Dunaj nepretržite stúpa a zaplavuje Bratislavu. Pod vodou je Slovanské nábrežie aj niektoré z cyklotrás

  • Vodná hladina Dunaja stúpla v posledných dňoch o viac než tri metre
  • Počas dňa budeme čeliť druhému stupňu povodňovej aktivity
  • Vodná hladina Dunaja stúpla v posledných dňoch o viac než tri metre
  • Počas dňa budeme čeliť druhému stupňu povodňovej aktivity

AKTUALIZOVANÉ 20.7.2021 o 16:00

Hladina rieky Dunaj v Bratislave kulminovala v popoludňajších hodinách, postupne bude hladina rieky klesať. Počas utorka platil v Bratislave 1. stupeň povodňovej aktivity.

Výška hladiny rieky Dunaj v centre Bratislavy dosiahla o 19:15 hod. až 730 centimetrov. V okolí tejto hodnoty sa nachádza už niekoľko hodín. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Výška hladiny Dunaja bola o 19:00 v Devíne 682 centimetrov. V Devínskej Novej Vsi hladina Moravy naďalej pozvoľna stúpa a dosahuje 554 centimetrov, informuje TASR.

Hladiny riek stúpa celý deň

Hladina rieky Dunaj stúpa na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha prvého stupňa pred povodňou. Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste.

Intenzívne búrky zasiahli západ Nemecka už uprostred týždňa, o čom sme ťa informovali. Zrážky boli skutočne ničivé, došlo k viacerým úmrtiam, záplavy ničili domy a brali všetko, čo im prišlo do cesty.

Niekoľko zrútených domov, desiatky nezvestných a pribúdajúci počet obetí. Počasie sa posledné dni nemazná

Dážď sa neskôr presunul do južnej časti Nemecka a do Rakúska. Malé rieky v hornom Rakúsku sa primárne vlievajú do Dunaja, čo spôsobuje problémy na našom území. V Rakúsku začala hladina Dunaja rásť už predvčerom, teraz sa povodňová vlna presunula k nám na Slovensko.

Nie je dôvod na paniku, situácia sa v noci upokojí

Ešte predvčerom v noci mala hladina Dunaja v Bratislave bežnú výšku, okolo 405 centimetrov. Postupne začala rásť a v nedeľu už dosahovala takmer 5 metrov. Včera presiahla hladina úroveň 1. povodňového stupňa, ktorý je na hranici 650 centimetrov.

Dnes ráno hladina dosahovala už 7 metrov a v priebehu dňa pravdepodobne presiahne aj úroveň 2. povodňového stupňa (750 cm). Vodná hladina bude počas dňa ešte rásť, očakáva sa, že dosiahne 770 centimetrov a situácia by sa mala upokojiť v noci. Povodňová vlna je pre toto obdobie roka bežná a zatiaľ nie je dôvod na paniku.

Následný pozvoľný pokles na tomto úseku očakávame v nočných hodinách. Na dolnom úseku, v staniciach Komárno a Štúrovo, by povodňová vlna mala kulminovať v utorok nadránom,“ približuje SHMÚ. 

Situáciu dôsledne monitoruje kancelária hlavného mesta spolu so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Hasičským a záchranným zborom, ktorí v prípade potreby zodpovedajú aj za rozmiestňovanie protipovodňových zábran.

Dunaj konštantne stúpa

Rieka Dunaj začína v okolí Bratislavy už kulminovať. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Výška hladiny rieky bola o 15:00 h v Devíne 681 a v centre Bratislavy 725 centimetrov. Pretrváva spätné vzdutie rieky Morava. V Devínskej Novej Vsi hladina naďalej pozvoľna stúpa a dosahuje 546 centimetrov, dopĺňa TASR.

„Kulmináciu v hornej časti slovenského úseku Dunaja očakávame v pondelok podvečer. V stanici Devín o 17.00 h pri vodnom stave približne 685 centimetrov. V Bratislave by kulminácia mala nastať o hodinu neskôr a hladina by mala dosiahnuť výšku 735 centimetrov,“ uviedol na sociálnej sieti SHMÚ. V strednej časti toku očakáva kulmináciu vo večerných hodinách, v dolnej časti toku v priebehu utorka (20. 7.).

Hladina rieky Dunaj stúpa na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha 1. stupňa pred povodňou. Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste. Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene.

Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi.
Ministerstvo životného prostredia vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku pri stúpajúcej hladine Dunaja. Povodeň z roku 2013 sa podľa rezortu nezopakuje, súčasná situácia je, ako tvrdí, v norme.

Tragédia, ktorá postihla Nemecko u nás doma nehrozí

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča dnes na tlačovej konferencii prehlásil, že sa nie je čoho báť. Určite nás nečaká tak náročná povodňová situácia, ako bola v Nemecku či Rakúsku. Podľa jeho slov je všetko pripravené tak, aby pri akomkoľvek riziku okamžite zasiahol Slovenský vodohospodársky podnik. Pripravenú majú techniku, aj personál.

Vodná hladina Dunaja je naozaj vysoko, ide o najvyššiu hodnotu, akú namerali od roku 2013. „Podľa informácií, ktoré máme zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, nepredpokladáme, že by sa mohla opakovať situácia z roku 2013. Sme k tomu, naopak, ďaleko. Akokoľvek je Dunaj tri metre nad bežnou hladinou, ktorá býva v tomto ročnom období, je to situácia, ktorá je v norme. Nie je preto potrebné vyhlasovať ani povodňovú situáciu“ povedal Kiča.

Vodohospodárska výstavba štátny podnik aj napriek tomu vytvára na vodnom diele Gabčíkovo rezervy a zvyšuje prietoky vody do ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja a starého koryta rieky. Chcú tak dosiahnuť uvoľnenie kapacity na prívalovú vlnu. Kiča tiež vysvetľuje, že vývoj hydrologickej situácie nikoho neprekvapil.

Meteorológovia majú všetko pod kontrolou, všetko totiž vedia odhadnúť tri dni dopredu. Stačia im informácie o stave hladiny rieky z vyšších častí toku, ktoré dostávajú z Nemecka, z Rakúska či okolia Viedne.

Zdroje: imeteo.sk, imeteo.sk, TASR, Startitup, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá