rozrastie o nespočetné množstvo nových známostí. Ba čo viac, môžeš sa pýšiť svojimi international kamarátmi, ktorí ťa vytiahnu z ulity a budú s tebou zdieľať rovnaké názory. Táto kultúrna diverzita ťa zároveň naučí ako zaobchádzať s ľuďmi, riešiť konfliktné situácie a najmä zahodiť predsudky. Si tolerantnejší voči okoliu a najlepšie vieš, že každý problém má svoje riešenie. Zmeškaný vlak a rada pri pokladni ťa nechajú chladným, povieš si, asi to tak malo byť. Radšej si spokojne brázdiš ulicami mesta a tešíš sa z každého nového dňa, lebo nikdy nevieš, čo ťa čaká za ďalším rohom.

esn1

Cestuješ

Z niektorých tvojich erasmusových známostí sa stanú kamaráti do dažďa a zásluhou dnešných úžasných výdobytkov, ako sú sociálne siete, ostávaš s nimi naďalej v kontakte. Tým pádom sa ti naskytne oveľa viac príležitostí ako vycestovať do zahraničia, spoznávať nové krajiny, zatiaľ, čo tvoje spriaznené duše z Erasmu ti srdečne poskytnú prístrešie a spravia free-guided tour po meste.

Ovládaš cudzie jazyky

Konečne máš príležitosť komunikovať jazykom krajiny, kde študuješ. So svojím spolubývajúcim z Nemecka si navyše oprášiš aj svoju starú slovnú zásobu z nemčiny a len aby si zapôsobil na spolužiačku, si schopný čo to zabľabotať aj po španielsky. Zrazu s ľahkosťou prepínaš z jedného jazyka do druhého a ani nechápeš, ako si práve zjednal tenisky na trhu a vybavil si zadarmo vstup na diskotéku. Staré otrepané klišé „škola života“ ti pripadá ako svätá mantra a už si nespomínaš na poslednú látku z hodiny, pretože odkedy si bol nútený začať žiť v cudzine od nuly, obohatilo ťa to a naučilo viac!

<> at the second annual Hipster Olympics on July 21, 2012 in Berlin, Germany. With events such as the "Horn-Rimmed Glasses Throw," "Skinny Jeans Tug-O-War," "Vinyl Record Spinning Contest" and "Cloth Tote Sack Race," the Hipster Olympics both mocks and celebrates the Hipster subculture, which some critics claim could never be accurately defined and others that it never existed in the first place. The imprecise nature of determining what makes one a member means that the symptomatic elements of adherants to the group vary in each country, but the archetype of the version in Berlin, one of the more popular locations for those following its lifestyle, along with London and Brooklyn, includes a penchant for canvas tote bags, the carbonated yerba mate drink Club Mate, analogue film cameras, asymmetrical haircuts, 80s neon fashion, and, allegedly, a heavy dose of irony. To some in Berlin, members of the hipster "movement" have replaced a former unwanted identity in gentrifying neighborhoods, the Yuppie, for targets of criticism, as landlords raise rents in the areas to which they relocate, particularly the up-and-coming neighborhood of Neukoelln.

foto: radio.com

Si žiadaný

Na Whatsappe ti bliká 6 správ, Messanger už radšej ani neotváraš a pozvánky na eventy sa ti iba kopia. Si proste žiadaný spoločník! Nikde nesmieš chýbať! Počas Erasmu ťa na každom rohu sprevádzalo dobrodružstvo. So svojou spontánnosťou naďalej každého ohuruješ, si nevyčerpateľná studnica na príbehy a s ľahkosťou nadväzuješ nové známosti. Aj keď sa už niektorí tvoji priatelia (závidia :)) tvária otrávene a predstierajú, že ťa počúvajú, faktom je, že Erasmus ťa poznačil na celý život. Si zaujímavý, scestovaný a nuda rozhodne nepatrí do tvojho slovníka!

Vážiš si maličkosti

Samozrejme, nie je všetko iba o cestovaní a party. Teraz, keď si ďaleko od domova, tvoje hodnoty sa úplne obrátili a začneš si viac vážiť maličkosti. Už chápeš, že ku šťastiu stačí skutočne málo a cestovať po Portugalsku sa dá aj s dvomi tričkami. Rovnako si uvedomuješ, že hoci je z teba iný človek, rodina a priatelia budú vždy na prvom mieste. Už si zabudol na všetky tie nezhody a hádky, budú sa ti zdať ako úplná strata času. A keď sa vrátiš domov, začneš si viac všímať ich pozitívne stránky a vaše vzťahy sa ešte viac utužia. To, že si trošku okúsil svet, ťa síce robí životaschopnejším, ale nikdy nezabúdaš na to, odkiaľ si svoju púť začal.

esn

Svetový postoj

Stretol si ľudí z rôznych kútov sveta, počul neskutočné príbehy, zažil neopísateľné okamihy. To všetko ťa formuje a mení. Gratulujeme, vystúpil si zo svojej komfortnej zóny! Teraz vnímaš svet, ale aj vlastnú krajinu úplne inými očami. Hoci každý jeden sme iný, v konečnom dôsledku pochopíš, že predsa len sme rovnakí, sme ľudia! Život je zmena! Možno si to počul od otca, keď miesto slaných čipsov kúpil pre zmenu slaninové, ale pravdou je, že nové skúsenosti a zážitky, ktoré ti Erasmus ponúka ako na dlani, sú presne to, prečo sa oplatí žiť.

Máš super CVčko

Teraz si to zrekapituluj. Všetky tieto skvelé vlastnosti, ktoré máš teraz vo vačku ťa menia na ideálneho kandidáta na tvoju želanú pracovnú pozíciu. Žiadny zamestnávateľ neprehliadne v tvojom životopise fakt, že si študoval na zahraničnej univerzite. Automaticky to zvyšuje tvoje šance nájsť si lukratívnejšiu prácu. Dohovoríš sa cudzími jazykmi, každá prekážka predstavuje pre teba novú výzvu, vieš, ako vycúvať z argumentu, si ľudskejší, priateľskejší a otvorenejší voči novým príležitostiam.

book-coffee-hipster-history-favim-com-626055

zdroj: favim.com

Vlastníš niečo, čo väčšina Slovákov nie. A vieš prečo? Pretože si bol na Erasme!!!

Prestaň sa utápať v žiali a skláňať hlávku pred počítačom. Tvoja budúcnosť nikdy nebola jasnejšia. Zmena a rôznorodosť sú korením života. Tak zamiešaj aj ty tie správne ingrediencie a choď na Erasmus!

zdroj: siss erasmus student network, zdroj titulnej foto: amanzonaws.com

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech