Dve očkovania v jednej „včeličke“? Novavax kombinuje chrípkovú a koronavírusovú vakcínu, výsledky sú sľubné

  • Spoločnosť Novavax v pondelok oznámila sľubné výsledky jej kombinovanej vakcíny
  • Vakcína kombinuje chrípkovú a koronavírusovú látku, v predklinických štúdiách účinnosť vykázala účinnosť voči obidvom
  • Novavax vyvinula aj vakcínu voči koronavírusu, ktorá vykázala účinnosť takmer 90 %
  • Spoločnosť by mohla požiadať o schválenie regulačnými úradmi najskôr v júni
Novavax
TASR/AP,Alastair Grant
  • Spoločnosť Novavax v pondelok oznámila sľubné výsledky jej kombinovanej vakcíny
  • Vakcína kombinuje chrípkovú a koronavírusovú látku, v predklinických štúdiách účinnosť vykázala účinnosť voči obidvom
  • Novavax vyvinula aj vakcínu voči koronavírusu, ktorá vykázala účinnosť takmer 90 %
  • Spoločnosť by mohla požiadať o schválenie regulačnými úradmi najskôr v júni

Americká biotechnologická spoločnosť Novavax v pondelok oznámila sľubné výsledky jej kombinovanej vakcíny. Vakcína kombinuje chrípkovú a koronavírusovú látku, ktorá v predklinických štúdiách účinnosť vykázala účinnosť voči obidvom, informuje TASR.

V tomto meste sa stáva povinné očkovanie realitou. Starostu kvôli tomu volajú “Mengele” a vyhrážajú sa mu smrťou

Predklinické štúdie potvrdili zvýšenú úroveň protilátok 

Predklinické štúdie potvrdili zvýšenú úroveň protilátok dva týždne po podaní kombinácie vakcíny vyvinutej Novavaxom, píše spoločnosť na svojej webovej stránke. Imunizácia sa výrazne zvýšila po podaní druhej dávky a dosiahla úroveň porovnateľnú so stavom po podaní jednotlivých vakcín. Klinické štúdie tejto kombinovanej vakcíny by sa mali začať koncom tohto roka.

vakcína novavax očkovanie koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Alastair Grant

Chrípka podľa vyjadrení šéfa oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Novavax Gregoryho M. Glenna predstavuje pre verejné zdravie riziko aj počas obdobia pandémie.

„Potreba všestranných, účinnejších vakcín – vrátane vakcín proti chrípke – je stále rovnako dôležitá,“ dodal. Glenn takisto vyjadril presvedčenie, že táto kombinácia môže byť v budúcnosti dôležitým nástrojom v dlhodobom boji proti obom týmto vírusom postihujúcim dýchaciu sústavu.

Novavax požiada o registráciu najskôr v júni

Spoločnosť Novavax sídliaca v americkom štáte Maryland vyvinula vakcínu NVX-CoV2373 proti koronavírusu, ktorá funguje na báze proteínu, čo znamená, že obsahuje laboratórne vyrobené časti tzv. spike proteínu. Obsahuje okrem toho pomocnú látku, ktorej úlohou je posilnenie imunitnej odpovede na vakcínu. Novavax takisto vyvinula aj vakcínu NanoFlu proti sezónnej chrípke.

Novavax požiadal Európsku liekovú agentúru (EMA) o takzvané priebežné hodnotenie (rolling review). Európska komisia aktuálne jedná so spoločnosťou o zakúpení 200 miliónov dávok.

Denník Washington Post v pondelok priniesol článok, v ktorom tvrdí, že spoločnosť najskôr požiada o priebežné schválenie americkú Správa potravín a liečiv (FDA). Podľa štyroch zdrojov denníka to ale nebude skôr ako v júni. V súčasnosti prebiehajú klinické testy vakcíny v Severnej Amerike, na ktorých sa zúčastňuje 30-tisíc dobrovoľníkov. Ich výsledky očakáva spoločnosť koncom mája.

Menšie klinické skúšky vo Veľkej Británii, na ktorých sa zúčastnilo 15-tisíc dobrovoľníkov vykázali účinnosť takmer 90 %.

Malá firma, ktorá nemala ani výrobnú kapacitu 

Spoločnosť Novavax na začiatku pandémie nemala vlastnú výrobnú kapacitu, teraz si stanovila ambiciózny cieľ vyrábať 2 miliardy dávok ročne. Veľká časť má pochádzať  z globálnej výrobnej sféry.

Vakcína spoločnosti Novavax je veľmi očakávaná u odborníkov, pretože ide o tradičnejšiu technológiu vakcín. Iné vakcíny účinkujú tak, že bunkám tela dajú pokyn, aby vytvorili spike proteíny.

Vakcína od Novavax pozostáva z tohto spike proteínu generovaného vo vnútri buniek hmyzu, ktoré rastú v obrovských bioreaktoroch. Prístup je inovatívny, ale vakcíny na báze bielkovín sa používajú už desiatky rokov. Napríklad proti hepatitíde B.

Spoločnosť ale čelí kritike, pretože svoje termíny už viackrát posunula a meškať má aj výroba. Novavax musel svoje výrobné kapacity v roku 2019 predať kvôli sérii vedeckých neúspechov. Na začiatku pandémie mala spoločnosť len 150 zamestnancov dnes ich má viac ako 800.

„Preto sme niekoľko mesiacov pozadu za každým, pretože sme nemali výrobné zariadenie. Museli sme vybudovať spoločnosť, museli sme vybudovať výrobnú sieť a vyvinúť vakcínu,“ uviedol Glenn pre Washington Post. „Boli to veľké výzvy.“

Zdroje: TASR, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá