Drvivá väčšina zamestnancov už nechce pracovať ako pred pandémiou. Svet sa zmenil

  • Pandémia a práca z domu zotreli hranicu medzi osobným a pracovným životom
  • Väčšina ľudí sa nechce vrátiť ku spôsobu práce ako „pred koronou“
  • Práca päť dní v týždni od deviatej do piatej a na pracovisku nám už nevonia
praca
Unsplash/Annie Spratt
  • Pandémia a práca z domu zotreli hranicu medzi osobným a pracovným životom
  • Väčšina ľudí sa nechce vrátiť ku spôsobu práce ako „pred koronou“
  • Práca päť dní v týždni od deviatej do piatej a na pracovisku nám už nevonia

Väčšina zamestnancov (74 %) sa už nikdy nechce vrátiť k spôsobu práce spred pandémie nového koronavírusu. Vyplýva to z globálneho prieskumu kyberbezpečnostnej spoločnosti Kaspersky.

Zamestnanci sa po celom svete snažia o vytvorenie nových podmienok, či už ide o trávenie dlhšieho času s blízkymi (47 %), šetrenie peňazí (41 %), alebo o prácu na diaľku (32 %). Prieskum pre spoločnosť realizovala agentúra Censuswide, a zúčastnilo sa na ňom vyše 8 000 zamestnancov malých a stredných podnikov. Pri rozmachu flexibilnejšej práce však experti odporúčajú dbať na kyberbezpečnosť.

Čo ti najviac prekáža na súčasnom systéme práce, tj. práci pred pandémiou?

Takmer 40 % zamestnancov už nechce pracovať klasicky od 9. do 17. hodiny, pričom u ľudí vo veku 25 do 34 rokov sa toto číslo zvyšuje na 44 %. Viac ako tretina zamestnancov je pripravená na flexibilné miesto výkonu práce, a takisto zhruba tretina chce skončiť s konceptom päťdňového pracovného týždňa.

Záverom prieskumu je však aj zistenie, že 38 % zamestnancov vyžaduje väčšiu technickú podporu pri práci na diaľku od svojho zamestnávateľa. „Potreba zabezpečenia nástrojov a technológií, aby mohli byť používatelia produktívni, pripojení a v bezpečí, nebola nikdy vyššia,“ dodali experti.

Sagan vypiekol so systémom. Vďaka tomu, že vlastní nehnuteľnosť v Monaku, ušetrí desaťtisíce eur

Je zrejmé, že pandémia urýchlila digitálnu transformáciu a akoby zotrela hranicu medzi pracovným a osobným životom. Sme svedkami toho, že zamestnanci využívajú technológie na to, aby vytvorili novú budúcnosť a aktívne sa ujímajú vedenia v prijímaní zmien v snahe o väčšiu slobodu a flexibilitu,“ okomentoval generálny riaditeľ spoločnosti pre východnú Európu Miroslav Kořen s tým, že firmy majú teraz príležitosť prispôsobiť a pretransformovať svoje moderné pracoviská na niečo produktívnejšie, udržateľnejšie a formovateľnejšie.

Na margo bezpečnosti flexibilnej formy práce spoločnosť dodáva, že odporúča zvyšovať povedomie zamestnancov v oblasti kyberbezpečnosti, aby si lepšie uvedomovali nástrahy kyberpriestoru. „Či už pracujete z domu, alebo z kaviarne, práca na diaľku je úplne novým posunom v myslení a správaní zamestnancov,“ dodávajú experti. Radia tiež prehĺbiť vedomosti zamestnancov o hrozbách, prijať zásadné opatrenia na ochranu údajov a používať bezpečnostné riešenia, ktoré zaistia bezpečnosť či už v kancelárii, alebo mimo nej.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech