DiCaprio a Greta Thunberg reagujú na katastrofu v Austrálii. Dym z požiarov dorazil už aj na Nový Zéland

  • Austráliu sužujú masívne ohne
  • V štáte Nový Južný Wales horí vyše 130 požiarov, pričom najmenej polovicu z nich nemajú hasiči pod kontrolou
  • Tamojšia situácia sa zrejme ešte zhorší v dôsledku veterného počasia
  • Dym z požiarov zafarbil oblohu na Novom Zélande na oranžovo
samo
TASR- AP
  • Austráliu sužujú masívne ohne
  • V štáte Nový Južný Wales horí vyše 130 požiarov, pričom najmenej polovicu z nich nemajú hasiči pod kontrolou
  • Tamojšia situácia sa zrejme ešte zhorší v dôsledku veterného počasia
  • Dym z požiarov zafarbil oblohu na Novom Zélande na oranžovo

Na túto neprehliadnuteľnú situáciu už na svojom Instagrame zareagovala aj aktivistka Greta Thunberg. O pár hodín jej príspevok prezdielal aj herec Leonardo DiCaprio, ktorý má vyše 39 miliónov sledovateľov. 

Austrália je v plameňoch. A leto sa len začalo. Rok 2019 bol rokom rekordného tepla a rekordného sucha. Dnes bola teplota mimo Sydney 48,9 ° C. Odhaduje sa, že 500 miliónov zvierat kvôli požiarom zahynulo. Viac ako 20 ľudí zomrelo a tisíce domov vyhorelo,” píše Greta Thunberg.

View this post on Instagram

#Regram #RG @gretathunberg: Australia is on fire. And the summer there has only just begun. 2019 was a year of record heat and record drought. Today the temperature outside Sydney was 48,9°C. 500 million (!!) animals are estimated dead because of the bushfires. Over 20 people have died and thousands of homes have burned to ground. The fires have spewed 2/3 of the nations national annual CO2 emissions, according to the Sydney Morning Herald. The smoke has covered glaciers in distant New Zealand (!) making them warm and melt faster because of the albedo effect. And yet. All of this still has not resulted in any political action. Because we still fail to make the connection between the climate crisis and increased extreme weather events and nature disasters like the #AustraliaFires That has to change. And it has to change now. My thoughts are with the people of Australia and those affected by these devastating fires.

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

Upozorňuje aj na fakt, že požiare sa podľa Sydney Morning Herald, zvýšili 2/3 národných ročných emisií CO2. Dym zahalil ľadovce aj na vzdialenom Novom Zélande, kvôli albedo efektu je ich zahrievanie a topenie rýchlejšie. Toto všetko aj tak neviedlo k žiadnym politickým opatreniam. Pretože si stále nedokážeme uvedomiť prepojenie medzi klimatickou krízou, extrémnymi poveternostnými podmienkami a prírodnými katastrofami, aké sú napríklad v Austrálii. To sa musí zmeniť. A zmeniť sa to musí ihneď,” dodáva mladá aktivistka. 

Smoke from the fires in Australia over Auckland is just crazy 🔥☁️

Gepostet von Mark Rumble am Samstag, 4. Januar 2020

Dym zafarbil oblohu na oranžovo

Dym z obrovských požiarov, ktoré v uplynulých týždňoch trápia Austráliu, už prekonal aj dvetisíc kilometrov naprieč Tasmanovým morom a dorazil na Nový Zéland. Zhrození obyvatelia Južného ostrova, väčšieho z dvoch hlavných novozélandských ostrovov, zverejňujú na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých vidno hustú tmavožltú hmlu, ktorá všetko zahaľuje. Sťažujú sa aj na to, že aj na takúto obrovskú vzdialenosť zreteľne cítia vôňu spáleného dreva, informuje SITA.

Australia's Smoke 😢😢

Gepostet von Chinthaka Weerakoon am Samstag, 4. Januar 2020

Nikdy som nevidel nič podobné, ako je táto hmla,“ povedal  pre britskú BBC Arthur McBride, šéf cestovnej agentúry Alpine Guides, ktorá vozí turistov najmä na novozélandské ľadovce.

Od 31. decembra podľa neho turisti už ani na ľadovcoch nevidia tradičný obrázok – biely sneh a modrú oblohu, ale namiesto toho len hustú žltú až hnedú hmlu, ktorá všetko zahaľuje. „A tá vôňa spáleného dreva je všadeprítomná,“ hovorí McBride.

A thick veil of smoke off Australia's fires shrouds New Zealand's Tasman Glacier–1,300 miles away. This frame comes from a video shot by Miss Rojo.

Gepostet von Tom Skilling am Mittwoch, 1. Januar 2020

Žltá a hnedá farba navyše na novozélandskom Južnom ostrove nezamorila len vzduch, ale napríklad na svetoznámom Ľadovci Františka Jozefa už prach z austrálskych požiarov zafarbil nažlto a nahnedo aj sneh.

V samotnej Austrálii medzičasom silnie hnev verejnosti voči premiérovi Scottovi Morrisonovi. Aj mnohé austrálske médiá sa zhodujú v tom, že odpoveď austrálskej vlády na obrovské požiare, ktoré si vyžiadali už najmenej osemnásť obetí, je veľmi nenáležitá, nedostatočná, a vyjadrenia samotného Morrisona k tejto téme necitlivé.

Premiér argumentuje, že vláda robí pre zvládnutie požiarov všetko, čo je potrebné, a tvrdohlavo odmieta, že by vysoko nadpriemerné teploty, ktoré prispeli k rýchlemu šíreniu požiarov, mohli mať niečo spoločné s klimatickými zmenami, ktorými sa jeho vláda odmieta zaoberať.

Gepostet von CTN TV am Donnerstag, 2. Januar 2020

Morrison si navyše počas tejto celonárodnej tragédie zobral dovolenku, odišiel na Havajské ostrovy, a až po tlaku zo strany austrálskych médií sa vrátil a navštívil najviac postihnuté oblasti. Ako píše BBC, Austrálčania v oblastiach zasiahnutých požiarom ho nevítali s nadšením.

Gepostet von Animal Save Movement am Samstag, 4. Januar 2020

Hlavný spor medzi austrálskou vládou a opozíciou sa vedie o to, či by vláda vo svetle ničivých požiarov nemala predsa len začať bojovať proti klimatickým zmenám, čo Morrison vytrvalo odmieta. Austrálsky premiér dal už veľakrát najavo, že nemieni zasahovať do štruktúry austrálskeho priemyslu a snaha iných krajín posúvať sa k bezuhlíkovej ekonomike je mu cudzia.

Je jedna vec, ku ktorej sa nezaviažeme, a to sú nezodpovedné, pracovné miesta likvidujúce a ekonomiku poškodzujúce ciele, o ktorých sa hovorí,“ vyhlásil ešte krátko pred Vianocami Morrison.

Zdroje: bbc.com, SITA, instagram.com/gretathunberg, smh.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá