Dvaja Slováci medzi najbohatšími ľuďmi planéty, nový rebríček Forbes je na svete

  • Forbes dnes už po 33-krát zverejnil svoj zoznam najbohatších ľudí planéty
  • Aj po roku na prvej priečke svieti meno hlavy Amazonu
  • V rebríčku sa objavili však aj dvaja Slováci
AP Photo/Ted S. Warren
  • Forbes dnes už po 33-krát zverejnil svoj zoznam najbohatších ľudí planéty
  • Aj po roku na prvej priečke svieti meno hlavy Amazonu
  • V rebríčku sa objavili však aj dvaja Slováci

Magazín Forbes opäť zostavil rebríček najbohatších ľudí sveta za rok 2018. Na prvých priečkach sa žiadne prekvapenie nekoná. S majetkom v hodnote 131 miliárd dolárov na čele stojí Jeff Bezos, šéf Amazonu, za ním s 96,5 miliardami nasleduje zakladateľ Microsoftu (ktorý bol až 12-krát v tomto zozname na prvom mieste), tretí je investičný mág Warren Buffett a jeho 82,5 miliardy dolárov. Rebríček má tento rok o 55 mien menej, než ten minulý.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Forbes (@forbes),

Na štvrtom mieste sa umiestnil majiteľ skupiny luxusných značiek Bernard Arnault spolu so svojou rodinou, ktorý si za rok 2018 na konto podľa Forbesu pripísal rekordne vysoké príjmy vďaka expanzii na čínskom trhu. Jeho majetok je odhadovaný na 76 miliárd dolárov a je teda najbohatším Európanom v tomto zozname.

64 miliárd dolárov vystrelilo Carlosa Slim Helú a jeho rodinu na piate miesto rebríčka Forbes. Tento pán je najbohatším mužom Mexika a významne investuje v oblasti telekomunikácie, má podiel v New York Times, angažuje sa však aj v stavebníctve či baníctve.

Šieste miesto patrí vďaka majetku v hodnote 62,7 miliárd dolárov najbohatšiemu mužovi Španielska, Amanciovi Ortegaovi. Vlastní 60 % spoločnosti Inditex, ktorá pod sebou sústreďuje 8 známych značiek, medzi inými aj Pull & Bear alebo Massimo Dutti, najznámejší je však vďake značke Zara. Podľa Forbesu len vďaka dividendám na jeho účet pribudne 400 miliónov ročne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Forbes (@forbes),

Spoluzakladateľ softvérovej firmy Oracle, Larry Ellison sa tento rok v rebríčku umiestnil na siedmom mieste. Jeho majetok predstavuje 62,5 miliárd dolárov. Len v januári oznámil, že je vlastníkom 3 miliónov akcií, ktorých celková hodnota predstavuje miliardu dolárov.

Na ôsmom mieste sa tentokrát umiestnil zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg s aktuálnym majetkom v hodnote 62,3 miliardy dolárov. Stále figuruje v prvej desiatke tohto rebríčka, hoci si za posledný rok užil jeden škandál svojho „dieťaťa“ za druhým. V súčasnosti vlastní už len 17 % akcií obľúbenej sociálnej siete.

Deviaty je Michael Bloomberg a jeho 55,5 miliardy dolárov. Tento veľký odporca politiky Donalda Trumpa je mediálnym mágom a zároveň aktívnym filantropom. V poslednom období venoval niekoľko miliónov dolárov na boj proti klimatickým zmenám a kontrolu zbraní.

Desiatku tento rok uzatvára vďaka majetku v hodnote približne 50,8 miliardy dolárov spoluzakladateľ Googlu Larry Page.

Nie jeden, ale dvaja Slováci

V rebríčku figurujú aj dvaja Slováci. Od roku 2017 si tu pevné miesto drží zakladateľ HB Reavis Ivan Chrenko. S majetkom v odhadovanej hodnote 1,6 miliardy dolárov mu patrí priečka číslo 1425, ale zaujímavosťou je, že na 2057 mieste je ďalší zástupca Slovenska. Je to spoluzakladateľ finančnej skupiny Penta, Jaroslav Haščák.

Pri Chrenkovi Forbes nezabudol spomenúť jeho prácu s realitami, stavbu jednej z najvyšších budov Európy vo Varšave, ale aj desaťmiliónovú investíciu do startupu Exponea. Jaroslava Haščáka zase vidí ako podnikateľa vo sférach zdravotníctva, finančníctva, opäť realít, ale aj v leteckom priemysle, ktorý so svojou spoločnosťou zohral významnú úlohu v 90. rokoch počas slovenskej privatizácie, no spomína aj na jeho štúdium v Pekingu a dovoz čínskych textílií na náš trh.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa hb reavis (@hbreavis),

Zdroj: Forbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech