Eduard Mercy: Cestoval po Ázii ako PARTYzán, dnes zabáva ľudí ako DJ

  • Edo spolu so svojimi kamarátmi cestoval po juhovýchodnej Ázii. Zápisky ciest a zážitkov si zaznamenávali na facebook pod stránkou PARTYzáni v Ázii. K zábave mal Edo stále blízko, od 8 rokov sa totiž venuje hip-hopu a dnes pôsobí ako DJ.
edooo
  • Edo spolu so svojimi kamarátmi cestoval po juhovýchodnej Ázii. Zápisky ciest a zážitkov si zaznamenávali na facebook pod stránkou PARTYzáni v Ázii. K zábave mal Edo stále blízko, od 8 rokov sa totiž venuje hip-hopu a dnes pôsobí ako DJ.

Thajsko, Kambodža, Istanbul. Na tieto miesta cestovali traja kamaráti a ich mottom bola „zábava“, sami seba nazvali PARTYzánmi. Na cestách ich napadol ladyboy, prespávali v kmeni Longneck v Chiang Mai, putovali v horách Thajska džunglou či zabudli kamaráta v Bangkoku. Edo s kamarátmi si jednoducho z cestovania spravili jednu veľkú párty. Čo všetko zažili, kam sa vybrali, čo videli a vyskúšali mi Eduard porozprával v rozhovore.

Edo, ty so svojimi dvomi kamarátmi Jánom a Adamom ste sa vybrali na trip do Istanbulu, Thajska a Kambodže. Ako tento nápad vznikol a čo vás viedlo preskúmať práve tieto krajiny?

Tento nápad vznikol úplne spontánne, tak že som si dal status na facebook, či sa niekto nepridá cestovať. Ozval sa Adam a zavolali sme nášho spoločného kamaráta – bláznivého Zachyho. Ako prvé nás napadlo Thajsko a okolie, pre úvod do sveta cestovania. Po prvom roku som sa do juhovýchodnej Ázie zamiloval a musel som tam ísť aj ďalší rok, lebo odkedy som odtiaľ prišiel, na nič iné som nemyslel.10455832_464043440414604_7169408293208696211_n-copy

Ako dlho ste cestovali a čo nezabudnuteľné vás počas ciest stretlo?

Cestovali sme 24 dní. Okrem toho, že nás napadol ladyboy v Bangkoku, prespávali sme v kmeni Longneck v Chiang Mai, putovali v horách Thajska džunglou, jazdili na slonoch a kúpali sa vo vodopádoch. Boli sme si pozrieť rôzne krásne nekomerčné pláže a pamiatky ako Ankhor Wat. Po ťažkej žúrke sme zabudli nášho Zachyho v Bangkoku a dokonca nás uniesli v Kambodži na hraniciach. Každý deň sme zažívali niečo výnimočné a uvedomili si, aké super je cestovať, využívať čas naplno a spoznávať pri každej ceste niečo nové. Som rád, že som na takúto cestu išiel prvýkrát už keď som mal 22 rokov.

10928820_460464764105805_477023806790064503_n

O svojich cestách a zážitkoch ste informovali na fb prostredníctvom skupiny PARTYzáni v Ázii. Čo ste chceli týmto krokom dosiahnuť?

Áno, predtým ako sme sa vybrali na našu cestu, založili sme si na fb stránku s názvom Partyzáni v Ázii. Bola určená hlavne pre našich známych. Zo začiatku sme písali náš cestovateľský denník do statusov a pridávali fotky. Nechceli sme to dávať na osobné profily, tak sme si založili stránku, o ktorú sa v poslednej dobe ani jeden z nás nestará. Ak by sa našiel niekto, kto práve číta tento článok a mal by záujem ju spravovať, boli by sme radi. Od našej prvej cesty toho na stránke pribudlo veľa, keďže ďalší rok som bol ešte raz v Thajsku a Vietname a Zachy bol v Indii a Nepále. Onedlho ideme opäť spolu do Indie, kde Zachy zostáva na nejakú dobu žiť.

Ako hodnotíš tamojších  ľudí a kultúru v porovnaní s našimi slovenskými zvykmi?

Ono je to úplne iný svet. Ľudia sú tam večne usmiaty a pozitívni. Nedá sa to veľmi porovnávať so slovenskou mentalitou. Všade po Thajsku sú sošky Budhov, pod ktorými je vždy čerstvé jedlo a plné červené drinky so slamkou. Najčastejšie je to jahodová Fanta. Červený drink nosia Budhovi tehotné ženy, lebo veria, že to prinesie blaho a zdravie ich novorodencom.

Ktoré miesto alebo okamih ti najviac utkvel v pamäti a prečo?

Najviac to bude asi Chiang Mai, kde sme putovali iba my traja a náš super sprievodca Somchai džunglou a nepotrebovali sme tam 3 dni ani cent. Po ceste džunglou sme si odtrhli papáju, banány, natrhali tabak a bývali v kmeni Longneck. Sprchovali sme sa vo vodopádoch, jazdili na slonoch a boli sme odrezaní od elektriny a celkového turizmu. A, samozrejme, Angkor Wat a krásne nekomerčné pláže na juhu Thajska.

10501937_469803829838565_1191677549389893435_n

Aké miesta ste precestovali?

Náš trip sme začali v Istanbule, kde Zachy vybavil stopover letenku na dva dni. Odtiaľ sme šli do Bangkoku, kde sme zhodou náhod stretli našu kamošku Katrin, ktorá pracuje v cestovnej kancelárii, a pozvala nás s ich zájazdom na Krabi. Tam sme absolvovali výlety zadarmo a ukázala nám špeciálne miesta v okolí. Z Krabi sme leteli do Chiang Mai, o ktorom som hovoril v minulej otázke a z Chiang Mai sme šli sleeping busom späť do Bangkoku. Tam sme po párty stratili Zachyho a bez neho, iba ja s Adamom sme šli vlakom do Kambodže. Na hraniciach nás uniesli a museli sme platiť výkupné približne 50€ na osobu. Z Kambodže sme cestovali otrasným neklimatizovaným minibusom  asi 14 hodín na Pattayu, kde sme sa nezdržali a išli si užiť posledné dni na ostrov Koh Samet.

Ako ste trávili čas v daných krajinách? Mali ste plán, ktorého ste sa držali?

Na začiatku cesty sme si nastavili itinerár, ktorý sa nám prehodil hneď prvý deň v Thajsku, ale nakoniec sme stihli všetko čo sme stihnúť chceli. Každý deň bol niečím výnimočný a robili sme stále niečo iné. Spávali sme bežne 4-5 hodín a veľmi sme nežúrovali, skôr sme pozreli zaujímavejšie miesta. Boli sme ako na baterky.

Čo hovoríš na gastronómiu na jednotlivých miestach, ktoré si navštívil? Čím je špecifická?

Milujem ázijskú gastronómiu, aj keď v Thajsku mi po 2 týždňoch začne vždy liezť krkom a nemôžem ju cítit. Vietnamskú gastronómiu by som však dokázal jesť non-stop. Najradšej mám Bun Cha, Bun bo Nam bo a polievku Pho Bo, ktorá sa tam zvykne jesť hlavne na raňajky. Ach, tečú mi sliny.

12804155_1242399582440122_1171574231_n

Čo sa týka financií, koľko ste minuli, na čo najviac a aká cenová relácia vládne v jednotlivých krajinách?

Keďže sme sa pohybovali väčšinou mimo turistické trasy, bolo tam pomerne lacno. Človek sa tam dokázal najesť aj do 2 eur. Keď však išiel do dobrej reštaurácie, tak ho to vyšlo približne na 10€. Prvý rok sme minuli asi 1 200 eur na osobu (za 24 dní) a najvyššou položkou boli letenky, keďže sme mali približne 6 preletov. Druhý rok sme minuli 1 700€ na osobu a najdrahšou položkou boli asi pivá.

Okrem cestovania miluješ hip-hop, ktorému si sa začal venovať už ako osemročný. Priblíž nám svoju cestu hip-hopom až po súčasnosť.

Áno, prvý rap sa ku mne dostal ešte v družine na základnej škole. Tam ma nahovorili spolužiaci na breakdance ako 8-ročného a začal som tancovať pod Produkt Crew v Petržalke. V 12-tich som prestúpil do SDA, kde ma Laci Strike, ktorý ma veľmi motivoval, začal angažovať v klipoch pre umelcov ako Dara Rolins či Drvivá Menšina. Keďže sme sa o hip-hop už odmalička zaujímali full time, čítali magazín Bbarák, maľovali graffiti, písali rapové texty, beatboxovali a tancovali, či sme boli doma, alebo vonku, tak sme si k nemu našli lásku, ktorá horí dodnes. A stále silnejšie. Ako 12-ročný som si prvýkrát zascratchoval na gramofónoch DJ-a Faza a začal som sa o DJ-ing zaujímať, robiť si prvé mixtapes, cez virtual DJ a podobne. Keď som mal približne 15 rokov, začal som nahrávať rap a išiel som koncerty so živou kapelou, ktorá v tej dobe hrávala s AMO. Popritom som takmer každú noc aktívne maľoval graffiti s terajším Polmom.

Už som mal doma gramofóny, ale v tej dobe som hrával iba cez vinyly a moju prvú párty som odohral ako 16-ročný na festivale „Toto je Hip-Hop“, a to úplnou náhodou. Spýtal som sa DJ-a, ktorý tam hral, či si môžem zascratchovať. Zahral som prvých pár trackov, keď mi povedal, že on je techno DJ a nemá hip-hopový playlist, či to nedám za neho. Len som si do jeho notebooku stiahol tracky z mobilu a hral tam hodiny počas festivalu. Nikdy predtým som nezažil také uznanie od ľudí, ktorých som spravil na chvíľu šťastnými. Vtedy som si povedal, že tento element hip hopu ma veľmi napĺňa a začal som sa mu venovať naplno.

12074541_1155112474502167_2628842510160676510_n

Za tých 7 rokov, čo sa aktívne DJ-ingu venujem, som si zahral v desiatkach miest na Slovensku ako párty DJ, aj popri turné, na ktoré som bol s rapperom Momom ako koncertný DJ, alebo na masívnom turné Konrafakt Navždy tour. Stíhal som aj spolupracovať s rôznymi inými umelcami. Hral som v mestách ako Bangkok, Londýn či Viedeň a to v rôznych kluboch. Najčastejšie však hrávam v Bratislave, kde som rezident v tých najlepších alternatívnych aj komerčných kluboch. Začal som sa aktívne venovať aj produkcii, ale to sa nechajte prekvapiť!

Robil si graffiti, rap, tanec a ostal si aj pri DJ-ingu. Prečo? Čo pre teba znamená?

Milujem všetky hip-hopové elementy. Doteraz si píšem texty a freestylujem s kamošmi. Máme tanečnú crew, s ktorou chodievame jamovať vždy, keď si nájdeme čas. Zvynem si tancovať vo voľnom čase aj sám. Graffiti si chodievam maľovať doteraz, ale už iba legálne a DJ-ing sa stal mojou primárnou prácou. Možno sa to nezdá, ale je to v podstate full time job. Cez deň musí DJ komunikovať s manažérmi a dohadovať bookingy, vytvárať eventy a všetko okolo toho, a po nociach sťahovať novú hudbu, trénovať scratch a techniky, robiť mixtapes, mashups, beats, alebo hrať v kluboch. Človek sa pri tomto životnom štýle nenudí a je ťažké si nájsť čas na klasický život, ale takto mi to vyhovuje.

Za tých pár rokov, čo sa venuješ DJ-ingu, si hral v cca 70 kluboch po celom svete. Navštívil si ako DJ Bangkok, Londýn, Viedeň. Málokomu sa podarí skĺbiť hobby s prácou a ešte aj s cestovaním. Čo si na tom najviac ceníš?

Najviac si cením, že robím to, čo milujem, a môžem to kombinovať s cestovaním. Umenie mi umožňuje žiť slobodne a podľa seba. Nedokážem si predstaviť, že by som sa mal niekým riadiť alebo pracovať na niekom inom ako na sebe. V zahraničí nadobúdam inšpiráciu a ešte väčšiu slobodu v umení, keďže na Slovensku je to dosť obmedzené a na to aby som vyhovel ľudom, som sa musel veľakrát prispôsobiť.

12963672_988528051185086_315349956214153251_n

Ako ťa ako DJ-a vnímajú v zahraničí? Je to rozdiel mixovať pred slovenským publikom a tým zahraničným?

Zahraničný DJ-i, s ktorými som sa stretol, mi dali rôzne užitočné rady a boli nápomocnejší ako tí slovenskí. Publikum závisí od typu ľudí. Párty pre hip-hopových tanečníkov, ktorí môžu byť z akéhokoľvek kúta sveta, bude vždy kvalitnejšia a rozdielnejšia ako párty pre komerčných ľudí, ktorí sa prišli zabaviť a splniť si svoje sexuálne túžby daného večera. Celé je to o jedincoch, ktorí prídu na párty. Bratislavské kluby sú vždy plné turistov, takže sa to veľmi nedá porovnávať.

Chystáš sa v blízkej budúcnosti na ďalšie cesty, poprípade na turné? Máš nejaký cestovateľský sen?

Moje cesty sú väčšinou dosť spontánne. Pred mesiacom si bookol letenku a šiel na 10 dní do Barcelony. Išiel som sám a neplánovane. Vzal som so sebou DJskú aparatúru, býval cez Airbnb a všetko sa tam neočakávane pozitívne vyvíjalo. Plánoval som ísť ešte tento rok hrať do New Yorku, kde mám kamošku, ktorá mi dohodila kontakt na pár manažérov. Rozhodol som sa však, že radšej zamakám na promo materiáloch a vydám sa na cesty až začiatkom roka. Zvažujem New York a New Jersey alebo Shanghai, Tokio, Hong Kong, alebo Indiu, Thajsko, Filipíny. Môj cestovatelský sen je cestovať DJingom, zažívať dobrodružstvo a spoznávať v daných krajinách hip-hopové komunity.

13533139_1326541440692602_5764243671511147808_n

Ďakujem za rozhovor.

Foto: archív Eduard Mercy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech