Dvaja zanietení slovenskí surferi vytvorili edukatívne hračky Petinka. Ich príbeh vás môže inšpirovať

  • Všetko to začalo vášňou pre surfovanie, z ktorej sa zrodila značka surfboardov Demon
  • Od nej bol už len krok k modulárnym ekologickým hračkám, Jožko a Robo nám v rozhovore prezradili svoj príbeh
  • Všetko to začalo vášňou pre surfovanie, z ktorej sa zrodila značka surfboardov Demon
  • Od nej bol už len krok k modulárnym ekologickým hračkám, Jožko a Robo nám v rozhovore prezradili svoj príbeh

Značky Demon Surfboards a Petinka sa sústreďujú na diametrálne odlišnú časť trhu, no napriek tomu ich vytvorili dve kreatívne mysle. Takmer 11 rokov dozadu sa Jozef Vengloš zúčastnil exkurzie zameranej na shaping surfov vo Francúzsku, nasledovala výroba jeho prvého surfu, spojenie s Robom Jedličkom a dlhoročná produkcia jedinečných produktov spojená s priateľstvom.

Ako vznika značka Demon Surfboards?

Bol som na exkurzii vo Francúzsku, a keďže surfovanie zbožňujem, po príchode domov som sa rozhodol vyrobiť si vlastný surf. Zbehol som do stavebnín kúpiť stavebný polystyrén, z ktorého som si vybrúsil surf doma na záhrade. Samozrejme, učil som sa spôsobom „pokus-omyl“ hneď prvé dosky sme celé roztrieskali, a tak som sa vlastne spojil s Robom.

Posted by Demon Surfboards on Sunday, September 22, 2019

Mal si už predtým nejaký background vo výrobe takýchto produktov?

So surfmi som začal už počas vysokej školy, študoval som design na STU, teda nejaký background som mal, ale reálne som sa o výrobe surfov a ich potrebných špecifikách učil pomocou internetu. Krátko po vzniknutí prvých kusov sa otvorila vlna na Čunove a my sme ich tam chodievali testovať. Inak sme si otvorili Youtube, ňgoogle a pozerali postupy, skúšali ich a vyvíjali.

Posted by Demon Surfboards on Tuesday, August 6, 2019

Ako sa ti podarilo dostať surfy na slovenský trh? Predsa len, nemáme more ani oceán

Nikdy som nad surfovaním nerozmýšľal ako nad biznisom. Jednoducho ma to tešilo a daná komunita na Slovensku nie je skutočne veľká. Hneď prvé kusy sme predali, jeden z prvých troch kusov sme venovali aj Marošovi Nemcovi, známemu slovenskému menu v riversurfingu. Momentálne robíme surfy aj na oceán, aj na rieku. Keď sme sa naučili všetky potrebné úkony, a to shape-ovať a laminovať, vyskúšali sme použiť aj kevlar, neskôr karbón innegra na raily, ktorý používame aj teraz. Inak je jadro pre oceán vyrobené z EPS, pre riversurfing zase z polyuretánu. Prvé surfy sme vyrobili v garáži.

zdroj: Jozef Vengloš

Prezraď mi, ako sa zo zanietených surférov stali výrobcovia edukatívnych hračiek?

Robovi sa narodilo dieťa a my sme mali frézu na výrobu surfov, vtedy jeho žene Peti skrsol nápad, či by nebolo možné vyrobiť edukatívnu vežu a tak prišla s prvotnou myšlienkou značky, ktorá je po nej aj pomenovaná. Vtedy sme vôbec nemali hlbšie preskúmanú problematiku edukatívnych hračiek na Montessori štýl, no keďže sa nám podarilo spoločne nadizajnovať a vytvoriť hračku, ktorá mala určitú kvalitu a zodpovedala potrebám, rozhodli sme sa ísť hneď na prvú výstavu, ktorá sa konala v Starej Tržnici.

Pure joy 🤩 …#happykid #learningtowerpetinka #uciacavezapetinka #activityboard #variability #wood #toys #gears #purejoy #happiness #petinkaThanks @ivkaphone 🙏🏻

Posted by PETINKA on Sunday, October 6, 2019

Ako to vzali ľudia zo surférskej komunity, že zrazu vyrábate hračky?

Toto sú dve úplne rozdielne skupiny ľudí a preto to nemali prečo zobrať nejako inak ako normálne. Myslím, že som sa nad tým ani veľmi nezamýšľal.

Čo predstavujú a čím sú Petinka hračky špeciálne?

Ide o modulárny systém edukatívnych hračiek vyrobených z dreva, ktoré môžu s deťmi doslova rásť. Na Slovensku je väčší dopyt práve po edukatívnych vežiach, no radi by sme ľuďom ukázali, že celé steny „Ready to Activity Board“, ktoré produkujeme, vedia byť pre dieťa ešte zábavnejšie a náučnejšie.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Je to špeciálne upravená drevená stena s magnetickým plátom, na ktorú sa dajú prichytávať jednotlivé hračky a aktivity. Tie sa dajú vždy dokúpiť a tak sa stena obmieňa a mení náročnosť.  Magnetické uchytávanie v rôznych silách sme poctivo testovali,  preto vieme povedať, že sú pre deti všetkých vekových kategórií bezpečné a prispôsobiteľné.

Posted by PETINKA on Monday, April 8, 2019

Ako vnímate konkurenciu na Slovensku?

Existujú spoločnosti, ktoré vyrábajú ekologické hračky, no my sme vytvorili produkt, ktorý je veľmi špecifický a reálne na trhu doposiaľ nebol. S tým sa spája aj dlhšia doba vývoja a testovania produktu. Preto nevnímame nejakú veľkú konkurenciu, skôr je komplikovanejší proces výroby, keďže na celej operatíve a výrobe pracujeme traja, občas nám musia prísť pomôcť aj brigádnici.

Čiže sa tešíte úspechu, kto Vám robí marketing?

Doposiaľ sme ho veľmi neriešili, nejaké social media účty, fotky a pod., až teraz prišiel čas trochu sa naň sústrediť. Radi by sme doň aj nejakú časť príjmov mesačne investovali a rozšírili povedomie o našich hračkách. Prvýkrát sme nadviazali spoluprácu s agentúrou, ktorá by sa nám mohla o marketingové stratégie starať. Nie sme deti online-u, my sa sústredíme radšej na kreatívu, dizajnovanie a výrobu, toto radšej prenecháme odborníkom.

zdroj: Jozef Vengloš

Koľko hračiek ste už predali?

Stovky? Možno áno. Petinka existuje už 4-5 rokov, keďže vznikla impulzívne, nepamätám si presný dátum. Predávajú sa na Slovensku, ale aj v zahraničí, musíme sa však trochu potrápiť s cenotvorbou, pre Slovensko je náš produkt trochu drahý, čo je škoda, pretože sa sem dovážajú veci z Číny a vyvážajú naše, lokálne. Hračky sa tešia úspechu,u nás, ale aj v zahraničí. Robíme ich poctivo a z kvalitných materiálov, preto si ich ľudia radi kúpia.

Plánujete Petinku rozšíriť viacej do zahraničia?

V minulom roku sme boli na výstave hračiek v Nemecku, kde nám jedna zo spoločností ponúkla kontrakt, dokonca mali záujem investovať aj kúpiť licenciu. Jednalo sa o dodávateľa produktov pre materské školy, ktoré mali veľký záujem hlavne o steny, nakoľko hneď pochopili potenciál ich modulárnosti pre vzdelávacie aktivity. Avšak, prišla koronakríza a spoločnosť ponuku pozastavila. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať.

Všeobecne je však ťažké dostať naše produkty do zahraničia a to hlavne kvôli shippingu. Ceny sme nastavili prijateľne, no shipping je skutočne drahý, nakoľko sú hračky vyrobené z dreva a majú svoju váhu a objem. Ponúk a záujemcov máme dosť, no pravdou je, že, keďže sa na celom procese od kreatívy cez výrobu po operatívu podieľajú traja ľudia, nemáme momentálne dostatok rúk a strojov na masovú produkciu, ktorá je spoločnosťami požadovaná.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Vidím, že práve pracuješ na jednom surfe, značka Demon teda nie je zabudnutá?

Nie je. Aj keď sa prioritne venujeme výrobe hračiek, surfy sú hobby. Keď sme Petinku rozbiehali, trávili sme v dielni celé dni nehľadiac na víkendy. Ako povedal Robo, na podnikanie treba mať asi trošku naivity. My sme ju mali, inak by sme sa do toho možno nepustili. Stále pracujeme celý týždeň, víkendy sa nám podarí mať občas voľné. Keď sa však nájde kúsok priestoru, robíme aj surfy, dopyt po nich stále je.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Koľko trvá vyrobiť jeden surf a koľko hračku?

Surf robím asi týždeň, hračky ešte nemáme zrátané, nakoľko sa momentálne dobrusujú ručne. Fréza ich vie vyrobiť určité množstvo, no pri každej hračke treba rátať s prácou, ktorá nastáva potom. Z frézy vylezie komponent, nie hotový produkt.

zdroj: Startitup/Rebeka Jakubová

Na výrobu máte priestory aj techniku, koľko ste už investovali?

Koncom roka sme kúpili novú frézu a v týchto priestoroch sme asi druhý rok. Všetko začínalo v Jožovej garáži, potom sme mali malý priestor v Novej Cvernovke, nakoniec sme sa dostali sem. Ešte aj v tu sme to museli zväčšiť. Investovali sme asi 150 tisíc eur, no ešte by sme takmer stovku potrebovali.

 

 

Zdroje: Petinka, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá