Egg – plávajúca konkurencia slovenského Ecocapsule!

Martin Bohunický / 22. septembra 2015 / Lifehacking

Stephen Turner je umelec, ktorý sa špecializuje na dizajn a objavovanie nových možností, šetrných k životnému prostrediu. Spolu s tímom dizajnérov navrhol projekt s všehovoriacim názvom Egg (Vajce), ktorý je vlastne kompletnou obojživelnou rezidenciou. Sám Stephen sa v rámci testovania odhodlal na to, že v tomto vajíčku prežije celý rok. Vo vajíčku a okolo vajíčka žil aj tvoril.

 

Exbury Egg je v skutočnosti spoločným dielom mnohých umeleckých, architektonických a vzdelávacích konzultantov, vrátane viacerých firiem. Projektový manažér Phil Smith toto spojenie vysvetľuje: “Tento projekt prináša obrovskú hodnotu pre udržateľnosť a životné prostredie: od dizajnu a stavby vajíčka, cez spoluprácu so Stephenom Turnerom, s ktorým chceme zvýšiť povedomie o zmenách v životnom prostredí až po edukačný program pre školy a univerzity.”

 

 

 

Vajíčko Stephena Turnera v spolupráci so štúdiom PAD bolo inšpirované hniezdami morských vtákov. Príležitosť vyhrať sa na dizajne dostali aj lokálni remeselníci, ktorí vdýchli vajíčku miestneho ducha. Vajíčko napríklad postavil miestny stavbár lodí Paul Baker, interiér navrhol ďalší miestny Douglas Fir, pričom dbal na všetky tradície námornej dopravy na rieke Beaulieu.

 

Architekt projektu Wendy Perring tvrdí, že cieľom je postaviť to najmenej, čo človek potrebuje na komfortný život, pričom to musí mať čo najmenší dopad na životné prostredie. Všetky materiály musia byť z okruhu 30 kilometrov a musia byť energeticky čo najmenej náročné. Tvar vajíčka nebol vôbec vybraný náhodou. “Je to symbolické, počas môjho pobytu sa bude vajíčko meniť a rozpadať, ako sa v priebehu 365 dní pre klimatické zmeny kúsok po kúsku ničí naša zem. Chcem ľuďom ukázať, že nič netrvá večne,” povedal Stephen pred začiatkom jeho pobytu.

 

 

 

 

Počas svojho pobytu vo vajíčku Stephen Turner naďalej projekt vylepšoval. Fanúšikovia projektu mohli všetko sledovať na stránke projektu, kde Stephen pravidelne prispieval. Po skončení projektu sa vajíčko pustilo na cesty a vystavuje sa v jednotlivých galériách v krajine ako inšpirácia.

 

Ako bolo spomenuté, projekt Egg má aj vzdelanostný aspekt a je nemenej dôležitý, ako tie ostatné. Školy a univerzity mali príležitosť projekt navštíviť a dopodrobna preskúmať jeho konštrukciu. Keď vajíčko vyplávalo, Stephen dopodrobna všetkých zásoboval informáciami, skúsenosťami a novými poznatkami na sociálnych sieťach. Aj keď bol na zemi, dá sa povedať že žil život podobný astronautom na vesmírnej stanici. 

 

Pravideľní čitatelia a fanúšikovia slovenskej startupovej scény si zrejme všimli podobnosť s naším domácim Ecocapsule. Kým Stephen vytvoril Egg iba ako dizajnový návrh a ukážku, Ecocapsule je skutočný produkt – „Ecocapsule je malý mobilný domček, ktorý je nezávislý od energetickej siete a čiastočne aj nezávislý na vode. Túto energetickú nezávislosť si môžeme dovoliť vďaka vetru a slnku. Taktiež však zbierame aj dažďovú vodu, ktorú sme schopní následne ďalej využiť. V každej „kapsule“ je bez problémov priestor pre dvoch dospelých.“ povedal Tomáš Zacek v našom rozhovore. Chalani teda priamu konkurenciu v podobe dreveného vajíčka nemajú, ale keby sa niekto dizajnu chytil, mohlo to byť ešte zaujímavé :).

 

 

zdroj: archdaily.com

Pridať komentár (0)