Európa dosiahla historický míľnik: Únia sa dohodla na regulácii umelej inteligencie

  • EÚ a EP sa dohodli na prvom komplexnom zákone o umelej inteligencii
  • Vyjednávači EP a EÚ prekonali veľké rozdiely v kontroverzných bodoch
Robotická ruka s ľudskou rukou.
Ilustračné foto, Freepik/@rawpixel.com
  • EÚ a EP sa dohodli na prvom komplexnom zákone o umelej inteligencii
  • Vyjednávači EP a EÚ prekonali veľké rozdiely v kontroverzných bodoch

Vyjednávači členských štátov Európskej Únie (EÚ) a Európskeho parlamentu (EP) sa v piatok dohodli na prvých komplexných pravidlách na svete, ktoré upravujú umelú inteligenciu. TASR o tom informuje na základe správ od agentúr AFP a AP.

„Toto je historický moment! Dnes uzatvorenou politickou dohodou o zákone o umelej inteligencii sa Európa stáva prvým kontinentom, ktorý stanovil jasné pravidlá používania umelej inteligencie,“ uviedol po 36 hodinách rokovaní eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Celosvetové preteky v regulácii umelej inteligencie

Vyjednávači EP a 27 členských krajín Únie prekonali veľké rozdiely v kontroverzných bodoch, vrátane generatívnej umelej inteligencie (AI) a rozpoznávania tváre za účelom policajného sledovania, aby podpísali predbežnú politickú dohodu o zákone o umelej inteligencii.

Predstavitelia EÚ poskytli len poskromne detailov o tom, čo presne sa dostane do konečnej podoby zákona, ktorý vstúpi do platnosti najskôr v roku 2025. Boli pod tlakom, aby zabezpečili politické víťazstvo pre vlajkovú legislatívu, no očakávalo sa, že nechajú dvere pootvorené pre ďalšie rozhovory, aby sa dopracovali detaily, čo pravdepodobne prinesie viac zákulisného lobingu.

EÚ sa ujala vedenia v celosvetových pretekoch v regulácii umelej inteligencie, keď v roku 2021 predstavila prvý návrh pravidiel. Nedávny rozmach generatívnej umelej inteligencie však primäl európskych úradníkov aktualizovať návrh tak, aby mohol slúžiť ako návrh pre celý svet.

Generatívne systémy umelej inteligencie, ako napríklad ChatGPT od platformy OpenAI, sa dostali do povedomia celého sveta a oslňujú používateľov svojou schopnosťou vytvárať texty, fotografie a piesne, ktoré pôsobia dojmom, akoby ich vytvorili ľudia. Vyvolávajú však obavy z rizík, ktoré rýchlo sa rozvíjajúca technológia predstavuje pre pracovné miesta, súkromie a ochranu autorských práv a dokonca aj samotný ľudský život.

Po tom ako bude vypracovaná konečná verzia zákona EÚ o umelej inteligencii, text musí byť schválený 705 poslancami EP ešte pred budúcoročnými voľbami do EP. Očakáva sa však, že toto hlasovanie bude už len formalitou.

Hrozba pre ľudskú spoločnosť 

Niekoľko výskumníkov spoločnosti OpenAI listom varovalo správnu radu spoločnosti pred objavom, ktorý potenciálne môže ohroziť ľudskú spoločnosť. List správnej rade doručili ešte pred prepustením výkonného riaditeľa spoločnosti Sama Altmana, informuje agentúra Reuters s odvolaním na dva dobre informované anonymné zdroje.

Po Altmanovom prepustení viac než 700 zamestnancov pohrozilo odchodom do spoločnosti Microsoft, spoločnosť OpenAI preto v utorok od svojho rozhodnutia prepustiť ho upustila.

Na snímke je robot, ktorý sa odráža aj v zrkadle
zdroj: Unsplash/@mrsunburnt

Anonymné zdroje označili list za jeden z mnohých dôvodov Altmanovho prepustenia, ďalším údajne mala byť komercionalizácia umelej inteligencie pred pochopením dôsledkov.

Niektorí zamestnanci považujú Q* (Q-Star) za prelom v hľadaní všeobecnej umelej inteligencie (AGI), pretože modelu sa podarilo vyriešiť niektoré matematické problémy. Ak by umelá inteligencia (AI) dokázala riešiť matematické problémy, naznačovalo by to vyšší stupeň uvažovania pripomínajúci ľudskú inteligenciu, pretože AGI sa dokáže učiť a generalizovať poznatky. Súčasná generatívna AI matematické problémy zatiaľ spoľahlivo riešiť nedokáže.

Anonymné zdroje uviedli, že výskumníci v liste varovali správnu radu pred potenciálnym nebezpečenstvom, hoci konkrétne riziká neuviedli. Táto neurčitá hrozba by však mohla byť narážkou na dlhodobú diskusiu medzi IT odborníkmi. Domnievajú sa, že umelá inteligencia by mohla dospieť k názoru, že zničenie ľudstva je v jej záujme.

Altman minulý týždeň počas summitu svetových lídrov v San Franciscu vyhlásil, že onedlho sa v oblasti umelej inteligencie podarí dosiahnuť výrazný pokrok.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá