Dôležité odhalenie: Vedci zistili, že stres môže vyvolať vážny zápal. Ak máš tieto príznaky, konaj

  • Chronický stres je pre telo nebezpečný
  • Vedci zistili, že môže spustiť zápalové ochorenia čriev
Stres, bolesť brucha
Ilustračné foto: Unsplash/Christian Erfurt, Jasmin Chew
  • Chronický stres je pre telo nebezpečný
  • Vedci zistili, že môže spustiť zápalové ochorenia čriev

Je známe, že chronický stres okrem iných negatívnych vplyvov na naše zdravie, napríklad zhoršuje zápal čriev. Aktuálne vedci našli odpoveď na to, prečo je to tak.

Prevratný objav v liečbe zápalových ochorení čriev

Chronický stres má sklon celkom uzavrieť tráviaci systém a tým aktivizuje črevné problémy. Nový vedecký výskum, publikovaný v Cell, poukazuje na rozsiahly proces, ktorý začína chemickými podnetmi produkovanými v mozgu a končí imunitnými bunkami v čreve, píše Nature.com.

Na jeho konci sú mimoriadne bolesti, ktorými ľudia s tráviacimi ťažkosťami neraz trpia. Štúdia by mohla priniesť zásadný prelom do spôsobu liečby zápalových ochorení čriev (IBD).

Podľa spoluatora štúdie Christopha Thaissa je takýto pohľad inovatívny, pretože konvenčná lekárska liečba podľa neho „úplne zanedbáva psychický stav pacienta ako hlavnú hnaciu silu (reakcie) na liečbu“.

K dvom hlavným typom zápalových ochorení čriev patria Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Tieto dve ochorenia sa líšia prvotnými príznakmi a umiestnením zápalu v tráviacom trakte. Pri ulceróznej kolitíde zápal postihuje vnútornú sliznicu hrubého čreva a konečníka, zatiaľ čo pri Crohnovej chorobe sa zápal môže vyskytnúť kdekoľvek v tráviacom trakte a postihuje stenu čreva v celej jej hrúbke.

Príznaky zahrňujú bolesti brucha, kŕče v bruchu, výrazné a časté pohyby čriev, hnačku, chudnutie a únavu. Vzniku IBD však často predchádzajú stresové udalosti, ako je napríklad strata zamestnania alebo rozchod s partnerom.

Thaiss a jeho kolegovia aktuálne narazili na prepojenie stresu a vzniku IBD. Po návale stresu totiž vyšle mozog signály do nadobličiek, ktoré uvoľnia chemikálie nazývané glukokortikoidy do zvyšku tela. 

Mozog má na telo veľký vplyv

„Najprv sa vedci zaoberali myšlienkou, že glukokortikoidy pôsobia priamo na imunitné bunky, ktoré reagujú uvoľňovaním molekúl, ktoré spôsobujú zápal. Ukazuje sa však, že medzi tým je akási vrstva,“ tvrdí Thaiss. Pri pokusoch na myšiach zistili, že glukokortikoidy namiesto toho pôsobia na neuróny v čreve a na bunky nazývané glia, ktoré navzájom spájajú črevné neuróny. 

Po aktivácii glukokortikoidmi niektoré gliové bunky uvoľňujú molekuly, ktoré spúšťajú imunitné bunky. Tieto imunitné bunky zase uvoľňujú molekuly, ktoré by sa normálne použili na boj proti patogénom, ale v tomto prípade nakoniec spôsobia bolestivý zápal čriev.

Obrovským prekvapením pre vedcov bolo zistenie, že glukokortikoidy spôsobujú zápal čriev, pretože tieto zlúčeniny sa niekedy používajú na liečbu IBD.

Tento zvláštny paradox možno vysvetliť krátkym časovým rámcom, v ktorom sa takéto liečby používajú. Hoci sa rýchle návaly glukokortikoidov zdajú byť protizápalové, keď sa stres stane chronickým, „systém sa zblázni“ a glukokortikoidy začnú podporovať zápal. „Je to „pravdepodobné vysvetlenie“, myslí si gastroenterológ a imunológ John Chang z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Z toho vyplýva, že vplyv mozgu na zápal v orgánoch vyzerá byť väčší, než sme si mysleli. To naznačuje, že lieky proti IBD v kombinácii s technikami zvládania stresu by mohli byť účinnejšie než branie samotných liekov na zápalové ochorenia čriev.

Stres taktiež mení aj signály na osi mozog – črevo, čo môže mať za následok prakticky všetky druhy tráviacich problémov. Tie sa môžu objaviť aj u ľudí, ktorí nemajú zápalové ochorenia čriev. Takéto zmeny na spomínanej osi súvisia napríklad aj so syndrómom dráždivého čreva, potravinovými alergiami a pálením záhy. 

Neexistuje zázračný spôsob, ako eliminovať stres. Dá sa však viacerými spôsobmi zmierniť a zvládať, vďaka čomu si pacienti zvýšia kvalitu života.

Zdroje: Nature, Cell

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá