Do Bratislavy prichádza akcelerátor, ktorý dá najinovatívnejšiemu nápadu 5-tisíc eur

  • Každý deň prináša nejakú príležitosť, ako posunúť svoj biznis vpred
  • Teraz ti šancu ponúka Elevator Lab Challenge pod krídlami Tatra banky
  • Ide o akceleračný program, ktorý tvojmu startupu otvorí dvere do sveta
  • Nepremeškaj šancu prihlásiť sa, ktorá je len do konca mája
cajka1
Tatra banka
  • Každý deň prináša nejakú príležitosť, ako posunúť svoj biznis vpred
  • Teraz ti šancu ponúka Elevator Lab Challenge pod krídlami Tatra banky
  • Ide o akceleračný program, ktorý tvojmu startupu otvorí dvere do sveta
  • Nepremeškaj šancu prihlásiť sa, ktorá je len do konca mája

O štartujúcom projekte Elevator Lab Challenge sme sa porozprávali s Pamelou Babuščákovou, vedúcou oddelenia Research & Development, ktorá projekt na Slovensku zastrešuje.

Predstavte nám prosím, ako vznikol a o čom je tento program?

Akceleračný program Elevator Lab Chalenge, podporujúci startupy a fintechy z dielne Raiffeisen Bank International (RBI), bol prvýkrát spustený v lete 2017 počas festivalu Pioneers ’17. Aktuálne je najväčším fintechovým akcelerátorom v strednej a vo východnej Európe s prístupom k 14 rôznym trhom, na ktorých RBI pôsobí.

Po mimoriadne úspešnej fáze prihlášok v prvom ročníku, do ktorej sa zapojilo 336 fintechov z 56 krajín, spolupracovala RBI následne od októbra 2017 intenzívne s piatimi startupmi. V Tatra banke nás oslovilo riešenie zaoberajúce sa analýzou Big Data, konkrétne startup Gaus Algorithmics, s ktorým sme zrealizovali pilot s využitím geolokačných dát na rôznych cieľových skupinách.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com

Vyjadrenie Gaus Algorithmics:
Tatra banka je Apple v bankovom svete. Vďaka koncentrácii na digitalizáciu sa jej podarilo stať sa lídrom a pre nás je cťou pracovať pre takúto spoločnosť. Gaus Algorithmics je startup poskytujúci riešenia postavené na dátach a možnosť spolupracovať s bankou, ktorá ma takto jasnú víziu a hlavne rýchlu exekúciu, bolo naplnením nášho sna.

Oceňujem nasadenie zamestnancov Tatra banky, ktorí sa s enormnou energiou pustili do zadania spolu s nami, a vďaka vzájomnej inšpirácii sme dosiahli skvelý výsledok. Pre nás to bola neopakovateľná skúsenosť a posunula náš startup v mnohom dopredu. Johnson Darkwah (Gauss Algorithmic)

Prečo ste sa rozhodli program rozbehnúť aj na Slovensku?

V zmysluplných veciach treba pokračovať a účasť startupov zo Slovenska v minulom ročníku nám ukázala, že doma máme veľa šikovných začínajúcich firiem s prelomovými myšlienkami. Preto sme sa v Tatra banke rozhodli otvoriť Elevator Lab Challenge a vítame každý jeden nápad s inovačným potenciálom. Challenge je len začiatok cesty, plány máme oveľa ambicióznejšie.

Poďme k tomu najhlavnejšiemu. Kto sa môže do akcelerátora zapojiť?

Radi podporíme nielen startupy, ale aj zabehnuté firmy s originálnym riešením, ktoré by bolo možné v Tatra banke implementovať. Presné znenie podmienok nájdete na www.elevator-lab.com/sk.

Ktoré nápady majú najväčšiu šancu uspieť?

V tomto ročníku sme sa rozhodli zamerať na témy: open banking, pobočka budúcnosti, digitálne poradenstvo, platby & transakcie, regtech a rozšírená analytika. Oceníme najmä unikátne riešenia, ktoré prinesú klientom jednoduchšie a komfortnejšie bankové služby.

Čo získajú víťazi? Budú mať najlepšie riešenia možnosť uplatniť sa v bankovníctve?

Najinovatívnejší startup odmeníme sumou 5 000 EUR a víťaz v kategórii najškálovateľnejší biznis model získa „Divokú kartu“ do finálového kola programu Elevator Lab vo Viedni. To v podstate znamená otvorené dvere do celej skupiny Raiffeisen. Už teraz sa tešíme na všetky nápady. Prihlásiť sa je možné už len do konca mája 2018. Plánujeme realizovať viaceré pilotné projekty – obdobne ako v minulom ročníku s Gaus Algorithmics.

Čím je pre Tatra banku zaujímavá podpora startupov? Čo to prinesie vám a čo projektom?
Tatra banka dlhodobo rôznymi formami podporuje startupy a fintechy a spolupracuje s nimi. Naša stratégia má viaceré dimenzie, od podpory inovatívnych myšlienok cez Nadáciu Tatra banky, podporu investičnej platformy Crowdberry, spoluprácu so Slovak Startup Awards, až po konkrétne implementácie, kde ako príklad z praxe spomeniem službu VIAMO (posielanie peňazí na telefónne číslo a zjednodušenie platenia za tovary a služby).

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com

Sme dlhodobo lídrom v inováciách a uvedomujeme si, že aj riešenia od začínajúcich podnikateľov dokážu pozitívne ovplyvniť klientský zážitok. Dobrý nápad potrebuje nielen finančnú podporu, ale aj prístup k technológiám a dátam, ktoré sú nevyhnutné pre overenie konceptov. Odborný mentoring zase výrazne prispieva k možnej realizovateľnosti inovatívnych nápadov.

Našou filozofiou je pokračovať v budovaní spolupráce a poskytnúť startupom zázemie v podobe fyzického miesta pod hlavičkou Elevator Lab powered by Tatra banka. Priestor otvárame už túto jeseň v coworkingu HubHub a srdečne doň pozývame všetkých technologických nadšencov a mladé talenty.

Tatra banka je považovaná za najinovatívnejšiu banku na Slovensku. Ako vnímate startupové a fintech prostredie v tomto regióne? Môžeme sa porovnávať so zvyškom Európy?

Na Slovensku sa rodia úžasné nápady, ktorých realizácia však môže občas zlyhávať. Dôvodom je aj to, že väčšina veľkých korporácií je skeptická alebo nie vždy celkom pripravená na podobné spolupráce a uprednostňujú overené riešenia od stabilných dodávateľov.

Veľké univerzálne bankové domy majú určite svoje výhody, ako napríklad komplexnosť služieb. Na druhú stranu majú aj nevýhody v podobe nižšej flexibility, ktorá môže byť v kombinácii s menšími agilnými startupmi zmyslupne vyvážená. A nielen to. Veríme, že spojenie dôveryhodnej inštitúcie, akou je banka s dravosťou mladého startupu, prinesie zaujímavé riešenia v prospech klienta.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com

Bankovníctvo technologicky veľmi rýchlo napreduje. Aké inovácie dnes vládnu trhu, prípadne aké zlepšováky predpovedáte na najbližšie obdobie?

Aj vďaka európskym nariadeniam sa stanú agregátory účtov bežnou vecou, rovnako ako aj analýza klientských dát a nad ňou vystavané personalizované doplnkové služby. Zároveň sledujeme postupné zapájanie sa gigantov ako Google-Amazon-Facebook-Apple (GAFA) do bežných bankových transakcií ako platenie na internete či na termináloch u obchodníka. Ale nielen veľkí technologickí hráči vstupujú do bankového priestoru, často sú to práve fintechy, ktoré dokážu v dobrom slova zmysle disruptovať a formovať bankovnictvo budúcnosti.

Je nejaké riešenie, ktoré by ste ako banka zo strany startupov vyslovene privítali?

Technológie sa za posledné obdobie zrýchľujú neuveriteľným tempom. Jedným z trendov je presúvanie komunikácie do mimoscreenových obrazoviek. V budúcnosti budeme ovládať svoju banku aj hlasom prostredníctvom rôznych virtuálnych asistentov s vysokou mierou personalizácie. Lepšiu identifikáciu potrieb klientov zase prinesie umelá inteligencia a strojové učenie. Rovnako zaujímavá je už dnes oblasť biometrie. Táto významne napomáha pri overovaní klientov, sprístupňuje digitálne bankovníctvo a najmä šetrí klientovi čas.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: unsplash.com

Prečo ste si pre spoluprácu vybrali práve coworking HubHub?

Jednoducho sme sa rozhodli, že chceme byť čo najbližšie ku komunite, ktorá má potenciál ovplyvniť smerovanie rôznych oblastí súvisiacich s technológiami. Takúto komunitu už dnes nájdeme v HubHube, kde sa startupy koncentrujú. Sme presvedčení o synergickom efekte a vnímame, že vzájomná blízkosť rôznorodých startupov bude nesmierne obohacujúca.

Na čo všetko sa okrem samotnej súťaže startupov môžeme tešiť? Pripravujete aj niečo pre širšiu verejnosť?

Aktuálne prebiehajúci Challenge je iba jednou z častí ekosystému Elevator Lab powered by Tatra banka, ktorý čoskoro spustíme. Spolupracujeme s rôznymi partnermi, z kartového sveta je to spoločnosť VISA, z technologického sveta sú to Microsoft a CISCO, ktorí nám pomáhajú vybaviť Lab špičkovými technológiami a vychytávkami.

V priestore Elevator Lab powered by Tatra banka ponúkneme praktické ukážky v podobe prototypov demonštrujúcich bankovníctvo budúcnosti vrátane IoT, platenia v prostredí automobilovej palubovky, alternatívnych spôsobov platenia na sociálnych sieťach, hologramov, bankomatových noviniek či využitia robotov v bankovom sektore a podobne.

Pre verejnosť plánujeme hackathony, prednášky ale aj zaujímavé konferencie. Jednou z nich je práve blížiaca sa konferencia o budúcnosti bankovníctva v HubHube (máj 2018).

Článok vznikol v spolupráci s Tatra bankou.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá